Náramek Mi Band 6 prošel již při svém uvedení začátkem letošního roku několika změnami. Narostl i displej, přibyly nové funkce, ale minimálně zde na Slovensku av Česku jsme se nedočkali dlouho očekávané funkce - bezkontaktních mobilních plateb.
To se nyní mění, s příchodem nového dostupného fitness náramku s označením Xiaomi Mi Band 6 NFC. Jeho výhody či případné kompromisy si přiblížíme v dnešní recenzi.
Kde jsme ho koupili?
fitness náramek Xiaomi Mi Band 6 NFC nám na testování poskytl náš slovenský partner MiStores.sk. Náramek s naším kuponem vyjde na 48 €, přičemž dodání na českou adresu zabere jen 1-2 pracovní dny.
Kupony pro Xiaomi Mi Band 6 NFC najdeš zde
Pokud bys chtěl ušetřit víc, Mi Band 6 NFC si můžeš objednat iz evropských skladů od našich zahraničních partnerů. Všechny kupony najdeš v našem článku na XiaomiPlanet.cz.
Xiaomi Mi Band 6 NFC: Design a konstrukce
Už na první pohled je jasné, že po stránce dílenského zpracování se toho moc nezměnilo. Provedení a rozměry jsou prakticky totožné s původním náramkem Mi Band 6 a přívlastek „NFC“ najdeš akorát tak na krabičce.
Ta zahrnuje samotnou černou plastovou kapsli osazenou v černém silikonovém řemínku, magnetický USB kabel pro nabíjení a stručný návod k použití.
Tělo náramku tvoří na přední straně velký AMOLED displej, na boku se nachází mikrofon pro zadávání hlasových příkazů a na zadní straně je již tradičně skupina senzorů spolu s magnetickými piny pro nabíjení.
Náramek je zpracován opravdu kvalitně, má rozměry pouhých 47,4 x 18,6 x 12,7 milimetrů. Jedinou designovou odlišností oproti původní verzi bez NFC je zlatý proužek na spodní části silikonového řemínku. NFC verze ho má, původní verze bez NFC, naopak ne.
Technické specifikace jsou téměř identické
Drtivá většina technických specifikací nového náramku je shodná s původní verzí náramku Mi Band 6. Jeho recenzi jsme ti přinesli i na našem webu a najdeš ji na následujícím odkazu. Tato kapitola je tak jakousi rekapitulací toho, co nám novinka Mi Band 6 NFC ve svém těle nabízí.
Ve výbavě se nachází dotykový 1,56” AMOLED displej se skutečně tenkými rámečky, rozlišením 486 x 152 pixelů a jasem 450 nýtů. Výhodou je také zvýšená odolnost vůči vodě, dokonce is certifikací 5 ATM. Potěší Bluetooth 5.0 a propojení se známou mobilní aplikací Mi Fit nebo Xiaomi Wear.
Hlavním lákadlem ke koupi nového náramku je pochopitelně integrovaný čip NFC. Ten umožňuje bezkontaktní platby prostřednictvím vybraných služeb, o kterých si povíme více v příslušné kapitole níže.
V útrobách náramku nechybí ani 125 mAh akumulátor. Ten zajistí celkovou výdrž na jedno nabití, při standardním používání, na úrovni 14 dní. Nabíjení baterie je následně možné prostřednictvím magnetické USB nabíječky v balení.
Fitness výbava a Amazon Alexa
Náramek zaujme také svojí fitness výbavou. Kromě standardních možností počítání kroků, spálených kalorií či ujeté vzdálenosti, je k dispozici i senzor prohře sledování srdečního tepu a také senzor pro SpO2 monitoring množství kyslíku v krvi.
Na výběr je 30 různých sportovních aktivit, přičemž kromě tradičních jako chůze, běh či plavání je k dispozici také basketbal, strečink nebo zumba. 6 z nich dokonce podporuje i automatické sledování v průběhu dne. Své výsledky si můžeš prohlédnout v prostředí s podporou českého jazyka, diakritiky a emotikonů.
Vedle cvičení můžeš využít funkce pro ovládání přehrávání hudby nebo si dokážeš prohlédnout předpověď počasí. Nechybí ani zdravotní index PAI, který byl součástí i předešlých náramků.
Výrobce si připravil také podporu pro monitoring spánku, monitoring menstruačního cyklu, míry stresu, ale i praktická dechová cvičení. Amazon Alexa je v tomto případě součástí softwaru hodinek, ale funkce není dostupná v české/slovenské lokalizaci. Je však možné, že bude zpřístupněna později, podobně jako v jiných regionech.
Mobilní platby přes NFC jsou nejočekávanější novinkou
Platba hodinkami vyžaduje několik nastavení. Jako první je třeba aplikaci Mi Fit propojit se Xiaomi účtem. Bez tohoto účtu (například přihlášením přes Facebook) nebude možné přidávat jednotlivé platební karty.
