Pokud sleduješ naše stránky a sociální sítě, určitě ti neušlo, že jsme ti přinesli recenze na vlajkové modely Xiaomi Mi 11 a Mi 11 Ultra. Je tu však ještě jeden model z rodiny Mi 11, který nám chyběl. Tentokrát však doplňujeme trojici vlajkových lodi podrobnou recenzí ovšem smartphonu Xiaomi Mi 11 Pro.
Jde o téměř stejný model jako Mi 11 Ultra. Na základě parametrů mnoho rozdílů nenajdeme, ale co se týče ceny, rozdíl je více než 200 €. Který model se vyplatí víc? Je tento cenový rozdíl opodstatněný? V naší podrobné recenzi se dozvíš vše důležité.
Kde jsme koupili Xiaomi Mi 11 Pro?
Xiaomi Mi 11 Pro jsme zakoupili u našeho mezinárodního partnera TradingShenzhen, který nabízí možnost zakoupit si i ty smartphony, které se u náš neprodávají. Jde o velmi spolehlivého prodejce, u kterého jsme zakoupili i předchozí modely ze série Mi 11. Doručení je bez jakýchkoliv cel či DPH.
V případě naší objednávky samotné doručení trvalo jen 9 dní. Při objednávce jsme však zvolili instalaci Global ROM, tedy globální verze MIUI. Na tuto instalaci jsme čekali dalších 10 dní, takže celkově instalace systému + dodání trvalo 19 dní. Samozřejmě, žádné další poplatky jsme neplatili a balík nám přímo do redakce doručil kurýr DPD.
Čínská verze s globální ROM
Jak jistě víš, Xiaomi Mi 11 Pro nebyl představen pro Evropu, proto nemá globální verzi. Dostupná je jen čínská verze, která však podporuje i naše sítě, čímž se stává plnohodnotně využitelným smartphonem i v naší zemi a celé Evropě.
Prodejce TradingShenzeh dodává i čínské verze smartphonů s doinstalování Google službami. V jejich portfoliu je i další zajímavá služba, kterou jsme se rozhodli tentokrát otestovat. Je jí instalace globální ROM, která na jedné straně prodlouží dodací dobu o několik dní, ale na druhé straně přináší mnoho benefitů.
Pokud nechceš využívat čínskou ROM kvůli absenci slovenského nebo českého jazyka a netroufáš si přeinstalovat ROM sám, tato služba je jako stvořená pro tebe.
Tradiční balení v podání TradingShenzhen
Xiaomi Mi 11 Pro nám dorazil v tradičním balení, na jaké jsme již od prodejce TradingShenzhen zvyklí. Krabice se smartphonem byla zabalená ve vzduchové fólii v další, ochranné kartonové krabici, ve které jsme měli přiložen záznam o testu funkčnosti, kterým prochází každý smartphone od tohoto prodejce.
Příjemným bonusem, který je již tradicí, byla USB-C redukce na USB. Dalším dárkem k tomuto modelu je 67W Xiaomi nabíječka s čínskou koncovkou, ale přibalena byla i EU redukce. Krabice samotného smartphonu je černá se zlatými nápisy a nachází se v ní jen smartphone s plochou krabičkou, ve které je papírová dokumentace a průsvitné, silikonové pouzdro.
Design a rozmístění prvků
Na první pohled je chytrý telefon totožný s Mi 11 i Mi 11 Ultra. Přední strana i boky jsou totiž na vlas stejné. Tlačítka pro ovládání hlasitosti a probuzení displeje se nacházejí na pravé straně, zatímco levá strana je zcela prázdná. Na spodní straně najdeme slot pro 2 SIM karty, který je velmi praktický a malý.
Své místo tu našel ještě hlasitý reproduktor, mikrofon a USB-C port pro nabíjení. Vrchní strana obsahuje druhý reproduktor s logem značky Harman Kardon, díky kterému získáváme stereo zvuk, druhý mikrofon a senzor (pravděpodobně jde o světelný senzor a IrDA).
Zadní strana dostala modul fotoaparátů podobný tomu, který má většina modelů ze série Mi 11. Jedná se o čtvercový prvek se zaoblenými hranami, ve kterém jsou umístěny objektivy. Modul fotoaparátů vystupuje z těla chytrého telefonu a není v jedné rovině ani při použití přibaleného silikonového obalu.
Čočka hlavního fotoaparátu stále vyčnívá a když položíme smartphone na stůl, opírá se právě o ni. Není tak dostatečně chráněna a časem může dojít k poškrábání. Pokud smartphone používáš položený na stole, připrav se na to, že díky vyčuhující hlavnímu fotoaparátu se bude prohýbat při používání levé části displeje.
