Už první generace Xiaomi Mi TV Stick se těšila obrovské popularitě. Čínský gigant tentokrát představil vylepšenou verzi Xiaomi TV Stick 4K, která přináší vyšší rozlišení.
V naší recenzi se dozvíš vše potřebné, co bys měl vědět o tomto inteligentním gadgetu pro televizory, a také si jej v krátkosti srovnáme s nedávno recenzovaným Realme 4K SmartGoogle TV Stick.
Kde koupit Xiaomi TV Stick 4K
Nejnovější Xiaomi TV Stick 4K přichází do mezinárodního prodeje prostřednictvím známého prodejce Banggood. Dostupný je slevový kupón, díky kterému můžeš ušetřit.
Aktuálně nejlepší kupóny pro Xiaomi TV Stick 4K
V ceně je již započtena i bezcelní doprava EU Priority Line. Další poplatky navíc už doplácet nebudeš.
Technické specifikace
Modelové označení | MDZ-27-AA |
---|---|
Rozměry | 106.8 x 29.4 x 15.4 mm |
Hmotnost | 42.8 g |
Procesor | 4jádrový ARM Cortex-A35 |
Grafický čip | ARM G31 MP2 |
RAM | 2 GB |
Úložiště | 8 GB |
MaximálnÍ rozlišení | 4K |
Video kodeky | AV1 / VP9 / H.265 / H.264 / MPEG-2 / MPEG-1 |
formáty videa | MKV / MPG / MPEG / DAT / AVI / MOV / ISO / MP4 / RM |
audio kodeky | DTS HD / Dolby Atmos |
Audio formáty | MP3/AAC/RM/FLAC |
Formáty obrázků | JPG / BMP / GIF / PNG |
WiFi | verze 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 2.4 GHz; 5 GHz |
Bluetooth | 5.2 |
Konektivita | HDMI; Micro-USB |
Chromecast | ano |
operační systém | Android TV 11 |
Obsah balení
Xiaomi TV Stick 4K se prodává v kompaktní oranžové krabičce o rozměrech 9.2 x 16.9 x 3.5 cm a hmotností 267 g. TV Stick přišel zabalený v bublinkové fólii a obálce, která dostatečně ochránila balení.
Jeho obsah tvoří samotný Xiaomi TV Stick 4K, prodlužovací HDMI kabel, dálkový ovladač, Micro USB kabel, adaptér do elektrické sítě a návod k použití.
Balení bohužel neobsahuje 2 AAA baterie do dálkového ovladače, takže ty si budeš muset dokoupit samostatně. Oceňujeme však přítomnost prodlužovacího HDMI kabelu, který zajistí, že TV stick připojíš i do televizorů, které nemají v zadní části dostatek prostoru pro zapojení TV sticku.
Design a kvalita zpracování
Po designové stránce nastaly jen drobné změny oproti předchozí verzi Xiaomi Mi TV Stick. Jelikož čínský gigant mezitím přestal používat označení Mi v názvech zařízení, logo Mi na TV sticku se změnilo na Xiaomi. Tím pádem je matná povrchová úprava širší než lesklá.
Xiaomi TV Stick 4K má rozměry 106.8 x 29.4 x 15.4 mm a hmotnost 42.8 g. Na první pohled tento chytrý gadget připomíná USB klíč, ale při pozornějším pohledu si každý všimne, že místo USB koncovky se zde nachází HDMI. Na boku má své místo také micro USB port pro napájení a ve vrchní části je umístěna malá signalizační LED dioda.
Celý TV stick je vyroben z plastu, ale všechny díly do sebe perfektně zapadají, nic nevrže, a proto působí Xiaomi TV Stick 4K kvalitním dojmem.
Jak zapojit Xiaomi TV Stick 4K?
