Xiaomi koncem roku 2020 představilo svůj nový vlajkový model Mi 11. My ti exkluzivně přinášíme jednu z prvních podrobných recenzí na Slovensku a Česku. I když všichni netrpělivě čekáme na prodej globální verze, my jsme neodolali a Xiaomi Mi 11 jsme zakoupili z čínské distribuce.
Kde jsme koupili Xiaomi Mi 11?
Novinku v podobě Xiaomi Mi 11 jsme objednali z e-shopu TradingShenzhen. Šlo zároveň o první objednávku, v rámci které jsme otestovali tohoto nového prodejce. Jelikož Mi 11 podporuje všechny sítě včetně našeho 4G B20 iv čínské verzi, neváhali jsme ani chvíli a novou vlajkovou loď jsme objednali.
Pokud ani ty nechceš čekat na dostupnost globální verze a navíc by si rád něco ušetřil, také si víš zakoupit smartphone z čínské distribuce. Celou zkušenost s nákupem přes e-shop TradingShenzhen.com jsme sepsali v našem článku.
Čínská verze: Proč ne?
Ano, objednali jsme čínskou verzi. Proč? Důvodů je několik. Prvním z nich je fakt, že i Xiaomi Mi 11 z čínské distribuce podporuje všechny pásma, včetně 800 MHz B20 LTE, které je využíváno u nás. Nepřijdeme tak o podporu 4G a navíc ušetříme. Is čínskou verzí se tak dá bez problémů fungovat i v Evropě.
Pokud sleduješ naše stránky, určitě sis všiml, že za poslední roky jsou ceny globálních verzí vlajkových lodí podstatně vyšší oproti čínským. A potvrdilo se to i nyní. Globální verze Mi 11 startuje na oficiální ceně 749 €, což je o téměř 120 € více než námi zakoupená čínská verze.
Jistě, v úvodních akcích byl dostupný speciální kupón, Ale šlo o prodej přes Aliexpress, bez bezcelní dopravy, takže je třeba si připočítat 20% DPH a poplatky za celní řízení. Ani tato akce tedy není ideální.
Dalším důvodem je dostupnost tzv. custom ROM od MIUI CZ SK komunity. Po 7 dnech s přihlášeným Xiaomi účtem lze odemknout bootloader a instalovat tuto ROM, čímž získáme podporu slovenského i českého jazyka.
Balení bez nabíječky
Podobně jako Apple či Samsung, i Xiaomi rozhodlo nabízet svoji vlajkovou loď bez nabíječky. Tedy alespoň v případě čínské verze. Na rozdíl od jmenovaných značek dává Xiaomi na výběr, zda nabíječku chceš nebo ne. Dostupné jsou tak 2 verze, s nabíjecím adaptérem a bez něj.
U prodejce TradingShenzhen je verze s nabíječkou ale za příplatek. Jelikož nabíjecích adaptérů máme doma víc než dost, šli jsme do verze bez nabíječky. Doma už máme originální evropskou 65W Xiaomi nabíječku, kterou nabíjíme více zařízení.
Mnoho lidí sice má doma několik nabíjecích adaptérů od starších telefonů, ale málo z nich jsou dostatečně silné na plnohodnotné využití rychlého nabíjení. Balení s nabíječkou v případě globální verze, která se dodává s 55W rychlým adaptérem, tak bude ideální pro drtivou většinu zákazníků.
Krabička je tím pádem menší a kromě smartphonu se v ní nachází jen návod k použití a průhledné pouzdro. Prodejce TradingShenzhen přibalil ještě ručně vyplněný certifikát o tom, že telefon byl před odesláním otestován a byly do něj nainstalovány služby Google, neboť ty se v čítnskej verzi nenacházejí.
Kvalita zpracování a design
Xiaomi Mi 11 máme k dispozici v zajímavé modré barvě. Pod různými úhly se barva mění do různých odstínů modré až žluté. Telefon váží jen 194 ga měří 164.3 x 74.6 x 8.1 mm.
Konstrukce je vyrobena z hliníku a na zadní straně najdeme mírně lesklé sklo, které konečně není až takovým magnetem na otisky. K dispozici je i fialová a hnědá barva s povrchem podobným kůži, která může být také zajímavá.
Design je samozřejmě subjektivní záležitost a ať se ti líbí nebo ne, musíš uznat, že se konečně odlišuje od předchozích generací. Nám se telefon po designové stránce velmi líbí. Oproti Mi 10 je smartphone tenčí ao něco vyšší. V ruce se drží velmi dobře a přesto, že je celkově velký, rychle jsme si na tyto rozměry zvykli.
