Nejlepší smartphone od značky Xiaomi s obrovským modulem zadních fotoaparátů, to je skutečná vlajková loď, Xiaomi Mi 11 Ultra. Klasický model Mi 11 v oblasti fotografie nepřinesl nic převratného, a tak máme od modelu Ultra vysoká očekávání.
Má skutečně takový úžasný noční režim, Jak prezentuje výrobce? V redakci jsme tento smartphone podrobně otestovali, a tak ti přinášíme detailní recenzi.
O této recenzi
Smartphone Xiaomi Mi 11 Ultra jsme měli k dispozici v čínské verzi, s čínskou verzí systému MIUI. V době testování byla pro náš model nejnovější dostupná verze MIUI V12.5.2.0RKACNXM. Smartphone nám ještě nenabízel verzi V12.5.4.0.RKACNXM, která obsahuje avizovaný DxOmark software fotoaparátu. Po obdržení aktualizace aktualizujeme recenzi o fotografie s porovnáním mezi danými verzemi MIUI.
Kde jsme koupili Xiaomi Mi 11 Ultra?
Xiaomi Mi 11 Ultra jsme objednali od čínského prodejce TradingShenzhen. Podobně jako iu modelů Mi 11 a Redmi K40 Pro, Doručení proběhlo zcela bezproblémově. Neplatili jsme žádné celní poplatky ani DPH. O naší zkušenosti s objednávkou Mi 11 Ultra jsme napsali i detailní článek.
K smartphonu jsme objednali i bezdrátovou 80 W rychlonabíječku se 120 W adaptérem.
Aktualizované 7.5. 20201: Smartphone v nabídce už is globálním MIUI
Jeden den po vydání naší recenze na Xiaomi Mi 11 Ultra začal prodejce TradingShenzhen nabízet i příplatkovou instalaci globální verze MIUI systému. Tato služba je dostupná za akceptovatelný poplatek 15 €, přičemž dodání se prodlouží o 12-15 dní kvůli čekání na odemknutí bootloaderu.
Díky této službě se tak nebudeš muset trápit s instalací ty, pokud ještě nemáš zkušenost. Telefon ti tak dorazí kompletně připraven k používání ihned po vybalení z krabice.
Obsah balení bez nabíječky
Smartphone jsme měli k dispozici ve verzi bez nabíječky, proto je krabička velmi kompaktní a nízká. Uvnitř je kromě Mi 11 Ultra pouze návod k použití a silikonové, průhledné pouzdro.
Jelikož disponujeme několika nabíjecími adaptéry a objednali jsme i bezdrátovou nabíječku se 120 W adaptérem, tak nám nabíječka v balení nechyběla. Chápeme ale, že mnozí z vás by jistě přivítali rychlonabíjecí adaptér v balení za nezměněnou cenu.
Xiaomi sice prezentuje, že svým zákazníkům dává na výběr a balení s nabíjecím adaptérem bude nabízet za stejné ceny jako bez adaptéru, ale v případě mezinárodních prodejců to neplatí.
Kvalita zpracování, design a hmotnost až 234 g
Design je sice vnímán subjektivní, ale musíme uznat, že jde skutečně o zajímavý kousek. Smartphonu dominuje obrovský zadní modul fotoaparátů, který výrazně vystupuje z jeho těla. Přibalené pouzdro má však ještě o nějaký ten milimetr výše orámování okolo zadního modulu, díky čemuž jsou fotoaparáty alespoň částečně chráněny. Při posouvání smartphonu po stole se modul fotoaparátů otírat o povrch stolu.
Podobně je to i s displejem. Takže pokud smartphone položíme displejem směrem dolů, vyhneme se nechtěným škrábancům díky vystupujícímu pouzdru ve všech čtyřech rozích displeje.
Zadní kryt je keramický a po bocích je mírně zahnutý, což zlepšuje jeho držení v ruce. Levá strana je již tradičně prázdná, pravá disponuje tlačítky pro ovládání hlasitosti a tlačítkem pro zapnutí / vypnutí či zamknutí nebo rozsvícení displeje.
Spodní strana ukrývá slot pro 2 SIM karty, mikrofon, USB-C port a reproduktor, který doplňuje druhý reproduktor v horní části, kde najdeme také IR port a sekundární mikrofon.
Celková hmotnost Xiaomi Mi 11 Ultra je až 234 g, což není málo. Okamžitě po uchycení do ruky jsme pocítili vyšší hmotnost, kterou ještě umocňuje těžký zadní modul fotoaparátů, který na pocit převažuje smartphone při držení v ruce směrem k horní části.