Xiaomi Mi 11 Pro váží 206 ga jeho rozměry jsou 164.3 x 74.6 x 8.53 mm. Nejde o nejtenčí či nejlehčí smartphone, ale v ruce se drží příjemně a jeho váha není zatěžující. My máme k dispozici černou barvu, která je spíše tmavě šedá. Zadní kryt je lesklý a vypadá jako zrcadlo, takže se připrav na viditelné otisky od prstů.
Skvělý displej od Samsungu s čtečkou otisků
Chloubou Xiaomi Mi 11 Pro je jeho displej. Jde o AMOLED panel s úhlopříčkou 6.81 ", WQHD rozlišením 3200 x 1440 px a podporou HDR10 +. Displej je od Samsungu a je stejný jako u modelů Redmi K40 či Xiaomi Mi 11 a Mi 11 Ultra. Jeho jas reprezentuje hodnota 1500 nýtů, hustota pixelů je 551 PPI, obnovovací frekvence má až 120 Hz a vzorkovací frekvence má 480 Hz.
Displej patří momentálně mezi ty nejlepší na trhu, o čemž svědčí i prestižní hodnocení A + od společnosti DisplayMate. Pokud si dosud používal smartphone s IPS displejem nebo standardním 60 Hz AMOLED, rozdíl poznáš na první pohled. Displej je krásný a plynulost je úžasná. Sledovat videa nebo hrát hry na takovém displeji je radostí.
Displej je chráněn nejlepším ochranným sklem na trhu s názvem Corning Gorilla Glass Victus. Je jemně zaoblený po všech stranách av levém horním rohu se nachází tzv. průstřel na přední, self kameru. Ten je malý a díky jeho umístění není vůbec rušivým prvkem.
Pokud si ale porovnáme displeje u Xiaomi Mi 11 Pro a Ultra, vidíme, že barvy u modelu Pro jsou o něco teplejší. Bílá je také teplejší a má jemný nádech žluté. Nejde o velký rozdíl, ale pokud si dáš tyto smartphony vedle sebe, nastavíš maximální jas na obou a otevřeš si stejné aplikace, mírný rozdíl uvidíš.
Výkon: to nejlepší od Qualcommu
Po výkonnostní stránce se můžeš těšit znovu na to nejlepší na trhu. Uvnitř smartphonu se skrývá vlajkový procesor pro rok 2021, Snapdragon 888 5G od Qualcommu s maximální frekvencí 2.84 GHz a podporou nové generace sítí, 5G. Asistuje mu grafický čip Adreno 660, který zajišťuje skvělý herní zážitek.
My jsme měli k dispozici verzi s 8 GB LPDDR5 RAM a úložištěm s kapacitou 256 GB. Zakoupit lze také verze s 12 GB RAM, případně se 128 GB úložištěm. Nejlevnější samozřejmě vychází kombinace 8 + 128 GB.
Úložiště typu UFS 3.1 je mimořádně rychlé, čímž také přispívá k dokonalé rychlosti celého smartphonu. Rychlost tohoto úložiště jsme otestovali pomocí aplikace AndroBench, která naměřila rychlost sekvenčního čtení 1728.34 MB / sa zápisu 717.23 MB / s. Jelikož jde o jeden z vlajkových modelů, určitě se nemusíš obávat nedostatku výkonu.
Ideální sestava fotoaparátů?
Jak jsme již zmínili v úvodu, zadní modul Xiaomi Mi 11 Pro obsahuje trojici fotoaparátů. Konkrétně jde o tyto:
- hlavní, 50 MPx Samsung GN2 s velikostí senzoru 1 / 1.12 "a clonou f / 1.95 (stejný má i Mi 11 Ultra)
- širokoúhlý 13 Mpx s clonou f / 2.4
- tele-makro 8Mpx
Xiaomi na své oficiální stránce neuvádí blíže specifikace o senzorech a jejich parametrech při širokoúhlém a tele-makro snímači. Na internetu najdeš několik stránek s těmito údaji, ale všude se mírně liší, proto jsme je neuvedli.
K dispozici je také 5násobný optický zoom, 10násobný hybridní zoom a optická stabilizace obrazu. Také nechybí podpora nočního režimu "Night Owl", který Xiaomi propaguje jako režim, který dokáže vidět i ve tmě.
Fotoaparáty tak vypadají nadějně, pojďme se na ně podívat blíže.
Takto fotí Xiaomi Mi 11 Pro
Fotoaparát jsme testovali v předvolených nastavení, tak jak ho bude využívat většina běžných uživatelů. Nejkrásnější fotografie zhotovuje samozřejmě hlavní fotoaparát. Fotografie jsou ostré a zejména barvy jsou velmi pěkné a přirozené.
