Xiaomi Mi Notebook Pro X Recenze: Jeden z TOP notebooků roku 2021
Recenze

[RECENZE] Xiaomi Mi Notebook Pro X 15 se díky 3.5K OLED displeji a Nvidia RTX 3050Ti řadí mezi nejlepší notebooky světa

Již více než 4 roky používáme v redakci Mi Notebook Pro, který tentokrát dostal nástupce v podobě Xiaomi Mi Notebook Pro X 15. Jde o nejvyšší model z nedávno představených notebooků s 15.6 "obrazovkou, 11-tou generací procesoru Intel i7, 32 GB RAM a herní grafickou kartou RTX 3050Ti.

V recenzi se podíváme na kvalitu zpracování, displej, konektivitu a v neposlední řadě otestujeme i brutální výkon, který nabízí tento notebook.

Kde jsme zakoupili Xiaomi Mi Notebook Pro X 15?

Mezi prvními zařadil do prodeje notebook Xiaomi Mi Notebook Pro X 15 ověřený mezinárodní prodejce TradingShenzhen. Jelikož jsme už prostřednictvím tohoto prodejce uskutečnily několik nákupů, se kterými jsme byli mimořádně spokojeni, neváhali jsme a vytvořili jsme objednávku. Doručení bylo bez dodatečných poplatků a celkově trvalo 12 dní.

Aktuální ceny pro Xiaomi Mi Notebook Pro X 15

Takto proběhla naše objednávce a doručení notebooku:

Objednali jsme téměř 1600-korunový Xiaomi Mi Notebook Pro X 15 z Číny: Doručení za 12 dní a žádné poplatky navíc!

Základní specifikace ve zkratce

Technické specifikace testovaného notebooku si můžeš prohlédnout v následující tabulce.

Xiaomi Mi Notebook Pro X 15

Procesor

Intel Core i7-11370H / 3.3 GHz / max 4.8 GHz

Grafická karta

GeForce RTX 3050 Ti / 4 GB GDDR6

RAM

32 GB LPDDR4x (4266 MHz)

Úložiště

1024GB PCIe 4.0 SSD

Displej

15.6 "OLED / 16:10 / rozlišení 3456 x 2160 px

Baterie

80 Wh / 130 W nabíjení

Wi-Fi

802.11 b / g / n / ac / ax - 2.4 Ghz + 5 Ghz / Wi-Fi 6

Bluetooth

verze 5.2

Konektivita

HDMI 2.1 / 2x USB-A gen 3.2 / Thunderbolt 4 / USB-C / 3.5 mm audio jack

web kamera

720p

Váha

1.9 kg

Rozměry

34.89 x 24.02 x 1.85 cm

Materiál

hliník

Datum představení

30. červen 2021

Čínská verze není žádným problémem

Xiaomi své notebooky bohužel prodává oficiálně jen v Číně, takže globální verze není dostupná. Díky mezinárodním prodejcem, jakým je TradingShenzhen, však máme možnost dostat se ik čínským verzím jednotlivých produktů.

Takto jsme zakoupili i Xiaomi Mi 11, Mi 11 Pro či Mi 11 Ultra, které nám dorazily s čínském ROM, přesto se dají plnohodnotně používat i u nás. Pokud potřebuješ slovenštinu, stačí přeinstalovat ROM, případně si objednat smartphone s doplňkovou službou, kde ti ROM přeinstaluje prodejce. Podobně je to i s notebookem, který nám dorazil s čínským Windows 10 Home.

Po čínský sice nevíme, ale Windows se dá jednoduše přeinstalovat, čímž získáš podporu více jazyků, včetně češtiny. Pokud nevíš jak na to, reinstalaci jsme popsali v našem článku.

Princip spočívá ve vytvoření bootovatelného USB pomocí funkce Media Creation Tool, který je dostupný přímo na stránce Microsoftu. Potřebovat budeš jen USB klíč a počítač, na kterém si vytvoříš instalační médium. Po spuštění nástroje si vybereš požadovanou verzi systému Windows, jazyk a architekturu (64-bit) a program ti automaticky vytvoří bootovatelné USB, pomocí kterého nainstaluješ Windows do Mi Notebooku.

