Redmi Note 10 Pro se vyprodal hned po uvedení na trh za předprodejních cenu. Smartphone totiž láká výborným poměrem ceny k výkonu a patří mezi jeden z nejžádanějších modelů z dílny Redmi.
V recenzi se podíváme blíže na displej, výkon, ale i fotoaparát, který má až 108 MPx. Čti dál a dozvíš se, zda jde o výhodnou koupi.
Kde koupit Redmi Note 10 Pro?
Po relativně dlouhé době nedostupnosti tohoto chytrého telefonu jsou momentálně k dispozici již všechny paměťové verze. Nejlepší nabídku najdeš u našeho mezinárodního partnera, Banggood.
Smartphone sice aktuálně není dostupný v evropských skladech, ale díky známému poštovnému EU Priority Line nebudeš platit žádné celní poplatky navíc.
Obsah balení
Redmi Note 10 Pro jsme dostali v bílé krabičce tradičních rozměrů. Na ní se nachází vyobrazení smartphonu no více barevných provedeních, logo Xiaomi a také několik specifikací týkajících se smartphonu.
Uvnitř je umístěna plochá papírová krabička, v níž je silikonový, průsvitný obal a dokumentace. Pod tím je už smartphone v ochranné fólii a také nabíječka s kabelem. Ta má výkon 33 W a nabíjecí kabel je dlouhý 1 m. Jde tak o standardní balení, na jaké jsme u smartphonů od značky Xiaomi zvyklí.
V našem případě jsme testovali verzi s 6 GB RAM a pamětí o kapacitě 128 GB. Dostupná je také verze 6/64 GB nebo 8/128 GB. Z barevných provedení je na výběr šedá, modrá a bronzová. My jsme testovali smartphone v šedé barvě, tzv. Onyx Gray.
Cenový rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší verzí je momentálně pouze na úrovni 40 EUR.
Rozmístění prvků a design
Redmi Note 10 Pro má rozměry 164 x 76.5 x 8.1 mm (výška x šířka x tloušťka) a váží přesně 193 g. Telefon se v ruce drží velmi dobře, k čemuž přispívají i zahnuté hrany zadního krytu.
Slot před SIM karty je tentokrát umístěn na levé straně, která neobsahuje žádné další prvky. Do zmiňovaného slotu se vejdou 2 SIM karty a paměťová karta typu Micro SD. Na pravé straně najdeme dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti a také tlačítko pro odemknutí se čtečkou otisků prstů. Ta je poměrně netradiční.
Zatímco většina čteček je mírně zapuštěných do těla smartphonu, zde dokonce mírně vystupuje nahoru. Není to však žádný problém a nezaznamenali jsme potíže s nahmatáním tohoto tlačítka. V přibaleném obalu nahmatat čtečku otisku o něco lehčí, protože obal vytváří efekt zapuštění tlačítka do těla.
Spodní strana disponuje nabíjecím USB-C portem, který je výborně chráněn vůči nečistotám s použitím zmíněného obalu, který obsahuje i krytku na tento port. Dále se zde nachází hlavní reproduktor a mikrofon. Na vrchní straně je druhý reproduktor, který vytváří stereo zvuk, další mikrofon a světelný senzor. Jako bonus zde najdeme i klasický 3.5 mm vstup pro kabelové sluchátka.
V zadní části je modul s fotoaparáty, který sice vystupuje z těla smartphonu, ale v obalu je dostatečně chráněn. Kryt je lesklý a je magnetem na otisky prstů, podobně jako většina smartphonů v dnešní době. Pokud by se ti ale náhodou klouzal v rukou, díky povrchové textuře obalu se ti určitě nevyklouzne.
Redmi Note 10 pro dostal i certifikaci IP53, díky které je odolný vůči prachu a slabšímu dešti.
AMOLED displej s 120 Hz
Na rozdíl od předchůdce v podobě modelu Redmi Note 9 Pro jsme se dočkali výrazného vylepšení displeje. Redmi Note 10 Pro má 6.67 "AMOLED displej s rozlišením 2400 x 1080 Px a hustotou pixelů 395 PPI. Vzorkovací frekvence má 240 Hz av horní části displeje máme průstřel na přední, self kameru. Ten je ale velmi malý, takže absolutně není rušivým elementem.
Displej má věrné podání barev a plynulost je na vysoké úrovni. Celkově však nejde o žádný prémiový panel, jak jsme si už zvykli z vlajkových lodí. Ve srovnání například s Xiaomi Mi 11 Pro, který jsme nedávno testovali je rozdíl značný na první pohled.
Oba displeje sice mají obnovovací frekvenci 120 Hz, ale displej z vlajkové lodi je jasnější a má sytější barvy. Není však namístě porovnávat chytré telefony v takto rozdílné cenové kategorii. Ve své třídě a cenové relaci do 300 EUR jde o nadstandardní displej.
Displej je navíc zcela plochý, takže s tvrzeným sklem nebude žádný problém a displej ochrání lépe než fólie, která je na něm nalepená.
