Nedávno jsme ti přinesli kompletní recenzi vlajkového modelu Xiaomi Mi 11 ultra. Jelikož jsme po jejím zveřejnění dostali řadu konkrétních otázek na specifické vlastnosti a funkce fotoaparátu, rozhlodli jsme se věnovat fotoaparátu samostatný článek.
Dozvíš se jaké nastavení nabízí vestavěná aplikace pro fotoaparát, které objektivy je možné využít v jednotlivých režimech, jaké inteligentní funkce jsou dostupné pro natáčení videa a mnohem více.
Základní rozdělení funkcí a nastavení
Vestavěná aplikace pro fotoaparát nabízí řadu režimů a nastavení, které jsou rozděleny do několika sekcí. Při tlačítku spouště se nachází posuvné menu, ve kterém jsou dostupné možnosti: Pro, Video, Fotografování, portrét a Další. Tyto položky si umíš přizpůsobit podle vlastních preferencí po kliknutí na ikonu v pravém horním rohu v položce Viac.
Každá z těchto položek pak nabízí různé další možnosti v horní části obrazovky (pokud držíme smartphone ve svislé poloze).
Xiaomi Mi 11 Ultra: Fotografie
Hlavní částí je Fotografování, Ze které se zhotovují klasické fotky s použitím všech objektivů, kromě makra. Přepínat mezi objektivy lze skokově pomocí voleb:
- 0.5x - ultra-širokoúhlý
- 1x - hlavní objektiv
- 2x, 5x, 10x, 120x - teleobjektiv. Optický zoom je po hranici 5x, dále po 10-násobné zvětšení jde o tzv. hybridní zoom, nad 10x už máme pouze digitální zoom.
K dispozici je také plynulé posouvání na stupnici od 0.5x po 120x. Zoomovat je možné v nejmenších krocích po 0.1 (0.5, 0.6, 0,7 atd. Až po 120).
Ve druhém menu je k dispozici blesk (zapnutí, vypnutí, automatika a LED přisvícení), HDR (zapnutí, vypnutí, automatika), AI (zapnutí, vypnutí), Dynamické snímky pro focení pohybu nebo velmi krátkých GIFek a videí. Dále jsou zde také filtry a jiná vylepšení, která dokáží například zúžit boky, hlavu případně jinak vylepšit postavu focené osoby.
Poslední položka z tohoto menu obsahuje několik prvků. Máme zde na výběr:
- poměr stran - 1: 1, 3: 4, 9:16 a Full
- casovac - 3s, 5s, 10s
- filmový rámeček - černé pásky z horní a spodní strany
- mřížka
- makro
- Tilt-shift - rozmazání okrajů fotografie (kruhové nebo lineární)
- timed burst - zhotoví zvolený počet fotografií (max 600) ve vybraném časovém intervalu (každých 1 až 60 sekund, dle výběru)
- zadní displej - po poslední aktualizaci na MIUI 12.5.4 je použitelný u všech objektivů
- nastavení
Nastavení nabízejí celkem široké možnosti. Zmíníme alespoň některé - vodoznak, focení stisknutím tlačítka pro snižování hlasitosti bez zapnutí displeje, HEIF formát, nastavení kvality obrazu a mnoho dalších.
režim video
S Xiaomi Mi 11 Ultra můžeš natáčet video s ultra širokoúhlým fotoaparátem (0.5x), hlavním (1x) nebo teleobjektivem při 5-násobném zvětšení. Plynule zoomovat jak v režimu fotografie nelze ak dispozici jsou pouze 3 zmíněné možnosti. Během natáčení videa sice je k dispozici zoom, ale bohužel pouze digitální v rozsahu 1x - 6x.
U videa jsou v horní liště k dispozici stejná nastavení jako pro fotografii, jen s tím rozdílem, že místo AI zde máme tzv. stálý stabilizaci ve třech úrovních. Ve druhé a třetí úrovni je ale dostupná pouze pro rozlišení 1080p 30fps. V takovém videu však vidět rozmazané otřesy. Najdeme zde i filtry pro video a nastavení bokeh efektu.