Jak jsme již zmínili, detailní návod včetně obrázků najdeš v našem článku. Připravujeme i video návod, protože tento proces je třeba absolvovat při koupi jakéhokoliv notebooku s čínským Windows.

kvalitní balení

Před objednáním drahých produktů s doručením z Číny mají určitě mnozí z vás jisté obavy ohledně doručení. Přijde mi produkt nepoškozené? Co když ne? Při prodejci TradingShenzhen tyto obavy nejsou na místě. TradingShenzhen balí produkty asi nejlépe ze všech našich mezinárodních partnerů.

Notebook nám dorazil v modrém obalu o rozměrech cca 45 x 35 x 14 cm, pod kterým se ukrývala krabice s logem Xiaomi s praktickým úchopem pro přenášení, obalená v bublinkové fólii. V této ochranné krabici byl umístěn notebook zabalený v další, tvrdé produktové krabici chráněné měkkou pěnovou výztuhou. Ta má rozměry 36.5 x 26.5 x 6.5 cm. Notebook je chráněn ještě fólií a také tenkým papírem mezi displejem a klávesnicí.

Balení je skutečně perfektní a notebook je dokonale chráněn několika vrstvami různých materiálů, které ti zaručují absolutně bezpečí před jakýmkoliv poškozením během přepravy z daleké Číny. Stačí se podívat na rozdíl mezi rozměry krabice notebooku ve srovnání s rozměry celého balení. Ochranná vrstva je skutečně silná.

Kromě notebooku se v krabici nachází i nabíjecí adaptér s kabelem s čínskou koncovkou. Jelikož jde o standardní kabel, který se zapojuje do adaptéru, pokud nechceš používat redukci, můžeš si podobně jako my zakoupit vlastní kabel s EU koncovkou například přes tento odkaz.

V balení najdeš ještě stručný manuál v čínštině a černou hadřík na utírání displeje. Jak už bývá zvykem, prodejce ještě přibalil malý bonus v podobě vrtulky, která se připojuje do USB.

Design, zpracování a konektivita

První dojem po rozbalení notebooku je výborný. Konstrukce je vyrobena z hliníku tzv. CNC technologií a celý povrch je matný, tmavě šedý. Design se nenápadně podobá na konkurenci v podobě Macbook Pro.

Logo značky Xiaomi najdeme v zadní části a také pod displejem, který je orámován lesklou černou barvou. Notebook je možné otevřít i jednou rukou. Panty jsou dostatečně pevné, a tak výborně drží polohu displeje. Maximální sklopení není až do vodorovné polohy, ale na běžné účely postačuje.

Klávesnice je ze dvou stran obklopena reproduktory a doplňuje je velký touch pad. Ten má rozměry až 12.5 x 8 cm, takže poskytuje skutečně velkou plochu. Na dotek a pohyb prstů reaguje výborně a stlačuje se také příjemně s adekvátní odezvou, která není vůbec rušivá.

Tzv. full-size klávesnice patří také mezi špičku. Klávesy mají matný povrch, nechtěné stlačení jsou eliminovány díky rozestupu mezi klávesami a její použití je mimořádně tiché. Nechybí ani podsvícení, které je možné regulovat ve třech úrovních pomocí příslušné klávesy, včetně automatického přizpůsobení.

Samotná klávesnice je zároveň dostatečně pevná a při silném zatlačení na různá místa se téměř vůbec neprohýbá. Chybí numerická část, která by však byla na úkor rozměrů klávesnice nebo notebooku.

Tlačítko pro zapnutí má elegantní lesklé orámování a umístěné je v pravém horním rohu, mimo klávesnice. V tomto tlačítku je integrovaná i čtečka otisků prstů, která funguje velmi dobře. Jisté zpoždění kratší než 1 sekunda tam sice je, ale vůbec není otravné. Čtečka je velmi spolehlivá a ani jednou se nám nestalo, že by otisk nerozpoznala na první pokus.