Zklamáním je pro nás funkce always-on, kterou jsme zvyklí používat při všech smartphonech s AMOLED displejem. Redmi Note 10 Pro totiž nemá permanentní always-on displej. Nastavený je fixně na 10 sekund od zablokování smartphonu a tento parametr není možné změnit. Věříme, že Xiaomi nabídne v některé aktualizaci i zapnutí natrvalo.
Výkon a paměť
O výkon se stará procesor Snapdragon 732G od amerického Qualcommu. Ten je vyráběn 8 nm technologií a dokáže pracovat na frekvenci 2.3 GHz. Sekunduje mu grafický čip Adreno 618. Procesor nepodporuje 5G.
Co se týče paměti RAM, jak jsme zmínili v úvodu, testovaný kus má 6 GB LPDDR4X RAM a úložiště ve verzi UFS 2.2.
Smartphone patří do střední třídy, a tak výkon nepatří mezi špičku na trhu. Zahrát si i náročné hry sice není problém, telefon jejich zvládá, ale i při běžném používání občas vidět pomaleji reakce. Některé aplikace se občas načítají déle, než bychom chtěli, ale mírně zaváhání v této kategorii nejsou ničím neobvyklým.
Ve známém benchmarku AnTuTu jsme dosáhli skóre 297505, čímž se smartphone v žebříčku zařadil těsně za Samsung Galaxy A52, který je pro něj asi největším konkurentem v době psaní recenze. Spustili jsme také test paměti. Rychlost sekvenčního čtení se pohybuje na úrovni 516,4 MB / sa rychlost sekvenčního zápisu je 272,7 MB / s. Velmi podobné hodnoty jsme získali iv aplikaci AndroBench.
Fotoaparáty a jejich specifikace
Mnozí jsou jistě zvědaví zejména na fotoaparát, od kterého i my očekáváme hodně. Smartphony v této cenové kategorii většinou nemají příliš dobrý fotoaparát, ale podívejme se spolu jako je na tom Redmi Note 10 Pro.
Modul hlavního fotoaparátu, který vystupuje ze zadního krytu obsahuje až 4 snímače. Bohužel díky jeho umístění na okraji se smartphone špatně používá, pokud je položen na stole, protože při používání levé horní části se houpe na fotoaparátu. Pojďme se ale podívat blíže na specifikace samotných fotoaparátů:
- hlavní, 108 MPx širokoúhlý fotoaparát s velikostí senzoru 1 / 1.52 "a clonou f / 1.9
- ultra-širokoúhlý, 8 MPx se zorným úhlem 118 ° a clonou f / 2.2
- tele-makro, 5 MPx s automatickým zaostřováním a clonou f / 2.4
- senzor hloubky ostrosti s 2 Mpx a clonou f / 2.4
Nechybí různé speciální efekty focení jako pohybující se dav lidí, olejomalba, hvězdná obloha a podobně. Chybí však stabilizace obrazu, což se může odrzkadliť zejména při natáčení videa a focení s dlouhou expozicí.
Přední, Self kamera má 16 MPx a clonu f / 2.45. Co se týče videa, natáčet dokáže v maximálním rozlišení 4K při 30 fps. Mezi další možnosti patří 1080p / 60 nebo 30 fps a 720p / 30 fps. Absence stabilizace se asi nejvíce podepsala na kvalitě videa, ale pokud natáčíš ze stabilní polohy, kvalita je dobrá.
Jak fotí Redmi Note 10 Pro
Fotky pořízené při dostatečném světle jsou velmi dobré. Hlavní snímač má kvalitní výstup, barvy jsou dobře vyvážené, ostrost je také na dobré úrovni. Níže si můžeš prohlédnout několik ukázkových fotografií.
Běžné fotky mají rozlišení 3000 x 4000 Px a zabírají kolem 6.5 MB, 108 MPx fotografie má cca 14 MB a rozlišení 9000 x 12000 px. Focení v 108 Mpx režimu je bezproblémové a procesor to zvládá výborně. Fotografie je připravena téměř okamžitě po stisknutí spouště.
Horší je to již při slabém světle zejména v interiéru. Zde jasně vidět zhoršení kvality a ve fotografii začíná objabovať šum. Pozorovat můžeme i několik podexponovaných míst. Focení za slabého světla tak není silnou stránkou tohoto smartphonu, ale vzhledem k jeho cenu a kategorii nejde o žádnou katastrofu.
Smartphone si docela dobře poradí s přímým sluncem. Místa, která jsou ve stínu jsou sice trochu tmavší, ale nemáme zde žádnou nechtěnou sluneční záři přes polovinu fotografie a samotné slunce vypadá velmi realisticky.
Samozřejmostí je i noční režim, který funguje dobře. Fotografie s použitím nočního režimu jsou více prosvětlené, vidět na nich několik detailů, ale ztrácí se ostrost. Je to však běžné iu podstatně dražších modelů. Tento režim si velmi dobře poradí i se silným osvětlením ve tmě. Přikládáme dvojici fotografií bez is nočním režimem.