Kompletní galerii fotografií v plné kvalitě najdeš na tomto odkazu.
O něco horší je na tom širokoúhlý fotoaparát, jehož barvy jsou výrazně teplejší a mírně se ztrácí i ostrost. Barevný rozdíl pěkně vidět například na následující dvojici fotografií, z nichž jedna byla zhotovena hlavním snímačem a druhá širokoúhlým.
Podobně, jako u většiny smartphonů od Xiaomi, i zde je možné pozorovat příliš zesílené stíny, které často jdou až do černé, kde se absolutně ztrácejí detaily tmavé objekty navzájem splývají.
Činnost HDR si můžeš podívat na následující dvojici fotek ze zadního sedadla auta. Fotka s vypnutým HRD je sice přirozenější, ale jak jsme zmínili výše, stíny příliš splývají do černé. Se zapnutým HDR je zas fotografie mírně nepřirozená, ale určitě si najde svou cílovou skupinu lidí, kterým se takové fotografie líbí víc.
K dispozici máme 5-násobný optický zoom, který je výborný a také 10-násobný hybridní zoom, jehož kvalita je také přijatelná. U vyššího přiblížení už mluvíme jen o digitálním zoomu, který samozřejmě není příliš ostrý, ale stále najde své využití v kritických momentech.
Noční režim s podporou Night Owl
O nočním režimu jsme se rozepsali už v recenzi na Xiaomi Mi 11 Ultra a při tomto modelu bychom mohli všechno zopakovat. Tento režim skutečně dokáže vidět ve tmě a pomocí dlouhé expozice vyfotí i scény s minimálním světlem. Fotografie v absolutní tmě samozřejmě nejsou příliš ostré, ale i tak jde o zajímavou funkci.
Klasické fotografie nočních ulic a města jsou s nočním režimem na první pohled jednoznačně hezčí, i když se na nich v porovnání s originálem mírně ztrácí ostrost. Celkový efekt je ale výborný, a pokud si takové fotografie nebudeš tisknout ve velkém formátu nebo jejich detailně zkoumat v počítači, budeš spokojen.
Noční režim dokáže pěkně potlačit záři ze silného osvětlení a také vnést světlo do tmy. Uvádíme několik ukázkových fotografií, vždy na srovnání nejdříve s vypnutým nočním režimem a potom se zapnutým.
Tento režim lze zapínat i automaticky, pokud máš tuto možnost zapnutou v nastavení fotoaparátu. Má několik úrovní, které se při focení zobrazují jako Noc1S, Noc2S atd. Smartphone automaticky rozpozná, kterou úroveň má použít.
Video až v 8K rozlišení
Xiaomi Mi 11 Pro podporuje maximální rozlišení videa až 8K při 24 snímcích za sekundu. Dále tu máme 4K a 1080p při 30/60 fps a stále i 720p při 30 fps. U všech rozlišeních je možné v nastaveních zapnout stabilizaci obrazu.
Ukázkové videa natočené během dne av noci si můžeš prohlédnout níže. Jelikož 8K rozlišení je k dispozici pouze u 24 fps, rozhodli jsme se uvést ukázková videa v 4K.
Konektivita a zvuk
Přestože testovaný Xiaomi Mi 11 Pro se neprodává v globální verzi určené pro evropský trh, nepřišli jsme o podporu našeho B20 LTE pásma, takže smartphone je plně využitelný i u nás. Z bezdrátové konektivity smartphone podporuje nejnovější standard WiFi 6E, Bluetooth 5.2, poziční systémy jako GPS, Galileo, GLONASS, Beidou a další.
Nechybí ani podpora IR, světelný senzor, barometr či gyroskop. Samozřejmostí je i NFC, ale bohužel s takto flashnutou ROM na globální nám aplikace Google Pay neumožňuje přidání karty z bezpečnostních důvodů. Pokud chceš využívat NFC, doporučujeme při nákupu zvolit Xiaomi.eu ROM, Ne Global ROM.
Co se týče zvuku, iv tomto modelu pokračuje spolupráce mezi Xiaomi a známým výrobcem audiotechniky, Harman Kardon. Reproduktory hrají dobře, ale podobně jako u Mi 11 a Mi 11 Ultra jim chybí výraznější basy.
67 W rychlé nabíjení
Křemíkové kyslíková anodová baterie v Xiaomi Mi 11 Pro, Podobně jako u modelu Ultra, disponuje větší kapacitou ve stejně velkém těle (oproti grafitové baterii) a menším zahříváním, díky čemuž můžeš nabíjet tento smartphone s výkonem 67 W drátově, ale i bezdrátově.
