plány společnosti Huawei o příchodu na americký trh se bohužel museli odložit na neurčito. Čínský výrobce utrpěl značné ztráty jako důsledek obchodní války mezi USA a Čínou. Situace se však stále ještě neuklidnila.
Po sérii výjimek přišlo finální stanovisko, zákaz obchodování s americkými společnostmi včetně Google. Huawei smartphony tak již neobsahují Google služby ani Obchod Play s aplikacemi. Nové informace však naznačují, že to stále není všechno a přijít mohou io vlastní procesory HiSilicon.
Je HiSilicon v ohrožení?
Americký prezident Donald Trump prodloužil zákaz obchodování, který se vztahuje i na čínský Huawei o další rok (do 15. května 2021) a tak musí výrobce smartphonů hledat i nadále jiné a alternativní řešení. Tentokrát však po nastolení nových pravidel může přijít io své procesory HiSilicon.
Změna pravidel spočívá v tom, že "zabrání americkým technologiím povolit maligní činnosti, které jsou v rozporu s americkou bezpečností a zájmy zahraniční politiky", uvedl v prohlášení ministr obchodu Wilbur Ross. Dodal, že Huawei a jeho přidružené společnosti "zvýšily úsilí na podkopání těchto omezení založených na národní bezpečnosti."
Ministerstvo obchodu USA uvedlo, že pravidlo umožní, aby se pro Huawei dodávaly již vyrobené kusy po dobu 120 dní, pokud jsou dodávky již dokončeno. Nařízení je platné od pátku. Inkriminované čipové sady by se měly vyrábět do pátku, jinak se stanou podle nových pravidel neoprávněnými.
Huawei se snaží zachránit situaci
Dopad nových pravidel tlačí právě na tchajwanské společnost TSMC, která aktuálně stojí za výrobou čipů HiSilicon Kirin pro Huawei. Toto nařízení by rovněž mohlo ještě prohloubit napětí s Čínou.
Říká se, že Donald Trump by mohl rozšířit zákaz, aby zabránil společnostem dodávat své výrobky vyrobené s využitím americké technologie pro Huawei. Výsledkem bylo, že společnost Huawei zvýšila objednávky zásob od dodavatele procesorů, společnosti TSMC, což dokazovaly i finanční výsledky za první kvartál 2020.
Huawei se však brání a své místo na trhu si chce obhájit. Obrací se proto na čínskou společnost SMIC se sídlem v Šanghaji, která by se mohla stát novým výrobcům čipů HiSilicon Kirin pro smartphony.
Nová zjištění hovoří právě o tom, že nový procesor Kirin 710A určený zejména pro smartphony střední a vyšší střední třídy (vyrobený 14 nm technologií) je prvním čipem, který zhotovilo právě čínské SMIC pro Huawei.
14 nm nemusí stačit
Kromě tohoto problému, z něhož by výrobce opět mohl vybruslit, je sporné, zda bude stačit 14 nm proces k zachování kvality a konkurenceschopnosti. Tchajwanské TSMC, které vyrábí čipy i pro americký Apple, ale i společnost Qualcomm totiž plánují přesedlat z aktuálních 7 nm na 5 nm technologii výroby.
Huawei musí najít východisko iv případě vlajkových zařízení, protože čip vyrobený 14 nm technologii, navíc určený pro levnější smartphony, rozhodně stačit nebude. Je možné, že se nakonec dočkáme plnohodnotné autonomie včetně vlastního operačního systému Harmony, který má stále čínský výrobce v záloze.