Makro fotky příjemně překvapily. Makro se fotí velmi jednoduše díky automatickému ostření a potěší dobrá ostrost a pěkné podání barev.
Tele-objektiv nabízí maximálně 2-násobný optický zoom nebo 10-násobné digitální přiblížení. Ani optické přiblížení však není příliš kvalitní, barvy jsou poměrně tmavé a ostrost není na dobré úrovni.
Ultra-širokoúhlý objektiv nabízí 118 ° záběr, ale také je o něco slabší než hlavní objektiv. Nabízí teplejší barvy, dostatečně vykreslené detaily, ale více přeexponovaných míst, zejména při focení během slunečného dne. Pro srovnání přikládáme stejný záběr zhotovený pomocí hlavního i ultra-širokoúhlého fotoaparátu.
Selfie fotoaparát je poměrně dobrý, i když nemá nejlepší dynamický rozsah. Barva pleti při focení selfie fotek je ale přirozená a fotka má dostatek detailů.
Nabíjení, výdrž a zvuk
Baterie v Redmi Note 10 Pro má 5020 mAh a jak jsme zmínili již v úvodu v kapitole věnující se obsahu balení, přibalena nabíječka má výkon 33 W, což vůbec není špatné. Smartphone jsme během intenzivního testování nabíjeli každý den, ale při běžném každodenním používání nám bez problémů vydržel i 2 dny.
Nabíjení jsme testovali pomocí zmiňované nabíječky, když kapacita klesla na 20%. Smartphone se nabil na 100% za 1 hodinu a 14 minut. Průběh celého nabíjení byl následující:
- z 20 na 50% - 19 minut
- 75% - 40 minut
- 90% - 56 minut
- 100% - 1 hodina a 14 minut
Zvukový výstup ze stereo reproduktorů je na velmi dobré úrovni. Maximální hlasitost by sice mohla být o něco vyšší, ale kvalitou jsou reproduktory velmi podobné těm, které najdeme ve vlajkových lodích od Xiaomi. Zahanbit se rozhodně nenechají a potěší i 3.5 mm vstup pro sluchátka.
Konektivita a možnosti odemykání
Co se týče konektivity, protože jsme testovali globální verzi, nechybí podpora našeho 4G LTE pásma. 5G chybí, no momentálně to nebereme jako negativum, protože síť nové generace je u nás zatím stále jen v plenkách.
Samozřejmostí je podpora Bluetooth (ve verzi 5.1), dvoupásmové WiFi (2.4 GHz a 5 Ghz), poziční systémy jako GPS, Galileo, Glonass a Beidou. Smartphone dostal i podporu IR a těšit se můžeme i na NFC, které jsme denně využívali na platby v supermarketech.
Chybí podpora WiFi 6, ale jinak je smartphone vybaven velmi dobře. Občas se nám ale stávalo, že displej se během telefonování rozsvítil a nechtěně jsme uchem stiskli některé z tlačítek na displeji. Tento problém se vyskytuje u mnoha smartphonů od Xiaomi a nevyhneme se mu bohužel ani zde.
Co se týče odemykání, máme k dispozici čtečku otisků na pravé stane nebo odemykání tváří. Čtečka otisků funguje velmi dobře. Nepatří sice mezi ty úplně nejrychlejší, ale zpoždění je jen minimálně. Hodnotíme ji proto kladně. Odemykání tváří funguje také velmi dobře, ale protože nepatří mezi zcela bezpečné metody, používali jsme odemykání otiskem.
Operační systém a nástavba MIUI
Redmi Note 10 Pro přichází s Androidem ve verzi 11 a už tradičně s nástavbou MIUI, tentokrát ve verzi 12.5.1. Systém je velmi dobře odladěný ať už po funkční nebo designové stránce. Nechybí množství efektních animací při mnoha činnostech.
Zajímavá je funkce duálních aplikací, která ti vytvoří klon některé z aplikací, díky čemuž můžeš využívat současně stejnou aplikaci se dvěma různými účty, bez nutnosti přepínání. V menu aplikací budeš vidět duální aplikaci dvakrát, čili navenek se tváří jako dvě samostatné aplikace.
Nechybí ani populární tmavý režim, režim čtení, motivy a skutečně bohaté možnosti přizpůsobení.
závěrečné zhodnocení
Redmi Note 10 Pro je velmi příjemný chytrý telefon střední třídy. Má vše, co od takového chytrého telefonu očekáváš – dobrý displej, slušné fotoaparáty, NFC a dokonce i 3.5 mm vstup pro sluchátka. Potěší také velmi decentní průstřel v displeji na selfie kameru, slot pro 2 SIM karty s možností rozšíření paměti o MicroSD kartu a dobrá výdrž na jedno nabití.
Jelikož jde o smartphone střední třídy, nevyhneš se občasným zaváhání systému. Pomohl by o něco výkonnější procesor a také bychom přijali možnost nastavení permanentního always-on displeje. Celkově je smartphone ale velmi dobře vyvážený.
AOD na max. 10s se dá obicyklovat aby to bylo opravdu „always“, mám to tak uděláno 🙂