Nabít baterku v Xiaomi Mi 11 Pro je tak otázkou několika minut. Níže si můžeš prohlédnout jak probíhalo nabíjení pomocí 67 W nabíječky, kterou jsme obdrželi od prodejce jako dárek:
- z 20 na 50% - 11 minut
- 75% - 21 minut
- 90% - 27 minut
- 100% - 34 minut
Bezdrátové nabíjení jsme otestovali pomocí 80 W nabíječky od Xiaomi, Která se dodává se 120 W adaptérem. Bezdrátové nabíjení probíhá přibližně stejně jako kabelové a smartphone byl také nabitý do 35 minut.
Takto rychlé nabíjení je velmi pohodlné a mít nabitý smartphone za přibližně 35 minut je v dnešní uspěchané době velkým pozitivem. Navzdory nové technologii baterie je výdrž stále jen na úrovni jednoho dne.
MIUI 12 a Android 11
Před závěrem si řekněme ještě pár slov o operačním systému a jeho grafické nadstavbě. Smartphone funguje na operačním systému Android ve verzi 11 s nástavbou od Xiaomi, MIUI. Tu jsme dostali ve verzi 12.0.2 s poslední aktualizací zabezpečení Androidu z 1.4.2021.
Systém je detailně propracovaný, nabízí mnoho nastavení a po designové stránce je také velmi povedený. Veškerá oznámení z běžně používaných aplikací jako Facebook, Instagram, Messenger, Viber či Gmail nám fungovaly bez jakýchkoliv problémů a nezaznamenali jsme žádné pády systému ani zaseknutí.
Xiaomi Mi 11 Pro: Závěrečné zhodnocení
Xiaomi Mi 11 Pro je zaslouženě jedním z nejlepších smartphonů od Xiaomi. Nabízí špičkový výkon s nejvýkonnějším procesorem od Qualcommu, rychlé úložiště UFS 3.1, špičkový displej, který patří mezi ty nejlepší na trhu a potěší i kvalitními fotoaparáty.
V podstatě jde o téměř totožný smartphone s pravou vlajkovou lodí, kterou je Xiaomi Mi 11 Ultra. Máme tu jen o něco slabší fotoaparáty a přišli jsme o zadní, sekundární displej. Vyplatí se ale kvůli těmto bonusem doplatit více než 200 €? To už záleží na osobních preferencích.
Nám osobně se Mi 11 Pro líbí více než Mi 11 Ultra, kvůli kompaktnějšímu fotoaparátu, který si ale zachovává stejný hlavní snímač. Oproti klasickému modelu Mi 11 má Pro výhodu v kvalitnějším fotoaparátu a větší baterii s lepší výdrží. V sérii Mi 11 je tak pro nás Mi 11 Pro ideální vlajkovou lodí na každodenní používání.
Jaký je skutečný rozdíl mezi fotoaparáty, a zda fotí Mi 11 Pro horší než Mi 11 Ultra se dozvíš již brzy. Chystáme totiž článek, ve kterém porovnáme fotoaparáty obou smartphonů.
Zdravím, chtěl bych se zeptat, jak je to s aktualizacemi pro takový typ smartphonu s Global ROM, když se jedná o čínskou verzi. (Prípaden jako takové aktualizace probíhají) Děkuji.
Aktualizace budete standardně dostávat, protože to bude global verze systému.
I když se jedná o smartphone, který není určen pro náš trh? Čili se neprodává s global ROM jako např. Xiaomi mi 11 ultra.
Pokud si přeinstalujete systém na Global ROM, tak budete dostávat aktualizace. U prodejce TradingShenzhen je možné si zvolit i službu instalace global ROM, ale bude déle trvat dodání o 10 dní.
Ahoj, telefon doposud nějaký týden používám, ale nenašel jsem v nastavení fotoaparátu zde automatickou funkci nočního režimu ... Jen jsem si všiml, že když jsem Měl telefon na stole fotoaparáty dolů a zapnout jsem app foto, tak na displeji se začaly objevy ikonky Noc1S - Noc3S . Je tam tedy možnost nastaven, nebe je to implementován napřímo ??
Noční režim se aktivuje automaticky při snížené viditelnosti, tedy ve tmě nebo lze zapnout i manuálně přes položku Více ve fotoaparátu.
Hi. Já jsem používal tento telefon pro rok později, s novým Xiaomi.eu Rom and it is amazing. However I have a big problém and it is display brightness. V sunny den když jsem venku, můžu normálně použít telefon, ale po where to gets warmer a obraz got dimmer, a není to způsob, jak jí brighter. Manualy or automatic it is the same. I read that it is the nown bug but there is no solution to this problems. At least I didn´t found one. Did You have this problém při testu? What device considering display would You recomend pro up to 600€? Thanks!!