V dalších možnostech najdeme nastavení rozlišení a počtu snímků za sekundu. Pro Xiaomi Mi 11 Ultra jsou dostupné následující:
- 720p / 30 snímků za sekundu
- 1080p / 30 a 60 fps
- 4K / 30 a 60 fps
- 8K / 24 snímků za sekundu
Také si zde víme zapnout filmový rámeček, mřížku, sledování zvoleného objektu (pouze v 1080p 30 fps), AI kameru (také jen 720p nebo 1080p při 30 fps), titulky a audio zoom. V nastaveních se nachází tzv. tagování videa, kde si během nahrávání můžeš některé momenty označit vlajkami.
Ty pak můžeš použít během přehrávání videa na rychlé přeskočení na určitý moment. Tato funkce je ale dostupná také jen do maximálního rozlišení 1080p.
Základní stabilizace obrazu je dostupná pro všechny rozlišení, ale jak jsme zmínili i v recenzi na Mi 11 a Mi 11 Ultra, video během stabilizace mírně rozmazává. Dále zde máme možnost vypnutí obrazovky po 3 minutách natáčení videa, nastavení zvuku s inteligentní eliminací šumu a 3D zvukem.
Nastavení nabízejí i volbu kodeku, HDR10 + pro 4K a 8K, automatické snížení počtu snímků za sekundu při nočním videu a další nastavení jako přizpůsobení zobrazení, barev a zvuku. Nastavení a přizpůsobení je zde skutečně mnoho a aplikace je v tomto směru mimořádně propracovaná.
Xiaomi Mi 11 Ultra: Portrét a režim Pro
Režim portrét, který je překládán také jako “na výšku” slouží k focení portrétů s rozmazaným pozadím, tzn. bokeh efektem. Režim funguje dobře a přechod mezi ostrou postavou a rozmazaným pozadím je přirozený. V tomto módu není k dispozici přepínání mezi různými objektivy.
Z možností zde najdeme jen AI kameru, různé filtry a volbu clony v rozsahu F1.0 až f16 (čím nižší, tím více je rozmazané pozadí). V nastaveních máme výrazně méně možností jak pro běžnou fotografii (viz screenshot níže).
režim Pro slouží pro ty, kteří nechtějí ponechat všechna nastavení na automatiku, ale chtějí si jednotlivé hodnoty nastavit sami. K dispozici je nastavení vyvážení bílé, manuální ostření, čas závěrky (min 1/4000, max 30 s), ISO (max 12800), korekce expozice (od -4 po +4). Nachází se zde i volba objektivu, kde jsou k dispozici ultraširokoúhlý, širokoúhlý a teleobjektiv s pevným 5x zoomem.
Zajímavá je funkce zaměření vrchol, Při které se zvýrazní červeně hrany předmětů, na které máš zaostřené. Podobný princip nabízí i exposure verification - zde se ti zvýrazní červenou přeexponované části a modrou podexponované.
K dispozici je i focení do RAW zda zobrazení histogramu. Všechny funkce jsou pěkně vysvětleny v nápovědě, který se zobrazí po kliknutí na písmeno “i”. Nastavení tohoto režimu nabízejí méně možností než standardní režim, prohlédnout si je můžeš na následujících screenshotech:
Další zajímavé funkce
Hlavní menu fotoaparátu s názvem “Viac” nabízí různé funkce pro focení a natáčení videa. Konkrétně jde o tyto:
- Noční režim - při 0.5x, 1x a 5x přiblížení
- 50 MPx fotografie - při 0.5x, 1x a 5x přiblížení
- krátké video - 15 sekund v rozlišení 720p 30 fps nebo 1080p 30 fps s možností vložení hudby do pozadí
- panoráma - v horizontálním i vertikálním směru
- dokumenty - doporučujeme přečíst si náš samostatný článek věnovaný této funkci
- vlog - krátká videa automaticky sestříhané se zajímavým střihem a hudbou
- Zpomalený pohyb - 720p nebo 1080p při 120, 240, 480, 960 nebo 1920 fps
- Time-lapse - při rozlišení 720p / 30fps, 1080p / 30fps nebo 4K / 30fps
- Sticker avatars - detekuje obličej člověka, kterou nahradí různými avatary
- video efekty - Magic zoom, Slow shutter, Time freeze, Night time lapse a Parallel world (ukázku některých najdeš v recenzije na Xiaomi Mi 11)
- AI vodoznak - na výběr jsou různé vodoznaky z více kategorií jako datum, čas, poloha, rozličné nápisy, názvy měst a jiné
- dlouhá expozice
Mnohé z nich bychom hledali spíše v menu fotografie nebo videa, ale Xiaomi se rozhodlo umístit je takto do samostatného menu. Mnohé z nich jsou samomluva, proto se jim nebudeme více věnovat. Podíváme se jen na ty zajímavější.
