Dceřiná značka Xiaomi, Redmi nedávno představila svůj vůbec první tablet pod názvem Redmi Pad . Zaujme zejména kvalitním zpracováním s elegantním designem a velkým 2K displejem.
Rozruch však způsobil použitý procesor, protože výrobce si vybral Helio G99 od MediaTeku. V naší recenzi se podíváme nejen na jeho výkon, ale seznámíme tě se všemi našimi zkušenostmi, které ti pomohou při rozhodování o koupi.
Kde koupit Redmi Pad?
Nedávno představený Redmi Pad v globální verzi přichází do prodeje přes známé internetové tržiště DHgate. Ověřený prodejce tam novinku prodává z německého skladu, přičemž na Slovensko ti produkt doručí bez nutnosti doplácet jakékoli celní poplatky. Poštovné je zcela zdarma a zásilka ti dorazí expresně do 7 dnů.
Aktuální kupóny s nejlepšími cenami pro Redmi Pad
Technické specifikace
Model | Redmi Pad |
---|---|
Rozměry | 250.38 x 157.98 x 7.05 mm |
Hmotnost | 445 g |
Displej | 10.61 "IPS." |
rozlišení 1200 x 2000 px | |
Obnovovací frekvence 90 Hz | |
Jas 400 nýtů | |
Procesor | MediaTek Helio G99 (2.2 GHz) |
Fotoaparáty | přední část 8 Mpx |
zadní 8 Mpx | |
reproduktory | 4 s podporou Dolby Atmos |
RAM a úložiště | LPDDR4X+UFS 2.2 |
Podpora microSD karet | ano |
Baterie a nabíjení | 8000 mAh s 18 W nabíjením |
Konektivita | Bluetooth 5.3; WiFi 5 (2.4 GHz a 5 GHz); USB-C |
Operační systém | MIUI 13 |
Podpora SIM karet | ne |
Obsah a kvalita balení
Redmi Pad se prodává v ploché tvrdé kartonové krabici o rozměrech 16.7 x 26 x 4.1 cm o celkové hmotnosti 829 g. Po odebrání vrchního dílu se díváme přímo na tablet, který je překvapivě chráněn místo silonu kvalitnější textilií.
Pod tabletem ještě najdeme nabíjecí adaptér a USB-C kabel spolu se stručným manuálem a záruční kartičkou. Na rozdíl od chytrých telefonů nám zde chybí jakékoli pouzdro, které se tentokrát prodává jen zvlášť jako doplňkové příslušenství.
Co se týče celkové kvality balení, prodejce nám tablet zaslal obalený bublinkovou fólií ve standardní silonové obálce. Tvrdá produktová krabice spolu s vrstvou bublinkové fólie jsou v tomto případě dostatečná pro bezpečnou dopravu bez poškození.
Elegantní design a špičková kvalita zpracování
Obavy z méně kvalitního zpracování ve srovnání s populárním Xiaomi Padem nejsou absolutně na místě. Konstrukce tabletu je podobně jako u jeho konkurenta, kovová. Díky tomu působí tablet z pohledu kvality zpracování opravdu prémiovým dojmem.
Jeho celkové rozměry jsou 250.38 x 157.98 x 7.05 mm a hmotnost činí 445 g. Hrany nejsou zaoblené, naopak jsou hranaté. Díky tomuto faktu se nám v ruce nedrží ideálně. V tomto případě tak znovu vyhrál design nad pohodlím.
Tablet testujeme v grafitově šedé barvě, ale k dispozici je i stříbrná a zelená. Zejména zelená s označením Mint Green vypadá také velice zajímavě a svěže.
Rozmístění prvků ovládání
Co se týče rozložení jednotlivých prvků, při pohledu na výšku máme na spodní straně nabíjecí USB-C port spolu s dvojicí mřížek reproduktorů.
Vrchní hrana obsahuje také dvojici mřížek pro reproduktory a tlačítko pro rozsvícení displeje či zapnutí a vypnutí tabletu. Levá strana je prázdná, zatímco pravá je domovem pro tlačítka ovládání hlasitosti, mikrofony a slot pro micro SD kartu.
Právě tato hrana se stává vrchní v případě, že používáme tablet na šířku. Z přední strany je v této delší hraně přední kamera v poměrně tenkém černém rámečku. Škoda, že při používání na šířku oběma rukama zakrýváme dvojici mřížek pro reproduktory.
Displej s úhlopříčkou 10.61″
Chloubou tabletu je také velký 10.61″ displej s vysokým 2K rozlišením 1200 x 2000 px. Jedná se o IPS displej, ne AMOLED, což však u tabletů není nic neobvyklého. Zobrazit dokáže více než 1 bilion barev, jeho kontrastní poměr je 1500: 1 a jas 400 nýtů.
Právě tato nízká hodnota jasu je tak trochu strašákem, ale je třeba si uvědomit, že výrobce v tomto případě udává standardní jas. U mnoha jiných modelů výrobci často udávají maximální jas, jakého dokáže displej dosáhnout.
Obecně je jas dostatečný, ale na přímém slunci vidět, že maximální jas by mohl být vyšší. Čitelnost u slunečních paprsků není nejlepší. Co se týče obnovovací frekvence, ta je nastavena na automatickou. Maximálně může dosáhnout 90 Hz.
Celkově hodnotíme displej pozitivně. Má vysoké rozlišení a příjemné barevné podání. Černá sice samozřejmě není úplně černá a barvy nejsou výrazně saturovány, ale u IPS panelů je to normální.
Výkon s procesorem od MediaTeku
Redmi Pad pohání 8jádrový procesor Helio G99 z května roku 2022, který se vyrábí 6 nm technologií. Sestává ze dvou jader Cortex-A76 s frekvencí 2200 MHz a 6 jader Cortex-A55 taktovaných na 2000 MHz.
Nejde o žádný vlajkový procesor, spíše naopak. Patří mezi ty cenově dostupnější, vhodný je spíše pro nenáročného uživatele a najdeš ho například iv novince Poco M5.
Procesoru asistuje grafický čip Mali-G57 MC2 a v našem případě 4 GB RAM typu LPDDR4X. Úložiště má kapacitu 128 GB a je typu UFS 2.2. Dostupné jsou i jiné paměťové verze, konkrétně nejnižší 3/64 GB a nejvyšší 6/128 GB.
Bohužel musíme potvrdit, že se naše obavy částečně potvrdily a tablet výkonem nijak neohromí. Zvláštní však je, že samotné aplikace a hry běží plynule, ale problematický je systém, ve kterém občas sekají různé animace a nejčastější minimalizování spuštěných aplikací. Snad tento problém dokáže Redmi odstranit lepší optimalizací prostředí pomocí jedné z aktualizací.
Do tabletu jsme nezapomněli nainstalovat ani populární benchmark AnTuTu, ve kterém jsme získali 314 632 bodů.
Prostředí MIUI
Redmi Pad přichází s operačním systémem Android 12 a grafickou nástavbou od Xiaomi, MIUI ve verzi 13, která je uzpůsobena pro tablety. Domovská obrazovka, podobně jako další obrazovka s aplikacemi má uspořádání do mřížky se čtveřicí sloupců bez možnosti změny uspořádání.
Ve spodní části se nachází lišta s rychlým přístupem k vybraným aplikacím, kde se jich vejde maximálně 9. Pozitivem je, že v novince se nenachází téměř žádný bloatware v podobě zbytečných aplikací. Kromě aplikací od Google a systémových zde najdeme jen Netflix, WPS Office a hru Genshin Impact.
U tabletu jsou obzvlášť využitelné funkce jako plovoucí okna nebo zobrazení dvou aplikací vedle sebe. Mezi speciálními funkcemi najdeme jen režim Game Turbo, plovoucí okna a nástroje videa. Chybí zde například postranní panel aplikací.
Bez podpory 4G či příslušenství
Největším zklamáním v případě nového tabletu Redmi Pad je za nás absence podpory 4G sítí. Do tabletu si tak neumíš vložit SIM kartu a využívat mobilní internet. Naštěstí existuje možnost vytvoření WiFi hot-spotu přes chytrý telefon, což poslouží v případě nouze.
Tablet také nemá čtečku otisků prstů, takže odemknout si jej můžeme jen pomocí PIN kódu, vzoru nebo obličeje. Odemknutí tváří funguje pouze pomocí kamery, takže se nejedná o žádnou vysokou úroveň zabezpečení.
Nepotěší ani absence příslušenství jako je například připojitelná klávesnice. Tablet totiž nemá magnetické piny pro připojení klávesnice tak, jak je tomu v případě Xiaomi Pad 5. Výrobce do balení nedává ani ochranné pouzdro, to si však můžeš dokoupit například na Aliexpressu již od 5 EUR.
Čtveřice reproduktorů
Jak jsme již zmínili iv jedné z úvodních kapitol, novinka disponuje čtveřicí reproduktorů, které se nacházejí na kratších stranách tabletu.
Při držení tabletu v ruce a používání na šířku si takto rukama zakrýváme dvě ze čtyř mřížek reproduktorů. Co se týče jejich kvality, ta je velmi dobrá. Basová složka sice jemně chybí, ale celkový dojem z kvality zvuku je dobrý. Potěší také podpora technologie Dolby Atmos.
Fotoaparáty
Hlavní fotoaparát na zadní straně není u tabletů tak důležitý jako u chytrých telefonů. Většina lidí jej využívá jen sporadicky pro focení jakýchsi dokumentů nebo jiných předmětů.
U tabletu má větší využití přední kamera, která má 8 Mpx, stejně jako zadní fotoaparát. Ta je umístěna v rámečku delší strany tabletu, čímž je uzpůsobena pro využití v poloze na šířku.
Kvalita kamer je slabší a výrazně se zhoršuje při slabém světle kde na scénu přichází šum, ale na videohovory a výše zmiňované focení dokumentů postačuje. Ostrost ale není nejlepší a barvy jsou nevýrazné. Níže si můžeš prohlédnout několik záběrů z hlavního fotoaparátu.
Baterie a nabíjení
Velké tělo tabletu nabízí prostor také pro větší baterii. Ta má v tomto případě kapacitu 8 mAh, což je skvělým předpokladem pro dobrou výdrž na jedno nabití.
Výrobce udává výdrž 26 hodin při čtení, 21 hodin sledování videí nebo 12 hodin hraní. Výdrž se u tabletů hodnotí velmi obtížně, protože každý využívá tablet jiným způsobem. Osobně jsme však během testování měli pocit, že nám procenta z baterie ubývají velmi pomalu. Například za hodinu sledování videa na YouTube při maximálním jasu nám z baterie ubylo 12 %.
Přibalená nabíječka má 22.5 W, ale samotný tablet podporuje maximálně 18 W nabíjení, což je poměrně slabé. Baterie se z 20 % nabije na 50 % za hodinu, na 75 % za 1 hodinu a 45 minut a doplná to trvá přibližně 3 hodiny.
Redmi Pad: Závěrečné zhodnocení
Redmi Pad je prvním tabletem od značky Redmi, který hned na první pohled zaujme kvalitním zpracováním s kovovým tělem a zadním krytem, což vzbuzuje prémiový dojem. Potěší také kvalitní, 10.61″ IPS displej s 2K rozlišením a obnovovací frekvencí 90 Hz. Pozitivně hodnotíme také čtveřici reproduktorů a možnost rozšíření interní paměti o micro SD kartu.
Nepotěšil nás však výkon, který tablet podává, a to zejména prostřednictvím prostředí MIUI, které jaksi není nejlépe optimalizováno. Často jsme zaznamenávali různá zpomalení či méně plynulé animace, zejména při minimalizování otevřené aplikace nebo při přepínání mezi aplikacemi.
Věříme, že výrobce vydá aktualizaci, kterou tyto problémy vyřeší, ale v takovém stavu doporučujeme Redmi Pad spíše pro nenáročného uživatele, který je ochoten tolerovat jistá zaváhání systému. Nesmíme zapomínat, že navzdory prémiovému dojmu ze zpracování jde spíše o tablet nižší kategorie.