Společnost Wanbo se specializuje výhradně na projektory a v její nabídce najdeme řadu různých modelů. Nejnovějším z nich je Wanbo Mozart 1, který potěší vysokou svítivostí až 900 ANSI lumenů.
V recenzi se samozřejmě zaměříme na kvalitu obrazu, ověříme si, zda je svítivost výrazně lepší oproti jiným modelům a seznámíme se is jeho prostředím, které je postaveno na Androidu.
Kde koupit Wanbo Mozart 1?
Projektor Wanbo Mozart 1 najdeš v nabídce našeho partnera Banggood.com, který exkluzivně spouští prodej tohoto projektoru. Novinka je dokonce ihned dostupná v českém skladu s expresním doručením do 7 dnů. Nechybí ani slevový kupón.
Aktuální kupóny pro Wanbo Mozart 1
Technické specifikace
Model | Wanbo Mozart 1 (WPB81) |
---|---|
Rozměry | 176 x 209 x 223 mm |
Hmotnost | 3.5 kg |
Zobrazovací technologie | LCD |
objektiv | 5 kusů optických čoček |
svítivost | 900 ANSI lumenů |
Standardní rozlišení | 1920 x 1080 px |
Podporované rozlišení | 2K / 4K |
Projekční poměr | 1.2 : 1 |
Korekce rohů | automatická |
Ostření | Automatizovaný |
RAM | 2 GB |
ROM | 32 GB |
systém | Android 9 |
reproduktory | 2 X 8 W |
hlučnost | do 35 dB/m |
výstupy | HDMI 1.4/2 x USB 2.0/3.5 mm audio |
WiFi | dvoupásmové WiFi 6 |
Bluetooth | 5.0 |
Obsah a kvalita balení
Projektor Wanbo Mozart 1 nám dovezl kurýr společnosti Packeta v krabici o rozměrech 27.5 x 28.5 x 31 cm a hmotností 4.7 kg. Jak už bývá zvykem u projektorů od této značky, i Mozart 1 je zabalen ve dvou krabicích a projektor je výborně chráněn pomocí pěnových výztuh.
Kromě projektoru najdeme ve vnitřní krabici jen dálkový ovladač a kabel pro připojení do elektrické sítě. Balení je tak skromné, ale v podstatě k projektoru nepotřebujeme nic víc. Škoda, že v balení nenajdeme baterie do dálkového ovladače.
Design a kvalita zpracování
Design tohoto projektoru nám okamžitě napovídá, že jde o jeden z vyšších modelů. Jeho rozměry jsou znatelně větší oproti ostatním modelům, které jsme měli možnost dosud testovat. Konkrétně je to 176 x 209 x 223 mm o hmotnosti 3.5 kg.
V přední části upoutá pozornost designová mřížka pro chlazení se snímačem ostření. Nad mřížkou se nachází objektiv v lesklém černém modulu z plastu.
Design doplňuje také zlaté tlačítko zapnutí/vypnutí na horní straně, které má v sobě ukryté logo značky. To se rozsvítí při zapnutí projektoru. Na boční straně najdeme další designový prvek s nápisem „Wanbo & Acoustics“, který však nemá žádnou funkčnost.
Druhá strana projektoru je prázdná a na zadní straně již tradičně najdeme port pro napájení, druhou mřížku chlazení, reproduktory a čtveřici portů. Konkrétní HDMI 1.4, 2 x USB 2.0 a 3.5 mm port pro audio jack.
Ve spodní části v tomto případě chybí závit pro stativ. Namieso něho je zde vyklápěcí nožička pro podepření projektoru o 7°. Značka Wanbo tak u tohoto modelu zůstává věrná vertikálnímu designu s obměněnými prvky ve velmi stylovém provedení.
První zapnutí a uživatelské prostředí
Při prvním zapnutí nás projektor vyzve k volbě jazyka, časového pásma a základního nastavení způsobu projekce. Následuje připojení k WiFi síti, čímž se postupně dostáváme k hlavní obrazovce prostředí.
To běží na Androidu ve verzi 9 s vlastní grafickou nástavbou. V horní části se zobrazují návrhy na multimediální obsah ze streamovacích služeb, pod tím se nachází menší menu s aplikacemi a dalším výběrem obsahu.