Na vyšší hmotnost je třeba si zvyknout, ale při nošení v kapse jsme to nepociťovali natolik, jako první dny při držení v ruce.
Špičkový displej od Samsungu s čtečkou otisků prstů
Displej patří mezi to nejlepší na trhu. Použitý byl Samsung E4 AMOLED s úhlopříčkou 6.81“, poměrem stran 20:9 a WQHD+ rozlišením 3200 x 1440 px. Má jemnost 515 ppi, dynamickou obnovovací frekvenci s maximální hodnotou 120 Hz, vzorkovací frekvencí 480 Hz a maximálním jasem 1700 cd/m².
Získal prestižní hodnocení DisplayMate A + a nechybí mu ani podpora technologií jako HDR 10+ či Dolby Vision. Displej je skutečně nádherný, a pokud si dosud používal displej se slabší obnovovací frekvencí nebo IPS, budeš nadšený. Už při pouhém scrollování novinek na Facebooku si všimneš dokonalou plynulost.
Vysoká obnovovací frekvence potěší i hráčů a ty, kteří rádi sledují na smartphonu videa či filmy. V levém horním rohu displeje je umístěna přední šelf kamera v podobě průstřelu. Nám se na tomto místě líbí více než například uprostřed displeje. Jde však zase o subjektivní dojem.
Displej je zaoblený ze všech čtyř stran a zaoblení je při zapnutém displeji mírně zvláštní v rozích, stejně jako u klasického modelu Mi 11. Je to však spíše o zvyku, takže po jistém čase jsme tuto zvláštnost už nevnímali.
V displeji je umístěna i čtečka otisků prstů s funkcí měření srdečního tepu. Ta však není dokonale rychlá, takže mírné zpoždění je v odemykání viditelné. Osobně bychom proto spíše uvítali klasickou čtečku otisků prstů na boku smartphonu, která je podstatně rychlejší.
Zadní displej alias MiBand 5
Snad nejzajímavějším prvkem smartphonu je sekundární displej v zadním modulu hned vedle fotoaparátů. Jde v podstatě o displej z fitness náramku Mi Band 5. Určitě se najdou odpůrci tohoto řešení, ale jde o velmi zajímavý prvek, který běžně v smartphonech nenajdeme.
Jaké ma tento displej využití? Není to zbytečnost, která jen zvyšuje hmotnost smartphonu? Pojďme se blíže podívat na jeho funkce.
Primární zobrazuje čas, datum, stav baterie a notifikace. V nastaveních se nachází jeho přizpůsobení, kde jsou opravdu široké možnosti. Zvolit si umíme barvu textu, jeho otočení, vypnout nebo zapnout zobrazování notifikací nebo aktuální stav baterie.
Namiesto času s datem si zde můžeš dát libovolný obrázek, vlastní text spolu s datem a časem. Možností je opravdu mnoho, a tak si ho každý může přizpůsobit podle vlastních preferencí.
Sekundární displej je možné rozsvítit dvojitým poklepáním nebo bočním tlačítkem pro rozsvícení displeje. Aktivní může být 10, 15 nebo 30 sekund. Nelze nastavit jako always-on, aby zobrazoval čas nepřetržitě.
Při zapnutých oznámeních jsme ale na sekundární displej jaksi nedostávaly upozornění z aplikací jako Messenger či Gmail. Zobrazovala se nám jen notifikace o příchozím hovoru, který lze pomocí tohoto displeje i přijmout, případně zrušit.
Obrovskou výhodou tohoto displeje je, že je využitelný pro focení Self fotek pomocí hlavního, zadního fotoaparátu.
Fotoaparáty a první příčka v DxOmark
Většinu z vás pravděpodobně zajímá zejména to, jak Xiaomi Mi 11 Ultra fotí. Vysoká očekávání jsou na místě i díky prvnímu místu v žebříčku DxOmark.
Smartphone disponuje trojicí hlavních fotoaparátů, které jsou umístěny v obrovském zadním modulu. Konkrétně jde o tyto:
- Hlavní 50 MPx fotoaparát (širokoúhlý) s clonou f / 1.95, 1 / 1.12 "senzorem Samsung GN2 a optickou stabilizací
- Ultra-širokoúhlý 48 MPx fotoaparát s clonou f / 2.2 a 1 / 2.0 "senzorem
- 48 MPx tele-makro objektiv s clonou F2.4 a 1 / 2.0 "senzorem s optickou stabilizací
Xiaomi uvádí, že fotoaparát by měl zvládnout fotit i při extrémně slabém světle v noci bez výrazného šumu. Má až 64 zaostřovacích bodů, což by mělo zajistit lepší ostrost po celé ploše fotografie.