Xiaomi TV Stick 4K jednoduše zapojíš do HDMI portu na svém televizoru nebo monitoru, ale to není všechno. TV stick potřebuje také externí napájení elektrickou energií pomocí micro USB portu. Pokud má tvůj televizor USB výstup s parametry 5V/1A, můžeš použít i ten.
Pokud takový nemáš, v balení se nachází USB adaptér, který poslouží pro tento účel. Micro USB kabel je však poměrně krátký (1 m), takže pokud potřebuješ využít napájení přes adaptér, elektrickou zástrčku musíš mít poměrně blízko, což ovšem většinou nebývá u televizorů problém.
Po připojení micro USB kabelu se rozsvítí LED dioda na TV sticku, který se tímto okamžitě zapne a začne se načítat. Pokud bys neměl dostatek prostoru pro zapojení TV sticku kvůli různým plastům kolem portů televizoru, můžeš využít i prodlužovací HDMI kabel, který najdeš v balení.
dálkový ovladač
Dálkový ovladač, který najdeš v balení je naprosto totožný s tím, který se dodává k první verzi TV sticku, až na drobnou změnu. I zde nahradilo logo Mi nové logo Xiaomi. Pro použití dálkového ovladače jsou zapotřebí dvě AAA baterie, které nejsou součástí balení.
Kryt, pod kterým se nachází místo pro baterie, se však otevírá jaksi příliš těžko. Přestože baterie pravděpodobně nebude potřeba často měnit, nemělo nás to překvapilo. Rozměry dálkového ovladače jsou 16 x 3.5 x 1.4 cm a jeho hmotnost is bateriemi je přibližně 65 g. V ruce se drží příjemně a pogumovaná tlačítka se mačkají velmi dobře. Nejsou příliš měkké, ale ani úplně tvrdé. Ovladač komunikuje s TV stickem pomocí technologie Bluetooth.
Najdeme zde poměrně málo tlačítek, se kterými si ale naprosto vystačíme. Ve středu horní části je tlačítko pro zapnutí/vypnutí TV sticku a hned pod ním zase tlačítko pro hlasové ovládání. Kromě nich zde nechybí ani kruhový volič s potvrzením uprostřed, tlačítko pro vyvolání menu, pro návrat zpět a přechod na úvodní obrazovku.
Nechybí ani samostatné tlačítko pro Netflix a prime video. Posledními jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti.
Úvodní nastavení
Nastavení během prvního zapnutí Xiaomi TV Stick 4K začínají párováním dálkového ovladače, které se provádí delším podržením dvou okrajových tlačítek na dálkovém ovladači. Tyto pokyny se zobrazují na obrazovce televizoru ve více jazycích.
Následuje volba jazyka, kde nechybí čeština ani čeština a nastavení regionu, ve kterém se nacházíme. V dalším kroku se zobrazí informace o možnosti nastavení TV sticku pomocí chytrého telefonu s Androidem. My jsme si podobnou možnost vyzkoušeli již při testování TV sticku od Realme, a proto víme, že tato možnost je rychlejší a pohodlnější.
Princip je stejný jako u nastavení nového smartphonu, do kterého chceš přenést svůj Google účet is nastaveními a aplikacemi. Na svém chytrém telefonu jsme zamířili do nastavení Google účtu, kde jsme vybrali možnost Nastavit zařízení v okolí. Na obrazovce televizoru i chytrého telefonu se zobrazí kód, pomocí kterého se zařízení spojí.
Následuje volba Google účtu, který se zkopíruje a to vše jednoduše a rychle přes chytrý telefon, bez nepraktického zadávání e-mailu a hesla pomocí dálkového ovladače a virtuální klávesnice.
Závěrečná nastavení a odsouhlasení smluvních podmínek už dokončuješ přes TV stick, kde si vybíráš i aplikace, které se mají předinstalovat. Na závěr se zobrazí několik tipů pro používání TV sticku a také možnost ovládání hlasitosti a zapnutí či vypnutí TV pomocí ovladače TV sticku. Tato poslední část však není přeložena do češtiny.