Na levé straně je hlavní menu, kde přepínáme mezi domovskou obrazovkou, vyhledáváním, oblíbenými položkami, nastaveními a volbou vstupu.
Horní stavová lišta zobrazuje aktuální čas, WiFi, Bluetooth a počasí. Jsme rádi, že prostředí je jednoduché a přehledné, na rozdíl od nedávno testovaného Wanbo T2 Max New, kde to výrobce přehnal s mnoha odkazy na instalaci aplikací.
Automatické ostření i korekce rohů
Podobně jako u jiných novějších projektorů od značky Wanbo, ani na modelu Mozart 1 nenajdeš žádný manuální prvek pro ostření, jelikož disponuje automatickým ostřením. Pokud by ti automatické ostření nevyhovovalo, přiostřit lze pomocí tlačítek na dálkovém ovladači.
Co ale nemá každý projektor, je automatická korekce všech čtyř rohů. keystone correction. Tato funkce se využívá při projekci v takové poloze, kdy projektor není umístěn zcela kolmo na zeď, ale svítí například. mírně z boku.
V takovém případě je obraz deformován a pro jeho úpravu se využívá korekce rohů, kde si můžeme každý roh přesouvat do libovolné strany, až dosáhneme pěkného čtyřúhelníku. Wanbo Mozart 1 má ovšem tuto funkci zautomatizovanou a funguje velmi dobře.
Menším problémem však stále zůstává ostrost při takovém promítání z boku. Okraje obrazu totiž nejsou dokonale ostré, podobně jako u jiných projektorů. Výrobce však doporučuje maximální úhel 15°, i když projektor by měl zvládnout i 40° úhel.
Další novinkou je automatické vynechání překážek. Pokud máš u stěny například stojanovou lampu nebo jiný předmět, Wanbo Mozart 1 zmenší obraz tak, aby tento předmět byl mimo obraz. Tato novinka však funguje jen při zapínání projektoru. Pokud překážku odstraníme později, obraz se nevrátí do původní velikosti.
Aplikace a možnosti jejich doinstalování
Vybrané aplikace se zobrazují hned na úvodní obrazovce. Od výroby je zde odkaz na všechny aplikace, obchod s aplikacemi (ne Google Play), Netflix, YouTube a tlačítko se symbolem „+“ pro přidání dalších.
Pokud přejdeme na všechny aplikace, zde najdeme také oficiální obchod Google Play. Kromě něj jsou zde aplikace prime video, Netflix, Miracast, Chrome, iMirror, EShareServer, Explorer, BTSPeaker a YouTube.
Nabídka předinstalovaných aplikací je tak stejná jako v nedávno testovaném Wanbo T2 Max New. Abychom se zbytečně neopakovali, povíme si jen stručně o méně známých aplikacích.
EShareServer slouží k přenosu obrazu ze smartphonu, přičemž potřebuješ aplikaci EShare i ve smartphonu. Pro stejný účel je také aplikace Miracast. BTSpeaker udělá z projektoru Bluetooth reproduktor, ke kterému se můžeme připojit jako ke klasickému Bluetooth reproduktoru.
Několik odkazů na instalaci různých aplikací najdeme mezi oblíbenými, ale většinou jde o aplikace, které absolutně neznáme. Další aplikace si můžeme doinstalovat prostřednictvím oficiálního Google Play, případně i přes Obchod s aplikacemi, který najdeme na úvodní obrazovce.
Bohužel populární aplikace Netflix nepodporuje vysoké rozlišení, neboť zde pravděpodobně chybí oficiální certifikace.
Hardware, obraz a plynulost prostředí
Co se týče zobrazovací technologie, zde výrobce použil kompletně vynovenou řadu pěti čoček, které mají zajistit výrazně lepší obraz. Technologie nese název PixelPro 5.0. Výborná je i svítivost, 900 ANSI lumenů, díky které je obraz viditelně jasnější i během dne.
Samozřejmě stále nemůžeme očekávat, že obraz bude dokonale viditelný na stěně, která je blízko okna. Oproti slabším projektorům je ale rozdíl patrný.
