Jestliže čteš pravidelně naše stránky, určitě si postřehl představení modelu Redmi K40 Pro. Jde o vlajkový model značky Redmi, který ale zatím nebyl představen pro globální trh. Mnozí očekávali, že přijde jako Poco F3 Pro, ale značka Poco představila během svého eventu jen modely X3 Pro a F3.
My jsme ale neváhali, a jakmile byla možnost jsme tento smartphone objednali z Číny. Přinášíme ti tak exkluzivní recenzi.
Kde jsme koupili Redmi K40 Pro?
Redmi K40 Pro jsme zakoupili stejně jako model Mi 11 u mezinárodního prodejce TradingShenzhen. Ten jako první nabídl možnost objednat si tento smartphone s doručením bez poplatků. Objednávku z tohoto e-shopu jsme si odzkoušeli už u modelu Mi 11, a tak jsme věděli do čeho jdeme. Podrobnější informace o naší zkušenosti s objednávkou jsme ti přinesli v samostatném článku.
Přesto, že jde o čínskou verzi, najdeme zde podporu všech sítí, i pro Evropu. Naše 800 MHz pásmo B20 LTE také nechybí, a proto je tento smartphone naplno využitelný iv našich podmínkách, navzdory čínské verzi. Osobně se nám tento trend velmi líbí, protože máme možnost dostat se k zajímavým modelům smartphonů ještě dříve, než jsou představeny pro globální trh.
Podobně jako u Mi 11, i zde je možné nainstalovat upravenou ROM, například od komunity Miuios.cz. Tím bychom získali plnou podporu slovenského a českého jazyka. Instalace upravené ROM sice není pro každého, ale dostupných je několik návodů, které ti pomohou.
Na trh se už dostala i globální verze tohoto smartphonu, respektive nejlepšího modelu Redmi K40 Pro + se 108 MPx fotoaparátem. V Evropě bude tento smartphone prodávaný pod názvem Xiaomi Mi 11i. Xiaomi však pro Evropu nastavilo vyšší cenu, než bychom očekávali. Smartphone se začne prodávat za 649 €, proto je dobré zvážit, zda nejít do čínské verze, která po přeinstalování systému nebude v podstatě ničím limitovaná.
Balení is nabíječkou
Samotné balení od e-shopu TradingShenzhen je na velmi vysoké úrovni. Krabička smartphonu byla umístěna v ochranné vzduchové obálce a následně v další krabici. Jelikož jde o čínskou verzi, dostali jsme i EU redukci a dokonce i redukci z USB-C na USB, což nás příjemně potěšilo.
TradingShenzhen přikládá do balení také slevový kód pro další nákup v hodnotě 5 € a jakýsi certifikát o tom, že chytrý telefon byl před odesláním otestován a byl do něj doinstalován obchod Google Play. Tato služba je také jedním z příjemných pozitiv, která nabízí čínský e-shop pro své zákazníky.
Pojďme se už ale věnovat konkrétní smartphonu. Ten přichází v černé krabici s velkým, stříbrným nápisem K40. Balení je klasické, na jaké jsme u smartphonů od Xiaomi zvyklí. Je tu nabíječka, nabíjecí kabel, smartphone a průsvitné, silikonové pouzdro.
To disponuje i krytkou na USB-C port, která sice chrání tento port před prachem, ale je dost nepraktická. Připojování nabíječky je kvůli krytce dost komplikované a po jejím odpojení zas vyčnívá a zbytečně překáží. Výhodou pouzdra je, že chrání zadní fotoaparáty, které z něj nepretŕčajú tak, jak je to například při Xiaomi Mi 10T.
Balení tak nepřináší žádné překvapení ani nic netradiční, ale najdeme zde vše podle našich očekávání.
zajímavý design
Design smartphonu Redmi K40 Pro si zaslouží samostatnou kapitolu. Dostupných je několik barevných variant - černý, modrý a bílý. My jsme si vybrali černou. Právě tato barva nabízí zajímavou texturu pod povrchem zadního krytu, která připomíná vzor damaškové oceli, ze které jsou vyrobeny například damaškové nože od Xiaomi.
Kryt je plastový, lesklý, bez jakékoliv povrchové textury a již tradičně se na něm zachycují otisky prstů. Damaškový vzor je ale velmi zajímavé a netradiční designové obohacení.
Na zadní straně se nachází modul trojice fotoaparátů s bleskem, zadním mikrofonem a logo Redmi ve spodní části. Vrchní hrana obsahuje pouze reproduktory a senzory, levá strana je již tradičně Prázdné a na pravé straně je umístěna čtečka otisků prstů a ovládání hlasitosti.
Spodní část byla osazena dalším reproduktorem, USB-C portem, mikrofonem a slotem pro dvě SIM karty. Ten je oboustranný, díky čemuž je rozměrově velmi kompaktní.
Prvotřídní AMOLED displej
V poslední době se začal klást větší důraz na kvalitní displeje. Redmi K40 Pro není výjimkou. Přichází s E4 AMOLED displejem od Samsungu, který patří aktuálně mezi to nejlepší na trhu. V renomovaném testu od DisplayMate dosáhl hodnocení A +. Velmi podobný displej se nachází také v smartphonu Xiaomi Mi 11, ze kterého jsme byli také nadšení.