Prostředí Android TV
Xiaomi TV Stick 4K běží na operačním systému Android TV 11. To zaručuje, že systém je uzpůsoben pro televizory a ovládání pomocí dálkového ovladače. Grafická nástavba je designově stejná s tou, kterou najdeš iv televizorech od Xiaomi.
V horní části obrazovky se nachází pole pro vyhledávání (ať už textové nebo hlasové), nastavení a aktuální čas. Ve střední části obrazovky jsou velké ikony aplikací spolu s náhledy pro Netflix a jiné multimediální aplikace, které máme nainstalovány.
Pohybovat se mezi nimi umíš vertikálně i horizontálně a tak celé prostředí tvoří jakousi mřížku, která vypadá velmi dobře a hlavně přehledně. Aplikace mají také svou samostatnou nabídku, která se zobrazí po kliknutí na ikonu Aplikace. Zde najdeš všechny aplikace, které jsou nainstalovány spolu s obchodem Google Play, kde najdeš další.
Google Play a aplikace
Jak jsme již zmínili výše, menu aplikací obsahuje také odkaz na obchod Google Play, kde najdeš spoustu dalších aplikací, které jsou přizpůsobeny pro použití na televizorech či monitorech. Z tohoto důvodu není nabídka aplikací zcela totožná s tou, kterou najdeš ve svém chytrém telefonu. Některé aplikace zde chybí, jelikož Xiaomi TV Stick 4K nemá standardní mobilní Android, ale Android TV.
V nabídce je mnoho multimediálních aplikací jako KODI, HBO Max, Apple TV, Skylink, Magio GO, VOYO, Antik TV, Orange TV nebo O2 TV. Na výběr je samozřejmě i spousta jiných aplikací, takže nabídka je opravdu široká.
Právě tyto multimediální aplikace pro sledování obsahu online umožňují široké možnosti využití TV sticku na různých místech. My například používáme Xiaomi TV Stick 4K na chalupě, kde máme internetové připojení, ale nemáme smart TV. Do obyčejného staršího TV bez chytrých funkcí jsme připojili TV stick, nainstalovali si aplikaci Antik TV, kde jsme se přihlásili s našimi přihlašovacími údaji, díky čemuž můžeme sledovat všechny TV programy, které máme i doma.
Hardware a konektivita
Na rozdíl od první verze xiaomi mi tv stick se paměť RAM rozšířila o další 1 GB na celkovou kapacitu 2 GB. Doplňuje ji interní úložiště, které se nezměnilo a má stále 8 GB. Nový 4jádrový procesor Cortex-A35 nahradil starý Cortex-A53. Pomáhá mu také grafický čip Mali-G31 MP2.
Z bezdrátové konektivity zde nechybí podpora Bluetooth 5.0 a WiFi v obou pásmech, tedy 2.4 GHz i 5 GHz. Potěší zejména maximálně 4K rozlišení s podporou funkce Dolby Vision, která vylepšuje celkový obraz. Pro kvalitní zvuk podporuje nový TV stick technologie Dolby Atmos a DTS HD. Samozřejmostí je také přítomnost integrovaného systému Chromecast pro snadné a rychlé sdílení obsahu z obrazovky chytrého telefonu.
Nastavení a chod systému
V nastaveních najdeme informace o Google účtu, Wi-Fi sítích, nastavení aplikací a jejich povolení, nastavení samotného zařízení a dálkového ovládání. V nastaveních zařízení není mnoho možností pro přizpůsobení. Změnit si umíme například datum a čas, jazyk, klávesnici, nastavení zobrazení a zvuku, pořadí aplikací na úvodní obrazovce, spořič obrazovky případně obnovit zařízení do výrobních nastavení.
