Koronavirus a jeho rozsáhlá pandemie není jedinou krizí, jejíž aktuální čelíme. Spojené státy plánují investici 30 miliard dolarů na ukončení polovodičové krize, Která má již nyní výrazný dopad na průmysl.
Investice na ukončení polovodičové krize
Na začátek si stručně shrneme, jak vlastně vznikla polovodičová krize. I při tomto problému se musíme podívat zpětně na obchodní válku mezi USA a Čínou. Bývalý americký prezident Donald Trump totiž zařadil na tzv. "Černou listinu" hned několik velkých čínských závodů na výrobce polovodičů.
Tato krize a nedostatek polovodičových produktů je však vážná a výrazně ovlivňuje i technologický průmysl. V Evropě byly dokonce některé automobilky jako například Ford donuceno zcela pozastavit výrobu. Krize má však dopad i na výrobu v jiných segmentech, jako jsou grafické karty, notebooky či dokonce smartphony.
Situaci se však snaží zachránit nové vedení Spojených států, které plánuje investici až 30 miliard dolarů. Ta by měla pomoci zmírnit následky a co nejdříve ukončit aktuální krizi s přívlastkem "polovodičová".
Polovodičová krize: Problémy iv oblasti technologií
Obchodní válka mezi USA a Čínou však trvá již více než rok a pravděpodobně nejvíce zatíženou společností z pohledu sankcí je čínský gigant Huawei. Problémy v oblasti výroby a dodavatelského řetězce nutí stále více společností přestěhovat se z Číny nebo rozdělit své výrobní kapacity do více regionů.
Jedním ze sektorů, kde USA výrazně zaostává za Čínou, je výroba čipů. Vláda USA však pracuje na nových způsobech, jak podpořit toto odvětví a chce povzbudit výrobu místních společností.
V souladu s tím uvažuje americký senát o přijetí nového návrhu zákona na zvýšení konkurenceschopnosti vůči Číně. Balík financování ve výši až 30 miliard dolarů by obsahoval prvky na podporu amerického technologického sektoru a očekává se, že o navrch zákona se bude hlasovat již příští měsíc. Legislativa však nebyla dokončena a proto neznáme více podrobností.
Zdroj těchto informací zůstává zatím neznámý, ale tvrdí, že balík pravděpodobně bude obsahovat opatření k omezení přístupu Číny na kapitálové trhy USA. V průběhu minulého roku bylo navrženo také financování ve výši až 100 miliard dolarů na podporu výzkumu v klíčových technologických oblastech, od umělé inteligence po kvantové výpočty a polovodiče.
Průmysl zaměřený na výrobu těchto polovodičů také prosazuje zavedení nového příspěvku pro nabytí nástrojů na výrobce polovodičů, které mohou nové továrny stát i miliardy dolarů.
Pokud máš nějaké další otázky na téma polovodičové krize, klidně nám je můžeš napsat níže do diskuse pod článkem. Sleduj náš Facebook portálu China Planet a dozvíš se více informací.