Redmi K40 Pro má displej s úhlopříčkou 6.67 "a rozlišením 2400 x 1080 px. Jeho obnovovací frekvence se pohybuje na výborné hodnotě 120 Hz a vzorkovací frekvence, která udává odezvu na dotyk dosahuje až 360 Hz.
Displej má také vysoký kontrast 5 000 000: 1, podporu HDR10 + a maximální jas až 1300 nitů. Není tak pochyb o tom, že jde skutečně o špičkový displej. Velkou výhodou pro mnohé uživatele je i použití plochého displeje bez jakýchkoli zahnutých okrajů, čímž se eliminují nechtěné odlesky.
Displej chrání Gorilla Glass 5. generace a od výroby nalepena ochranná fólie. Výřez pro přední kameru se v tomto modelu nachází uprostřed. Nám sice více vyhovuje umístění na kraji, kde výřez více zanikne s oznamovacího lištou, ale tentokrát je poměrně malý. Xiaomi udává, že v Redmi K40 Pro najdeme jeden z nejmenších tzv. hole-punch výřezů pro kameru vůbec.
S displejem jsme mimořádně spokojeni a na první pohled jsme si ho zamilovali. Na takovémto displeji je doslova radost pracovat či sledovat videa nebo dokonce hrát hry. Obyčejné scrollování na Facebooku je mimořádně plynulé a rozdíl oproti displejem se slabší obnovovací frekvencí zná na první pohled i úplný lajka. Pokud vyzkoušíš telefon s takovým displejem, jiný už nebudeš chtít.
skvělý výkon
O parádní výkon se stará aktuálně nejvýkonnější procesor pro Android, Qualcomm Snapdragon 888 s podporou 5G. Vyroben je 5 nm technologií a nabízí frekvenci 2.84 GHz. Jelikož jde o to nejlepší na trhu, nedostatek výkonu nehrozí.
Výkonnému procesoru sekunduje v našem případě 8 GB LPDDR5 RAM a rychlé úložiště UFS 3.1 s kapacitou 128 GB. Dostupné jsou i verze s 6 a 12 GB RAM, případně s 256 GB úložištěm. O nedostatek výkonu se tak rozhodne nemusíš obávat. Smartphone zvládne i nejnovější mobilní hry na uspokojivé úrovni.
V AnTuTu benchmarku jsme dosáhli skóre 800 704, ale v době psaní recenze nebyl dostupný žebříček smartphonů, protože vyšla nová verze AnTuTu 9. Redmi K40 Pro se ale určitě umístí na předních příčkách.
Mírným negativem při hraní her je poměrně výrazné prohřívání se v zadní části v okolí fotoaparátu a pod ním. Oproti Mi 11 se při vysoké zátěži prohřívá větší část zadní strany smartphonu.
Baterie - nabíjení a výdrž
V Redmi K40 Pro najdeme 4520 mAh baterii s podporou rychlého, 33 W nabíjení. V balení je i příslušná nabíječka s maximálním výstupem 3A a kabelem o délce 1 m. V některých smartphonech najdeme i větší baterie, ale většinu času nám smartphone vydržel během celého dne.
Telefon jsme nabíjely přibalenou nabíječkou z 19 do 100% přibližně 47 minut. Skvělé je, že z 19 na 50% jsme se dostali jen za 13 minut, na 75% za 26 minut a na 90% za 35 minut nabíjení.
64 MPx Sony fotoaparát si vede dobře
Zadní modul obsahuje trojici fotoaparátů, mikrofon a LED blesk.
- Hlavní fotoaparát - 64 MPx, clona f / 1.89, CMOS senzor Sony IMX686 Exmor RS o velikosti 1 / 1.7 "
- Ultra-širokoúhlý - 8 MPx, clona f / 2.21, 1 / 2.8 "CMOS BSI senzor Sony IMX355
- Makro objektiv - 5 MPx, clona f / 2.4, 1/5 "senzor typu ISOCELL - Samsung S5K5E9 (stejný jako v Mi 11)
Přední kamera v displeji má 20 MPx a jde o CMOS senzor Samsung S5K3T2 s velikostí 1 / 3.4 "a clonou f / 2.45. Podobně jako u Mi 11, i zde chybí teleobjektiv.
Co se týče videa, smartphone dokáže natáčet až v 8K rozlišení při 30 fps, ale stabilizace obrazu je dostupná pouze do 4K a podobně jako u Mi 11, ve videu vidět mírné rozmazání během záběrů, které jsou stabilizované. 4K a Full HD rozlišení podporuje 30 ale i 60 fps. Slow motion video víme natáčet v rozlišení 1080p nebo 720p při 120, 240 nebo až 960 fps.
Najdeme zde také zajímavé funkce jako time-lapse, dual video (kdy je obraz předělen na polovinu a video snímá přední i zadní kamera současně), vlog a různé video efekty jako magic zoom, slow shutter, time freeze a podobně.