Nechybí automatické rozpoznání obličeje, trackování lidí a zvířat či HDR10 +.
Na zadním modulu fotoaparátů si hned všimneš údaj o 120-násobném přiblížení. Zde jde ale spíše o marketing, protože 120-násobný zoom je pouze digitální, který není příliš využitelný. Potěší ale 5-násobný optický zoom a 10-násobný, tzv. hybridní zoom.
Podobně jako u modelu Mi 11, i Mi 11 Ultra dokáže natáčet video v rozlišení 8K při 30 fps. Bohužel, stejně jako jsme zmiňovali v recenzi na model Mi 11, i zde vidět ve videu práci stabilizace obrazu, která některé části rozmazává, čímž kazí dojem z nočního videa, kde je navíc viditelný šum.
Neuvěřitelný noční režim
Už dříve jsme ti přinesli prezentační fotografie nočního režimu, Který by měl vědět zhotovit fotografii iv naprosté tmě. Tento režim dostal pojmenování Night Owl. Příliš jsme tomu nevěřili, ale Xiaomi Mi 11 Ultra dokáže skutečně vyfotit zajímavé záběry iv naprosté tmě.
Jako první příklad si uvedeme fotografii starých dveří v zcela tmavém podchodu bez umělého osvětlení. Běžný režim zhotovil fotografii, na níž není vidět absolutně nic. S nočním režimem ale krásné vidět celé dveře, jako bychom v podchodu zapnuli světlo. Samozřejmě taková extrémní fotografie není příliš ostrá, přesto je neskutečné, co zvládne noční režim.
Druhým příkladem je také neosvětlená budova, která ale není v úplné tmě, protože se nachází v exteriéru. Bez nočního režimu je na budově viditelný šum, ale s využitím nočního režimu je fotografie diametrálně odlišná a pokud bychom někomu ukázali jen druhou fotografii, snad by ani nevěřil, že byla focena ve tmě, bez osvětlení.
Takové fotografie jsou velmi zajímavé, ale na druhou stranu musíme uznat, že v některých případech jsou až nereálné a chybí jim ostrost. Na následujícím srovnání můžeš vidět, že fotografie bez nočního režimu zachycuje opět tmavý podchod, ze kterého vidět osvětlenou ulici.
S nočním režimem je fotografie ale až příliš prosvětlená a vypadá jako kdyby z ulice svítilo slunce. Osobně bychom přijali něco mezi první a druhou fotografií, protože v tomto případě je fotka s nočním režimem až příliš „přepálená“.
Běžné fotografie města s pouličním osvětlením jsou ale velmi pěkné a noční režim jim přináší množství detailů, které bez nočního režimu není vidět.
Noční režim se zapíná automaticky, když smartphone detekuje špatné světelné podmínky. Dá se jednoduše vypnout, případně i manuálně zapnout. Výborně potlačuje silné světelné zdroje, jakým je svítící logo prodejny na fotografii níže. Bez nočního režimu vidět silnou, bílou záři, kterou noční režim krásně potlačuje.
Hlavní fotoaparát, teleobjektiv a makro
Hlavní 50 MPx objektiv dělá krásné fotografie plné detailů, zejména v exteriéru. Barvy jsou o něco kontrastnější než jsme u Xiaomi zvyklí, ale fotografie si stále zachovává svou atmosféru a barvy většinou nejsou příliš presaturované, až na pár výjimek.
Dobře zvládá i těžší disciplínu, jako je například silně osvětlená ulice focená ze stínu přilehlé budovy. Zde je vidět dynamický rozsah, který je docela slušný. Na stinné budově se sice najdou místa, která jsou příliš tmavá a mírně ztrácejí ostrost, ale celkově je fotografie dobře vyvážená a barvy jsou příjemné.
Jak jsme zmínili v úvodní části věnované fotoaparátem, k dispozici je 5-násobný optický a 10násobný hybridní zoom. Podívejme se nyní na sérii fotek, které byly zhotoveny bez přiblížení, s 5x zoomem, 10násobným přiblížením a na závěr i se 120-násobným digitálním zoomem.
Všechny fotografie v plné kvalitě najdeš v této galerii.