Krásný OLED displej

Obrovskou pýchou Xiaomi Mi Notebook Pro X je jeho 15.6 "displej s OLED technologií. Ten má poměr stran 16:10 a 3.5K rozlišení 3456 x 2160 px.

Jde o E4 panel od Samsungu s odezvou jen 1 ms, kontrastním poměrem 1 000 000: 1, jasem až 600 nýtů a jemností 261 ppi. Pokrývá 91% plochy vrchní části notebooku, takže rámečky kolem něj jsou velmi tenké.

Displej dostal hned několik certifikací jako TÜV Rheinland Hardware Low blue ligh nebo True HDR 500 Display, což svědčí o jeho kvalitě. Pokrývá až 100% barevného gamutu DCI-P3, který má o 25% větší rozsah oproti sRGB.

Displej je i na pohled naprostou špičkou. Barvy jsou krásné, syté a kontrastní a černá je skutečně černá, ne tmavěšedá jak ji známe z IPS displejů. Na tento displej je radostí dívat se a díky svým specifikacím by se za něj nemusel stydět ani ten, kdo pracuje s grafikou nebo upravuje fotografie.

Nad displejem se nachází web kamera, která je velmi nenápadná díky svým kompaktním rozměrům. Její rozlišení, 720p, sice nepatří mezi nejlepší, ale na běžný videohovor postačuje.

Skvělý výkon i pro náročné hry

O výkon se stará jedenáctá generace procesoru Intel i7 - Tiger Lake, konkrétně Intel Core i7-11370H, který se vyrábí 10 nm technologií. Jeho taktovací frekvence se pohybuje na úrovni 3.3 GHz, ale podporuje tzv. turbo boost, při kterém ví dosáhnout maximálně 4.8 GHz.

Jedná se o čtyřjádrový procesor s 8 vláknami určen pro notebooky, jehož prodej byl spuštěn v prvním čtvrtletí 2021. Má 12 MB Intel Smart Cache (L3) a integrovaný grafický čip Intel Iris Xe Graphics s frekvencí 1.35 GHz.

Xiaomi Mi Notebook Pro X však disponuje i dedikovanou herní grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti s 4 GB GDDR6 pamětí, která je založena na architektuře NVIDIA Ampere. Grafická karta je vhodná i na hraní nejnovějších titulů či práci s videem nebo 3D grafikou. Na trh byla uvedena v květnu 2021.

Paměť RAM typu LPDDR4x má v naší konfiguraci kapacitu 32 GB s frekvencí 4266 MHz. Dostupná je také verze s 16 GB RAM, procesorem Intel i5-11300H, 512 GB SSD diskem a stejnou grafickou kartou.

Na notebooku jsme vyzkoušeli několik her, včetně PUBG Battlegrounds, která byla na Steamu v době psaní recenze dokonce zdarma, Counter Strike: GO či World of Tanks. Všechny ze zmíněných šli podle očekávání, krásně plynule bez jakýchkoliv zaváhání. Nový titul v podobě PUBG běžel na vyšších detailech při 40 - 55 fps, Counter Strike a World of Tanks na více než 100 fps.

Výkon jsme otestovali i pomocí známého, volně dostupného benchmarku Cinebench R23. Výsledky si můžeš prohlédnout níže.

V naší konfiguraci jsme dostali 1 TB SSD disk, který jsme otestovali pomocí funkce CrystalDiskMark. Tento nástroj měří rychlost sekvenčního a náhodného čtení a zápisu. Naměřené rychlosti byly následující:

Výdrž a nabíjení

Xiaomi Mi Notebook Pro X má 80 Wh baterii s podporou 130 W nabíjení pomocí USB-C portu. Výrobce udává maximální výdrž na jedno nabití až 11.5 h. Výdrž však značně závisí na způsobu používání a úrovně jasu displeje. Při běžné kancelářské práci s poloviční úrovní jasu, zapnutým Wi-Fi a výkonem nastaveným na šetření baterie zobrazuje systém výdrž až 22 hodin, což však není reálné.