Zvláštní je ale umístění těchto video efektů v menu aplikace fotoaparátu, protože se nenacházejí pod možnostmi videa ale pod ostatními možnostmi fotoaparátu, kde najdeme i noční režim, přepnutí na 64 MPx či panorama.
Jak fotí Redmi K40 Pro?
Běžné fotografie pořízené hlavním zadním fotoaparátem mají rozlišení 4624 x 3472 px a při dobrém osvětlení jsou velmi pěkné. Fotky jsou ostré, detaily pěkně viditelné a barevné provedení je příjemné, bez presaturovaných odstínů, které by působily nepřirozeně. Níže si můžeš prohlédnout několik ukázkových fotografií z běžného slunečného dne.
Dalším příkladem je porovnání mezi hlavním fotoaparátem a ultra-širokoúhlým. Jak můžeš vidět, při ultra-širokoúhlém záběru jsou barvy o něco teplejší a po okrajích fotografie se mírně ztrácí ostrost. Výsledek je ale velmi slušný.
Otestovali jsme také dynamický rozsah a zajímalo nás jak si smartphone poradí s výraznými rozdíly světla. Vyzkoušeli jsme pořídit fotografii oproti oknu, což je poměrně náročná disciplína, a také z tmavého podchodu směrem na slunné náměstí.
Smartphone obstál lépe při testech z tmavého podchodu. Fotografie z interiéru oproti oknu je dost tmavá a některé části jsou výrazně podexponované a splývají téměř do černé.
Zkusili jsme také fotit proti slunci a sluncem osvětlenou budovu ze stínu. Smartphone velmi pěkně eliminoval přímé slunce a ve fotografiích jsme neměli žádnou nechtěnou sluneční záři navíc. I v těchto testech obstál Redmi K40 Pro docela dobře.
Co se týče nočního režimu, ten ve tmě výrazně pomáhá. Na fotografiích s použitím nočního režimu vidět výrazně více detailů, jsou ostřejší a mnohem lépe potlačují silně osvětlené billboardy a pouliční osvětlení. Na první dvojici fotografií si všimni hlavně cestu a reklamní billboard v levé části.
Na druhé sérii fotografií také pěkně vidět rozdíly, zvláště pokud se zaměříš na osvětlenou reklamu na vzdálenější budově, která je bez nočního režimu zcela přepálená a vůbec není vidět co se tam nachází.
Slabší stránka fotoaparátu se projevuje zejména v interiéru při slabším umělém osvětlení, kdy měl smartphone občas problém zaostřit a fotografie ztrácejí ostrost. Vidět ale zejména při focení osob.
Podívejme se ještě na fotografii v maximálním rozlišení 64 MPx. Ta je plná detailů ai po výrazném přiblížení je stále požitelné. Všechny fotografie z článku, a také několik navíc najdeš v plném rozlišení na našem Google disku.
Dolby Atmos stereo reproduktory a bezdrátová konektivita
Redmi K40 Pro dostal stereo reproduktory od Harman Kardon s technologií Dolby Atmos. Nacházejí se již tradičně na spodní a vrchní straně smartphonu. Zvuk z nich ale není příliš prémiový a chybí basová složka, podobně jako u Mi 11.
Z bezdrátových technologií se můžeš těšit na podporu nejnovějšího standardu WiFi 6, Bluetooth ve verzi 5.2, dvoupásmové A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS a navíc. Nechybí ani NFC a infračervený port. FM rádio však chybí.
Ve zkratce o MIUI a čínské verzi
V Redmi K40 Pro jsme si znovu odzkoušeli MIUI 12 s Androidem 11 v čínské ROM. Ta obsahuje angličtinu, takže je plně využitelná i pro nás. Pro pohodlnější používání je třeba vypnout oznámení ze zbytečných aplikací, které jsou pouze v čínštině jako Mi Video či Mi Community. Samozřejmě jak jsme uvedli v úvodu, dostupná je i lokalizovaná ROM od Miuios.cz.
S čínskou ROM jsme ale neměli žádné větší problémy a bez problémů se dá využívat i ta. Problémy nám dělali jen oznámení z aplikace Viber, které se nám nepodařilo zprovoznit ani po přizpůsobení různých nastavení. Tento problém ale evidujeme i na některých jiných smartphonech v globální verzi.
závěrečné zhodnocení
Redmi K40 Pro je velmi zajímavý chytrý telefon. V době psaní této recenze je dostupný pouze v čínské verzi za 457 100 Kč, což je o XNUMX € méně oproti modelu Mi 11 (také v čínské verzi). Má vlajkový procesor, slušné fotoaparáty, nádherný displej prvotřídní kvality a rychlou čtečku otisků prstů na boční straně.
V porovnání s modelem Mi 11 nemá zakřivený displej, nepodporuje až 55 W nabíjení, nemá až 108 MPx fotoaparát, ale nejde o žádné výrazné rozdíly. Pokud bereme v úvahu cenový rozdíl, Redmi K40 Pro je za nás v současnosti lepší volba než Mi 11. K40 Pro je o něco tenčí, má téměř totožnou baterii, stejný procesor, grafický čip i paměť RAM, rychlé UFS 3.1 úložiště av AnTuTu dokonce překonal mi 11.