50 MPx režim, vlog a dlouhá expozice
Při focení v 50 MPx rozlišení je k dispozici HEIF formát, který podstatně snižuje velikost fotografie. Bez HEIF formátu má 50 MPx fotografie 32.86 MB, ale v HEIF formátu se velikost sníží na přibližně 9 MB. Tento formát je dostupný i pro standardní fotografie v běžném rozlišení, kde se velikost zredukuje z 5 MB na cca 1.7 MB.
V režimu vlog si víš natočit krátká videa se zajímavým střihem. Na výběr je 14 různých efektů, z nichž některé je potřeba si stáhnout pouhým kliknutím na šipky v pravém dolním rohu náhledu. Každý z režimů obsahuje ukázku, pro lepší představu.
Točení vlog je vždy stejné - natočí několik krátkých videí, které jsou pak automaticky spojeny do jednoho videa s použitím vybraného efektu. Celým procesem tě aplikace přehledně provází. Videa mají rozlišení 1920 x 1088 px.
Při dlouhé expozici je na výběr několik režimů, k některým ale potřebuješ i stativ. Jmenovitě jde o tyto:
- Moving crowd - rozmaže pozadí za foceným subjektem nebo rozmaže pohybující se dopravní prostředky, přičemž okolní budovy zůstanou ostré
- neon trails - zachycuje trajektorii pohybujících se světel (například světla z aut)
- Olejomalba - pro focení pohybujících se oblaků, které vytvoří efekt olejomalby, případně pro focení řek či vodopádů s rozmazaným efektem
- Světelná malba - zachytí kresbu světelného zdroje (lze použít například při focení nápisů vytvořených prskavky)
- Hvězdná obloha - focení noční oblohy s hvězdami
- Hvězdné stezky - focení pohybu hvězd s maximálním časem závěrky až 3 minut
Jak můžeš vidět, aplikace fotoaparátu v Xiaomi Mi 11 Ultra nabízí skutečně bohaté možnosti pro tvorbu různých fotografií a videí. Pokud si stále nenašel odpověď na tvou otázku ohledně fotoaparátu, napiš nám do komentářů a my pro tebe vyzkoušíme jakoukoliv konkrétní funkci, případně se podíváme do nastavení na to, co tě zajímá.
Nejvýhodnější cena Xiaomi Mi 11 Ultra
Pokud už si fanouškům našich stránek, určitě si zahlédl nabídku na smartphone Xiaomi Mi 11 Ultra z obchodu TradingShenzhen. Z našich zkušeností jde o dosud nejlepší obchod, v jakém jsme za poslední roky z Číny nakupovali a navíc, cena tohoto smartphonu je tam přímo úžasná.
jen nedávno jsme informovali o vstupně Mi 11 Ultra na slovenský trh, přičemž oficiální cena byla stanována na vysokých 1399 €. Nákupem přes zmiňovaný TradingShenzhen můžeš tento kousek dostat za mnohem lepších 867 € ve stejné 12 + 256 GB verzi.
Pokud si nechceš nechat ujít originální obsah o čínských vychytávkách, technologiích či smartphonech, přihlaš se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Lajka si můžeš i naši Facebookovou stránku. Zveme tě také do naší zcela nové skupiny s názvem Vše z EU skladů, kde budeme denně uveřejňovat nejlepší nabídky z evropských skladů na Aliexpress, Banggood, Geekbuying a jiných obchodů.
se where is the article?