Zatímco u nového Wanbo T2 Max New (450 ANSI) jsme museli na stěně u okna zatáhnout žaluzie i závěsy a obraz stále nebyl nejlépe viditelný, tady nám stačí mírně zatáhnout žaluzie a obraz je dobrý. Samozřejmě, větší zastínění přinese sytější barvy a zejména černou, ale projektor s 900 ANSI lumeny je již použitelný i během dne.
Podíváme-li se na velikost zobrazení, při vzdálenosti 1.5 m od stěny má obraz velikost 55″, při 2.1 m je to 80″, při 2.6 m již 100″ a při 3.1 m je to 120″.
Co se týče hardwaru, výrobce neudává kompletní specifikace. Víme jen tolik, že paměť RAM má 2 GB a projektor disponuje úložištěm o kapacitě 32 GB. Systém je ovšem velmi plynulý a svižný, bez nějakých větších zaváhání.
Potěší také podpora dvoupásmového WiFi 6.
nabídka nastavení
Nastavení jsou rozdělena do několika kategorií. Konkrétně jsou to síťová nastavení, nastavení projekce, Bluetooth, jazyk, společná nastavení a informace o zařízení.
V kategorii projekce jsou sdružena všechna nastavení týkající se obrazu, jeho barev, sytosti, orientace, ostření či vyhýbání se překážkám. Pro lepší představu jsme natočili video, které prezentuje celý systém projektoru včetně nastavení:
Zvuk a dálkové ovládání
Dálkový ovladač je totožný s více modely od Wanbo. Jeho rozměry jsou XXX cm a má zaoblené hrany, díky kterým se v ruce drží příjemně. Chválíme i pogumovaná tlačítka, která mají mírnou odezvu a reagují pohotově.
Ovladač je jednoduchý a neobsahuje žádná zbytečná tlačítka. Kromě standardního tlačítka pro zapnutí a vypnutí zde najdeme také tlačítko pro zapnutí kurzoru, vyvolání rychlé nabídky nastavení obrazu, směrová tlačítka s potvrzením uprostřed, ovládání hlasitosti, ostření, vypnutí zvuků, přechod do nastavení a tlačítka pro návrat zpět a na hlavní obrazovku.
Co se týká zvuku, Wanbo Mozart 1 má dva 8W reproduktory v zadní části. Ty hrají překvapivě velmi dobře, rozhodně jsou nejlepší z projektorů od Wanbo, které jsme dosud testovali. Reproduktory mají čistý zvuk a nechybí jim ani basy, takže celkově je zvuk velmi dobře vyvážený.
Wanbo Mozart 1: Závěrečné zhodnocení
Wanbo Mozart 1 je vlajkovým modelem značky se svítivostí až 900 ANSI lumenů. Díky svítivosti je využitelný i během denního světla s mírným zastíněním místnosti a na rozdíl od levnějších modelů nabízí výrazná vylepšení.
Potěší automatické ostření obrazu, automatické nastavení rohů (keystone) či vyhnutí se překážkám v obraze. Překvapí také výborná kvalita reproduktorů, které hrají opravdu dobře.
Menším negativem je snad jen jeho velikost, jelikož už nejde o žádný malý kompaktní projektor, který bychom si mohli uchytit io stativ.
Zdravím, je Mozart1 zřetelně lepší než T6 Max? Díky, Jirko
Ahoj, co se týká rozlišení, oba projektory mají FullHD, takže kvalita obrazu jako taková je stejná. Jde zejména o svítivost, jelikož Mozart 1 má až 900 ANSI a T6 Max jen 550 ANSI, což je 50% rozdíl ve svítivosti, velmi výrazné. Jas a barvy obrazu v Mozart 1 jsou výrazně lepší.
Zdravím, připojuji se k Jirkovi, mám doma T6 Max a zajímalo by mě jestli se vyplatí upgrade a jak moc lepší obraz Mozart mě. Diky
Ahoj, co se týká rozlišení, oba projektory mají FullHD, takže kvalita obrazu jako taková je stejná. Jde zejména o svítivost, jelikož Mozart 1 má až 900 ANSI a T6 Max jen 550 ANSI, což je více než 50% rozdíl ve svítivosti, velmi výrazné. Jas a barvy obrazu v Mozart 1 jsou výrazně lepší.