10násobný zoom je velmi kvalitní a bez problémů je možné z něj dělat ještě výřezy v post-procesu. 120-násobný zoom nemá příliš použitelný výstup, protože ostrost je na dost slabé úrovni, nesmíme ale zapomínat, že jde jen o digitální zoom. Navzdory méně ostrým fotkám je úžasné, že například text na reklamních bannerech je stále poměrně dobře čitelný i při takovém masivním přiblížení.
Pokud si porovnáme fotografie focené hlavním snímačem a teleobjektivem, vidíme, že fotografie z teleobjektivu mají o něco teplejší barvy s příměsí žluté. Zkreslení teleobjektivu je však minimální a výstup je stále kvalitní.
Makro je o něco slabší, neboť zde nemáme samostatný makro objektiv. Nejde tak o žádné super makro, ale fotografie mají velmi pěkné barvy i ostrost. Vyfotit ostré makro ale není až tak jednoduché, protože k objektu jsme nemohli jít příliš blízko, jinak byly fotky rozostřené.
Provedené to je velikostí snímače, který svým přirozeným bokeh efektem vytváří dojem rozmazání. Snad to Xiaomi v nové aktualizaci ještě doladí.
Najdou se i slabší místa
Největší slabinou je z našeho pohledu focení v interiéru při silném slunečním osvětlení oproti oknu nebo celkově focení v interiéru při těžších světelných podmínkách. Zde jsou podobně jako u jiných Xiaomi smartphonech příliš výrazné stíny, které jdou až do syté černé barvy. Pokud se podíváš na následující fotografii, můžeš tento jev vidět například na subwooferu, který je příliš tmavý, až splývá s stínem za televizorem.
Podobný jev vidět i na některých jiných fotografiích v exteriéru, kde jsou občas stíny příliš tmavé. Focení oproti slunci zvládá Mi 11 Ultra docela dobře, hlavně s primárním fotoaparátem. U širokoúhlého už ale občas vidět na fotografii i nechtěné sluneční odlesky.
Stejný problém s příliš tmavými stíny jsme mohli vidět iu modelu Mi 11. Věříme, že nejnovější aktualizace na software, se kterým byl smartphone testován v DxOmark přinese v tomto směru zlepšení.
Nová úroveň šelf fotek
Jak jsme již zmínili výše, pro self fotky je využitelný i sekundární displej v zadní části. Během focení se tak jasně vidíš na zadním displeji, čímž získáš mnohem kvalitnější šelf fotky. Pokud takto často fotíš, případně chodíš na výlety, kde tě nemá kdo vyfotit, tato funkce tě jistě potěší. Displej je sice malý, ale velmi jemný a jasný, protože jde také o AMOLED.
Nám se takové řešení velmi líbí a oceňujeme jakoukoli snahu výrobců využít hlavní fotoaparáty i pro self fotky (jako např. Asus Zenphone 7), Jelikož hlavní fotoaparáty jsou mnohem kvalitnější než SELF na přední straně. Níže si můžeš prohlédnout rozdíl mezi Self fotkou z předního fotoaparátu a zadního, zhotovené pomocí sekundárního displeje.
Nevýhodou je, že při focení pomocí zadního displeje je dostupný pouze hlavní snímač. Nelze tak použít se širokoúhlým objektivem ani při jiných módech focení, jako je portrét, 50 MPx mód či video. Možnost přepnutí na zadní displej je jen u hlavního menu focení s primárním objektivem. Věříme, že to výrobce ještě v blízké budoucnosti změní v některé z aktualizací.
Výdrž a nabíjení
Xiaomi Mi 11 Ultra dostal 5000 mAh baterii, která využívá druhou generaci technologie nano-silikonové anody. Díky tomu podporuje rychlé až 67 W nabíjení, a to i bezdrátové. Smartphone tak nabiješ pomocí rychlonabíječky za stejnou dobu s použitím USB-C kabelu, ale také pomocí bezdrátové nabíječky.
Jelikož jsme se smartphonem zakoupili i výkonnou 80 W bezdrátovou nabíječku se 120 W adaptérem, Otestovali jsme oba způsoby nabíjení. Bezdrátová nabíječka je velmi elegantní a disponuje i aktivním chlazením.
Pokud je v místnosti ticho, během bezdrátového nabíjení slyšet šum z ventilátoru, ale nabíječka se jen velmi mírně zahřívá v zadní části. Chlazení je tedy mimořádně efektivně.
Níže si můžeš prohlédnout dobu nabíjení pomocí bezdrátové nabíječky z 19 do 50, 75, 90 a 100%. Kabelové nabíjení trvá stejně dlouho, protože se nabíjí stejným výkonem.
- na 50% za 11 min 30 sek
- na 75% za 21 min 45 sek
- na 90% za 28 min 20 sek
- na 100% za 34 min 20 sek
Jak vidíš, nabíjení je neskutečně rychlé. Skvělé je, že smartphone se zahřívá během takového nabíjení jen mírně.
Co se týče výdrže na jedno nabití, my jsme smartphone používali s neustále zapnutým always-on displejem a 120 Hz frekvencí displeje. Bez problémů jsme se dostali na jednodenní výdrž. Hodinové sledování videí na YouTube s poloviční hlasitostí nám z baterie ubralo přibližně 11%. Půlhodinové hraní Call of Duty vzalo z baterie téměř 10%.
Výkon, konektivita a reproduktory
Vlajkový model dostal to nejlepší na trhu, procesor Qualcomm Snapdragon 888 5G. Jde o 8-jádrový procesor s frekvencí 2.84 GHz. Sekunduje mu grarický čip Adreno 660, 12 GB paměti RAM LPDDR5. Rychlé úložiště UFS 3.1 má kapacitu 256 GB. V AnTuTu jsme získali skóre až 815 204.
Při hraní her se mírně zahřívá oblast fotoaparátů, ale nemůžeme mluvit o žádném nadměrném prohřívání. Chlazení je tak docela efektivně. Zadní modul fotoaparátů při hraní ale mírně překáží, protože prsty jsme měli umístěny přímo na něm.
Z bezdrátové konektivity zde najdeme podporu nejnovějšího standardu WiFi 6e, které přichází s novým, 6 GHz pásmem. Nechybí ani lokalizační systémy GPS: L1 + L5, Galileo E1 + E5A, Glonass G a Beidou. Najdeme zde i Bluetooth 5.2, podporu IR a NFC.
Potěší i certifikace IP68, takže smartphone vydrží být ponořen 1.5 m pod hladinou vody po dobu 30 minut.
Co se týče reproduktorů, i zde najdeme stereo reproduktory od Harman Kardon. Jsou mimořádně hlasité a hrají čistě, ale stále jim chybí silnější basová složka.
MIUI ve verzi 12.5
Xiaomi Mi 11 Ultra dostal operační systém Android 11 s prostředím MIUI, které má v době psaní recenze verzi 12.5.2.0 v čínském provedení. S prostředím jsme velmi spokojeni. Je maximálně propracované, nabízí množství přizpůsobení, animací a po designové i funkční stránce je výborné.
Přestože máme smartphone v čínské verzi, nenarazili jsme na žádný problém v souvislosti s touto verzí. Vše je dostupné v angličtině a fungovaly nám dokonce i veškerá oznámení, iz aplikace Viber, se kterou jsme měli problémy při Mi 11 i Redmi K40 Pro.
Google služby nám do telefonu nainstalovat přímo prodejce, a tak ihned po vybalení jsme mohli telefon používat. V případě, že preferuješ slovenský nebo český jazyk, není problém telefon přeinstalovat na upravenou ROM od komunity Miuios.cz. kompletní návod najdeš na jejich fóru.
Xiaomi Mi 11 Ultra: Závěrečné zhodnocení
Král androidů - i takto označil CEO Xiaomi Lei Jun smartphone Mi 11 Ultra během jeho představení. Jde skutečně o plnohodnotnou vlajkovou loď se vším všudy. Smartphone nabízí inovaci v podobě sekundárního displeje na zadní straně, krásný AMOLED displej, obrovský výkon a výborné fotoaparáty, které konečně posunuly Xiaomi smartphony o něco dál.
Skvělý je i noční režim, který dokáže velmi efektivně eliminovat světelnou záři ze silných zdrojů osvětlení během noci. Do fotografie vnáší hezčí barvy, více detailů a vyfotí i předměty v naprosté tmě.
Menším negativem je vyšší celková váha smartphonu, což může někomu vadit. My jsme si na tuto hmotnost ale poměrně rychle zvykli a vůbec nám nevadí. Stále se však najdou věci, které je možné zlepšit. Patří sem například makro objektiv, focení v interiéru při slabším světle nebo reproduktory, které by mohly mít o něco silnější basy.
Celkově hodnotíme tento vlajkový model velmi pozitivně a testovat Mi 11 Ultra bylo pro nás potěšením.
“a pokud jsi doposud používal displej se slabší obnovovací frekvencí nebo IPS, budeš nadšený.”
- urcite clovek co používal dosud IPS si bude kupovat mobil za 1000 EUR