Za 30 minut hraní PUBG nám klesla kapacita baterie ze 100% na 57%. Režim napájení jsme měli nastavený na nejvyšší výkon. Na druhé straně, během běžné kancelářské práce, kdy jsme měli režim napájení nastaven na šetření baterie se zapnutým Wi-Fi, nám za hodinu klesla kapacita jen o 10%.

Test nabíjení jsme začali při kapacitě 15% během psaní této recenze. Notebook měl tak neustále během nabíjení zapnutý displej. Průběh byl následující:

  • 50 % za 20 minut
  • 75 % za 37 minut
  • 90 % za 55 minut
  • 100 % za 1h a 25 minut

Nabíjení zavřeného notebooku bez jeho užívání trvá jen o pár minut méně, nejde o žádný výrazný rozdíl.

Chlazení, hlučnost

Xiaomi Mi Notebook Pro X disponuje tzv. hurricane cooling systémem, který sestává z dvojice větráků a také ze dvou měděných chladících trubek.

Vzduch je nasáván ze spodní strany notebooku, kde se nacházejí dvě mřížky podél celé plochy. Teplý vzduch je následně odváděn dozadu, a tak ho uživatel notebooku vůbec nevnímá, protože nefouká z boční strany.

Při běžné práci chlazení vůbec slyšet a notebook je zcela studený. Během hraní nebo pod jinou zátěží je to však už úplně jiné. Ventilátory se rozběhnou a rozhodne jejich slyšet. Úroveň hluku se pohybuje kolem hodnoty 55 dB.

Notebook se nejvíce zahřívá nad klávesnicí, ve střední části. Tato část je během hraní skutečně horká na dotek. Co se týče teplot procesoru, grafické karty a disku, ty jsme změřili pomocí aplikace CPUID HWMonitor před a během hraní PUBG.

Jak můžeš vidět, maximální teplota jader procesoru se během hraní vyšplhala až na 96 - 98 ° C, což je dost vysoká hodnota.

Zvuk a konektivita

Podobně jako u vlajkových smartphonech od Xiaomi, i zde najdeme reproduktory od značky Harman Kardon. Jde o dvojici 2 W a další dvojici 1 W reproduktorů, které vytvářejí stereo zvuk. Umístěny jsou po obou stranách klávesnice a hrají docela dobře. Basy sice mírně chybí, ale zvuk je čistý a maximální hlasitost je dostatečně vysoká.

Z bezdrátové konektivity nechybí Bluetooth 5.2 a Wi-Fi 6. Podporované jsou standardy 802.11 a / b / g / n / ac / ax. S rychlostí připojení 1 Gbit / s jsme stáhli přes Wi-Fi hru World of Tanks o velikosti 29 GB za 10 minut nebo PUBG o velikosti 38 GB za 14 minut.

Jak jsme již zmínili iv úvodu, notebook má následující porty: HDMI 2.1, 2x USB-A gen 3.2, Thunderbolt 4, USB-C a 3.5 mm audio jack. Potěší zejména Thunderbolt 4 pomocí kterého si můžeš k notebooku připojit i 4K monitor s frekvencí 60 Hz. Podporuje duální 4K obrazový výstup nebo jeden 8K.

závěrečné zhodnocení

Xiaomi Mi Notebook Pro X 15 je skvělý notebook pro všestranné využití. Vhodný je nejen na běžnou práci, ale i na hry, úpravu videa či tvorbu grafiky. Nabízí ohromný výkon v podobě procesoru Intel Core i7-11370H s maximální frekvencí až 4.8 GHz, 32 GB RAM, 1 TB SSD a dedikovanou grafickou kartu GeForce RTX 3050 Ti s 4 GB GDDR6.

Potěší i nádherný OLED displej s 3.5K rozlišením a vynikajícím podáním barev, hliníkové zpracování a celkově povedený design. Menším negativem je slabší chlazení při zvýšené zátěži, kdy teploty jader procesoru dosahují vysoké teploty.

Odebírat
Upozornit na
host

0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře