Při výběru projektoru ses určitě setkal s množstvím parametrů, z nichž ti možná nebyly všechny jasné. Jde o kontrast, rozlišení, svítivost či jas, hlučnost, technologie a další. My se nyní podíváme právě na světelný tok, která se udává v lumenech. U některých projektorech sis mohl všimnout údaj jako LED lumen či ANSI lumen. Jaký je mezi nimi rozdíl, a co jsou vlastně lumeny? Na to se podíváme v tomto článku.
Co je lumen?
Lumen je jednotka světelného toku. Udává světelnou energii, kterou vyzáří zdroj za 1 sekundu. Nejde však o absolutní veličinu. Posuzuje se totiž vzhledem k citlivosti lidského oka na různé vlnové délky světla.
Lumen má označení lm a setkat se s touto veličinou můžeš nejen u projektorů, ale například i u žárovek či různých osvětleních. ANSI lumeny jsou standardizované a měří se při stejných, přesně definovaných podmínkách. Pokud někde vidíš označení v lumenech a jinde v ANSI lumenech, nemusí jít o stejnou svítivost, neboť pouze ANSI lumeny jsou standardizované.
Helmholtz-Kohlrausch efekt nebo jako vnímáme jas
Představme si dva projektory se stejnou svítivostí uvedenou v ANSI lumenech. Pokud je položíme vedle sebe, budou svítit stejně? Odpověď není zcela jednoznačná. I dva projektory se stejnou hodnotou svítivosti v ANSI lumenech se mohou jevit jako rozdílné. Zapříčiňuje to tzv. Helmholtz-Kohlrausch efekt. Lidské oko je totiž více citlivé na některé barvy, což zapříčiňuje, že více saturované barvy se nám zdají zářivější.
Pokud si podíváš obrázek výše, pravděpodobně se ti bude zdát první sloupec barev jasnější než ten uprostřed. Oba tyto sloupce ale mají stejnou svítivost v ANSI lumenech. Na druhou stranu, sloupec vpravo se může jevit jako stejný se středním sloupcem, co se týče svítivosti. Pravý sloupec má ale výrazně nižší hodnotu ANSI lumenů.
Společnost ViewSonic, která patří mezi přední výrobce projektorů, provedla test, jehož cílem bylo zjistit, jaký je rozdíl mezi naměřenou svítivostí v ANSI lumenech a tou, kterou vnímáme lidským okem.
Testovali vnímání různých barev při LED projektorech tak, jak si to mohl vidět na obrázku výše. Výsledkem byl poměr mezi naměřenou svítivostí v ANSI lumenech a vnímanou svítivostí. Člověk tedy vnímá okem svítivost průměrně 2.4-krát vyšší, než je hodnota naměřená v ANSI lumenech. Při kontrastních barvách jako červená je tento poměr vyšší, při méně kontrastních, jako je šedá nebo tmavomodrá je zas nižší. V průměru ale jde o 2.4-násobný rozdíl.
Při klasických lampových projektorech je tento rozdíl nižší. Proto, pokud bychom porovnali lampový projektor s LED projektorem, přičemž by měly oba stejnou svítivost v ANSI lumenech, LED projektor by se nám pouhým okem zdál jasnější.
LED lumen vs ANSI lumen
Společnost ViewSonic porovnala dva různé projektory. První byl klasický projektor s lampou s 2200 ANSI lm a druhý LED s 1000 ANSI lm. Oba projektory byly nastaveny tak, aby byla vnímána svítivost pro lidské oko přibližně stejná, přičemž bylo třeba snížit svítivost na LED projektoru z 1000 na 900 ANSI lm.
Poměr mezi těmito dvěma hodnotami svítivosti LED projektoru (1000 a 900 ANSI lm) byl 1: 1. Tento poměr se následně vynásobil ANSI lumeny lampového projektoru, čímž jsme dostali hodnotu tzv. LED lumenů LED projektoru, 2400 lm.
Společnost ViewSonic uvádí pro lepší orientaci při nejnovějších modelech hodnotu v ANSI i LED lumenech.
Při výběru projektoru se ale nezameriavaj pouze na lumeny, protože i projektor s nižší svítivostí může mít na oko stejně jasný obraz, jako projektor s vyšší svítivostí. Lumeny nedefinují kvalitu obrazu, a proto si všímej i parametry jakými jsou kontrastní poměr, hustota pixelů, typ projektoru nebo podání barev.