Zadní straně dominuje trojice fotoaparátů s LED bleskem a logo Xiaomi ve spodní části. Co se týče tlačítek, nacházejí se zde klasické tlačítka pro ovládání hlasitosti a zapnutí / vypnutí či zablokování nebo probuzení displeje. Své místo zde našly i stereo reproduktory od značky Harman Kardon či nabíjecí USB-C port. Nenajdeš zde však 3.5 mm jack pro sluchátka.
Jeden z nejkrásnějších AMOLED displejů, jaký jsme kdy viděli
Asi největší dominantou tohoto smartphonu je jeho displej. Pokud bychom ho měli popsat jedním slovem, je ohromující. Je tu 6.81 "AMOLED displej s rozlišením 1440 x 3200 px, poměrem stran 20: 9 a obnovovací frekvencí 120 Hz. Jas dosahuje hodnotu 1500 nýtů a celý displej je chráněn nejnovější generací Gorilla Glass Victus.
Jde pravděpodobně o nejlepší displej, jaký je momentálně dostupný na trhu. Dosud jsme používali Mi 10 s 90 Hz AMOLED displejem a rozdíl mezi ním a novým displejem v Xiaomi Mi 11 s obnovovací frekvencí 120 Hz je znát na první pohled.
Vše je ještě plynulejší a sledovat videa či jakékoliv animace na tomto displeji je pro nás potěšením. O rozdílech s klasickým 60 Hz se ani nemusíme bavit.
Displej je zahnutý na všech čtyřech stranách. V horní a dolní části je zahnutý o něco méně než na bocích. Takové zahnutí displeje je ještě přijatelné a nezpůsobuje výrazné odlesky.
Menší problém může nastat při nalepení tvrzeného skla, které na zahnutých displejích nedrží vždy nejlepší. Telefon jsme dostali s nalepenou fólií na displeji, která ho sice neochrání před nárazem, ale alespoň se vyhneme případným škrábancům.
V nastaveních displeje je na výběr rozlišení FHD + nebo WQHD +. Pouhým okem rozdíl mezi těmito rozlišeními není vidět. K dispozici je i možnost automatického přepínání rozlišení, jakož i automatické přizpůsobení obnovovací frekvence, což šetří baterii.
Zapnout se dá i režim pro čtení, který potlačí modrou složku, čímž šetří oči. Nastavit se dá i jeho automatické zapnutí a vypnutí ve zvolených časech. Další zajímavou funkcí je tzv. anti-flicker mód, který redukuje blikání obrazu při slabším světle, čímž také pomáhá chránit naše oči. Nechybí ani always-on displej s mnoha možnostmi přizpůsobení.
Jak jsme zmínili v úvodu, displej je zahnutý. V jeho rozích je ale zaoblení displeje mírně nešťastné, díky čemuž je v těchto místech hrubší rámeček kolem displeje, což působí tak trochu nesymetricky.
Nekompromisní výkon díky novému Snapdragonu 888
Xiaomi Mi 11 je první smartphone s nejnovějším procesorem od Qualcommu pro rok 2021, Snapdragon 888, s vestavěnou podporou 5G sítí. Jde o nejvýkonnější procesor na trhu pro Android smartphony, kterému sekunduje grafický čip Adreno 660.
Nami testovaný model Mi 11 má 8 GB RAM a 128 GB paměť. K dispozici jsou také verze s 256 GB pamětí v kombinaci s 8 nebo 12 GB RAM. Paměť RAM je typu LPDDR5 a interní paměť přichází také s novou verzí UFS 3.1. Paměťové karty nejsou podporovány.
V AnTuTu jsme dosáhli skóre 688 632, což nás automaticky katapultovalo na první místo žebříčku před Huawei Mate 40 Pro. Rozdíl ale zásadně není příliš velký, jelikož po výkonnostní stránce jsou procesory Snapdragon 888 a Kirin 9000 velmi podobné. Grafický výkon by měl oproti starší generaci zvýšit o 35%, udává to společnost Qualcomm.
Je jasné, že na tomto smartphonu se nevyskytují žádné zpomalené reakce a zahrát si můžeme jakoukoliv hru na vysokých detailech. K dispozici je tu i aplikace Game Turbo, která zabezpečí optimalizaci pro co nejlepší herní zážitek.
Nainstalovali jsme si jedny z graficky nejnáročnějších her současnosti - Call of Duty Mobile a Asphalt 9. Obě hry běžely většinu času na 60 fps. Zvědaví jsme byli i na zahřívání smartphonu. Po pár minutovém hraní byla vrchní polovina, zejména okolí fotoaparátu, poměrně teplá.
108 MPx fotoaparát již známe
Mnohé z vás jistě zajímá hlavně fotoaparát. Pojďme se tedy podívat, jak fotí Xiaomi Mi 11. Nacházejí se zde 3 hlavní fotoaparáty a self kamera:
- Širokoúhlý 108 MPx s clonou f / 1.85, velikost senzoru 1 / 1.33
- Ultra-širokoúhlý 13 MPx s clonou f / 2.3, velikost senzoru 1 / 3.06
- Tele-makro 5 MPx s clonou f / 2.0, velikost senzoru 1/5
- Self kamera 20 MPx s clonou f / 2.3, velikost senzoru 1 / 3.4
Hlavní, 108 MPx snímač je stejný jako u Mi 10 nebo Mi Note 10 (Samsung Bright S5KHMX), ale v případě Mi 11 má o něco horší clonu. Jak sis určitě všiml, chybí zde pořádný teleobjektiv.
To mírně zamrzí, zvláště v době, kdy se výrobci smartphonů předbíhají, kdo přijde s lepším zoomem. Mi 11 nabízí jen 2-násobný optický zoom. Xiaomi si tak nechává trumfy pro modely Mi 11 Pro a Ultra.
Fotografie z hlavního fotoaparátu jsou zejména při 108 MPx rozlišení plné detailů. Při takové velikosti není problém pracovat i s výřezy, případně fotografii v post-procesu přiblížit. Takové fotografie mají rozlišení až 12032 x 9024 px.
Standardně je focení se 108 MPx vypnuté a fotografie pořízené hlavním snímačem mají 6016 x 4512 px. Fotky mají přirozené barvy, nejsou presaturované a celkově jsme s výstupem spokojeni. Oproti modelu Xiaomi Mi Note 10 ale není vidět výrazné zlepšení.
Níže si můžeš prohlédnout několik ukázkových fotografií pořízených hlavním snímačem.
Zde přikládáme pár fotografií z ultra-širokoúhlého snímače. Kvalita je dobrá, přesto, že snímač má jen 13 MPx. Podání barev je oproti hlavnímu snímači o něco horší. Velikost těchto fotografií je 4208 x 3120 px.
Noční fotografie jsou také velmi dobré, ale při pozdějších večerních hodinách doporučujeme zapínat noční režim, který fotku zesvětlí a nabídne více detailů s krásnějšími barvami. Když jsme noční režim zapnuli těsně po setmění, fotografie byly až příliš zesvětlené a nepřirozené.
Pojďme se podívat i na 5 MPx makro snímač. Ten dokáže zhotovit překvapivě velmi kvalitní fotografie. Fotí se s ním ale o něco těžší, chybí kvalitnější stabilizace, která by pomohla při focení předmětů zblízka. Většinu fotek jsme totiž měli rozmazaných, ale těch pár ostrých skutečně stojí za to.
Následující fotografie zobrazují rozdíl mezi portrétovým režimem a selfie kamerou. Samozřejmě, portétový režim přes hlavní fotoaparát má vyšší kvalitu, ale ani selfie kamera se nedá zahanbit. Dobrá je i na videohovory, ale má menší problémy s dynamickým rozsahem, pokud máš v pozadí okno nebo jiný zdroj světla.
Fotografie z článku plus několik navíc si v plném rozlišení můžeš podívat prostřednictvím tohoto odkazu.
Kvalita videa
Xiaomi Mi 11 nabízí video v maximálním rozlišení 8K při 30 fps, což je ale stále podle našeho názoru zbytečné a jde spíše o nahánění vysokých čísel. Při tomto rozlišení video není stabilizované, což kazí celý dojem. Kvalita videa je ale dobrá.
4K video již nabízí optickou stabilizaci, HDR10 + a možnost přepínání snímků mezi 30 a 60 fps. Díky stabilizaci je video plynulejší, ale jaksi příliš vidět činnost stabilizace ve videu, která ho mírně rozmazává.
V následujícím videu si můžeš podívat, jak nahrává Mi 11 během dne i noci. Kvalitou je video výborné, ale činnost stabilizace mírně kazí celkový dojem z videa. Věříme, že tento neduh vývojáři odstraní v některé aktualizaci. Jde pravděpodobně jen o softwarový problém.
Dostupných je i několik speciálních video efektů, které dokáží vnést do videa zajímavé prvky. Najdeš zde například tzv. magic zoom nebo time freeze. Natočili jsme krátké ukázky pomocí zmíněných efektů.
možnosti odemykání
Kromě klasických prvků zabezpečení dostal Xiaomi Mi 11 optickou čtečku otisků prstů v displeji. Její rychlost ale stále není dokonalá a na klasickou, hardwarovou čtečku otisku to stále nemá. Odemykání není okamžité a občas trvá i pár sekund.
Osobně bychom tu raději viděli mechanickou čtečku, která je ultra rychlá, než nedokonalou čtečku v displeji. Případně, zajímavou možností by bylo použití obou typů, čímž by zůstala volba na uživateli smartphonu.
Další možností je odemknutí pomocí obličeje. To funguje překvapivě velmi dobře, i když jen během dne, protože ve tmě kamera neumí vzít tvář. Smartphone se pomocí obličeje odemkne doslova okamžitě, téměř současně se stiskem tlačítka na rozsvícení displeje. Rychlost odemknutí tváří je nesrovnatelně lepší než odemknutí otiskem prstu.
Snímač otisků prstů v displeji je možné využít i pro měření srdeční frekvence. Potřebná je k tomu aplikace Health, která po přiložení prstu na optický snímač v displeji po dobu 15 sekund změří srdeční tep.
Dá se žít s čínským MIUI?
Čínská verze smartphonu Mi 11 nám dorazila s Androidem 11 a nástavbou MIUI ve verzi 12.0.12. Okamžitě nám byla nabídnuta aktualizace na verzi 12.0.22. Prostředí je po designové i funkční stránce zvládnuté velmi dobře. Nabízí skutečně velké množství přizpůsobení různých prvků prostředí a efektní animace.
V nabídce jsou 2 super tapety, mnoho různých designů zamčené obrazovky či always-on displeje. V ovládacím centru je integrovaná aplikace Mi Home, kde se zobrazují smart zařízení, které jsou přidány mezi oblíbené.
Občas nás překvapily čínské znaky na různých místech, přesto, že jsme měli nastavený jazyk na angličtinu. Například, symbol pro přepnutí klávesnice na speciální znaky obsahuje čínské označení.
Také jsme občas dostali notifikaci čínsky. To jsou ale nevýhody čínské verze, kterých se jednoduše zbavíme po instalaci nové ROM. O našich zkušenostech po instalaci této ROM se později rovněž podělíme. Během psaní recenze jsme čekali na povolení pro odemknutí bootloaderu, které je na instalaci ROM od Miuios.cz komunity potřebné.
Stereo reproduktory od Harman Kardon
Xiaomi přináší v modelu Mi 11 stereo reproduktory ve spolupráci se známou společností z audio průmyslu, Harman Kardon. Reproduktory jsou již tradičně umístěny v horní a dolní části. Zvuk je opravdu dobrý, vyvážený a i při vysoké hlasitosti je stále čistý, bez jakýchkoliv rušivých elementů.
V porovnání se stereo reproduktory v Xiaomi Mi 10 nám ale zvuk nepřišel výrazně lepší. Navíc Mi 10 má citelně více bassové vložky. V nastaveních lze přepínat mezi čtveřicí zvukových efektů: smart, hudba, video a hlas.
Na své si tak přijdou i ti, kteří rádi poslouchají hudbu ze smartphonu bez sluchátek. K dokonalosti chybí jen výraznější basy.
Baterie a nabíjení
Xiaomi Mi 11 ukrývá 4600 mAh baterii, která sice nepatří mezi ty s nejvyšší kapacitou na trhu, ale je dostačující. Při intenzivním používání během psaní této recenze nám smartphone vždy vydržel během celého dne.
Smartphone podporuje rychlé nabíjení Quick Charge 4+ s maximálním výkonem 55 W, díky čemuž se na 100% nabije přibližně za 45 minut. Opět nechybí efektní animace po připojení na nabíječku.
Podporováno je i 10 W reverzní nabíjení. Zajímavá je funkce optimalizace výdrže, kde máme možnost změnit nastavení různých prvků, čímž získáme větší výdrž. Například takové zapnutí tmavého módu by nám mělo prodloužit výdrž o 1 hodinu a 23 minut.
Xiaomi Mi 11 recenze: Závěrečné zhodnocení
Od Xiaomi Mi 11 jsme měli vysoká očekávání, ze kterých se téměř všechny splnily. Okamžitě nás zaujal hlavně obrovský a nádherný AMOLED displej s obnovovací frekvencí až 120 Hz. Dívat na něm videa, zda hrát hry je doslova potěšením.
Výkon je také nekompromisní av době psaní recenze jedná o nejvýkonnější smartphone na trhu.
Mírným zklamáním jsou fotoaparáty, při kterých nedošlo k výraznému zlepšení oproti Mi 10. Tím nechceme říci, že by byly špatné. Naopak fotí výborně, ale znovu zde vidíme stejný senzor hlavního fotoaparátu jaký je v Mi 10 či Mi Note 10. Na základě reklam a různých informací od výrobce jsme očekávali hlavně kvalitnější video.
Věříme, že neduh se stabilizací bude odstraněn v následujících aktualizacích systému MIUI, který je na 120 Hz displej nádherně plynulý. Díky displeji je používání Mi 11 přímo požitek.
Jak jsme již zmínili, smartphone si můžeš zakoupit přes partnerský obchod TradingShenzhen za zvýhodněnou cenu. Díky dopravě Global Priority dokonce nebudeš doplácet ani žádné celní poplatky, protože ty za tebe vyřídí přímo prodejce.