Funkce PatchWall není pravděpodobně v našich končinách dostupná, proto se po stisku levého tlačítka vedle návratu zpět na dálkovém ovladači zobrazí jen modrá obrazovka s časem, vyhledáváním a nastaveními, která však obsahují pouze dětský zámek. Na televizoru od Xiaomi obsahuje obrazovka PatchWall volbu vstupu, která ovšem v tomto případě nemá smysl.
Co se týče chodu samotného systému, malé nedokonalosti se najdou. Zejména hned po zapnutí nebo probuzení TV sticku je systém pár vteřin pomalejší a občas jsme pozorovali i mírná zaseknutí. Malý problém jsme párkrát měli i při vyhledávání aplikací v obchodě Play Store, kde nám po zadání názvu aplikace začaly výsledky vyhledávání zvláštně problikávat ak samotným výsledkům vyhledávání jsme se vlastně ani nedostali.
Většinu času byl však systém plynulý a jeho reakce byly okamžité, bez zbytečných zpoždění.
Krátké srovnání s Realme 4K Smart Google TV Stick
Nedávno recenzovaný Realm 4K Smart Google TV Stick je přímým konkurentem pro nový Xiaomi TV Stick 4K. Jedná se o velmi podobná zařízení, která pohání stejný procesor ARM Cortex-A35 s 2 GB pamětí RAM a 8GB úložištěm.
Co se týče balení, Xiaomi TV Stick 4K má navíc také adaptér do elektrické sítě, který u TV sticku od Realmu chybí. Princip zapojení je však stejný v obou případech. Větším rozdílem je snad jen prostředí operačního systému, jelikož Realme využívá Google TV, zatímco TV stick od Xiaomi dostal Android TV. Rozdíly jsou však spíše jen designové.
Realme má navíc několik tlačítek na dálkovém ovladači, ze kterých jsme často využívali zejména samostatné tlačítko pro otevření aplikace YouTube. Potěší také tlačítko pro okamžité ztlumení hlasitosti. mute, které má jen ovladač od Realmu.
Xiaomi má navíc podporu technologií Dolby Atmos a Dolby Vision, celkově se však jedná pouze o detaily a rozhodovat bude v mnoha případech spíše cena a osobní preference ke značce u konkrétního zájemce o koupi.
Xiaomi TV Stick 4K: Závěrečné zhodnocení
Otestovali jsme již druhou generaci populárního Xiaomi TV Stick, který tentokrát podporuje až 4K rozlišení. Díky tomuto inteligentnímu zřízení, které připomíná USB klíč, rozšíříš funkce i starších televizorů, které nejsou smart.
Aktuálně nejlepší kupóny pro Xiaomi TV Stick 4K
Xiaomi TV Stick 4K nabízí Android TV 11 s přehlednou nástavbou, podporou mnoha nejen multimediálních aplikací, které ovládáš jednoduše pomocí dálkového ovladače. Ten je mimochodem velmi kompaktní a do ruky sedne výborně.
Jde na tom i Digi GO?
proč mi při zapojení sluchátek přes bluetoot přestane jít zvuk v televizi? nejde to nějak nastavit?
Protože zvuk přirozeně jde do sluchátek, když je připojíte. Tak to má fungovat.
Dobrý den.
Prosím o radu.
Zakoupil jsem si zařízení na chytrou televizi Xiaomi mi 4K TV Stick a po připojení k monitoru a napájení a spárování ovladače s TV Stickem, které je na monitoru potvrzeno, ovladač vyberá stanice, ale TV Stick nevypne. Zařízení zapnou pouze za vypnutého PC připojením dodaným zdrojem 5V. Rovněž Bluotooth reproduktor je na pořady z TV Sticku němý, přestože při použití TV stanic na iPhonu plně funguje. Dále ještě také ovladač neovplyvňuje hlasitost reproduktoru.
Reproduktor při zapnutí TV Sticku a nastavení na Bluetooth spadne do stavu PAUZA.
Víte prosím někdo, v čem může být chyba?
Děkuji.
Jan Jakubec