V menu aplikace se následně nachází nabídka pro přidání karet. V této nabídce tě aplikace vyzve k vytvoření šestimístného číselného hesla. Toto heslo budeš muset zadávat na náramku jednou za 24 hodin a také v případě, že si náramek odepneš z ruky.
Následně si společnost Xiaomi požádá o souhlas se zpracováním tvých údajů a také detaily karty, kterou chceš do aplikace připojit. Po zadání těchto údajů trvá aktivace karty v aplikaci Mi Fit přibližně dvě minuty. Aplikace následně podporovanou kartu schválí a ty můžeš začít jednoduše platit pomocí náramku.
Podíváme-li se na samotnou platbu, ta probíhá v několika krocích. Obrazovka s tvými připojenými kartami se nachází napravo od základního ciferníku. Pro placení tak musíš prstem potáhnout na příslušnou obrazovku, kde se zobrazí tvé karty.
Na dané obrazovce vidíš svou připojenou kartu a také tlačítko pro aktivaci platby. Po jeho stisku ti hodinky nabídnou 60sekundové okno pro uskutečnění platby. Umíš tedy provést například i dvě rychlé transakce po sobě. Časovač ti počítají a zobrazují samotné hodinky a ty už jen jednoduše přiložíš svůj displej k platebnímu terminálu. Celý proces úspěšné platby si můžeš prohlédnout i na přiloženém videu.
Podporované platební karty
Platby přitom nejsou žádnou novinkou, již několik generací náramku jich podporuje v Číně přes službu AliPay a několik měsíců již platby fungují i ve vybraných evropských zemích jako Bělorusko či Ukrajina, díky spolupráci s Mastercard.
Podle dostupných informací je právě dohoda s Mastercard i klíčovým prvkem pro platby v dalších evropských zemích, včetně Slovenska a Česka. Xiaomi Slovensko se dokonce vyjádřilo, že smlouvy se slovenskými bankami pro platby náramkem plánuje uzavřít do konce roku 2021.
My jsme se pokusili nahrát do aplikace na přímo české platební karty Mastercard, VISA, ale i stravné karty Ticket Restaurant a Up Déjeneur. Ani v jednom případě se nám však konfigurace přes aplikaci Mi Fit zatím nepovedla a aplikace nám uváděla chybové hlášky. Našli jsme však alternativní řešení, které si představíme v následující kapitole.
Karta Curve - Jak na to?
Díky našim čtenářům a také informacím ze zahraničí jsme zjistili, že alternativou k možnosti přímého nahrání podporované karty do aplikace Mi Fit, může být mezinárodní služba Curve.
Pokud tuto službu ještě neznáš, věz, že jde o projekt, který odstartoval ve Velké Británii ještě v roce 2016. Curve je ve své podstatě platební karta, která může pod sebou integrovat tvé různé další platební karty.
Ve tvé peněžence, ať už fyzické nebo mobilní, ti tak namísto různých platebních karet od různých bank, i mezinárodních, postačí jediná, právě ta od Curve. Služba jako taková nabízí pro své klienty různé výhody, v podobě výhodnějších kurzů při platbě v zahraničí až po různé „cashback“ akce při tvých nákupech.
Právě díky vytvoření účtu resp. karty Curve se nám podařilo aktivovat bezkontaktní platby i na náramku Mi Band 6 NFC. Jako první krok potřebuješ účet ve službě Curve. Ten si vytvoříš jednoduše, v několika krocích, prostřednictvím mobilní aplikace Curve (k dispozici v Obchodě Play pro Android a App Store pro iOS). Vytvoření účtu ti zabere jen několik minut a následně tě služba vyzve k přidání první karty.
Účet Curve podporuje drtivou většinu karet Mastercard, ale také VISA (my v redakci jsme vyzkoušeli karty od Tatra Banky, VÚB banky a 365.bank). Curve ovšem nepodporuje karty od Maestro či stravné karty (jako Ticket Restaurant nebo UP).
Pokud máš účet aktivní a svou kartu v účtu přidanou, aplikace ti od samého začátku nabídne elektronickou formu tvé základní Curve karty. Tu si můžeš přidat například do Google Pay, Apple Pay, nebo jako v našem případě, ano, i do aplikace Mi Fit namísto standardních karet na přímo, které zatím nejsou podporovány.
Detaily karty od Curve najdeš ve své Curve aplikaci, Curve ti pošle fyzickou kartu na tebou určenou adresu do dvou týdnů a rovněž si požádá o ověření tvé totožnosti prostřednictvím dokladu (např. občanský průkaz). Další kroky, tedy nahrání detailů karty do Mi Fit aplikace, jakož i samotná platba, jsou již totožné ve srovnání s přidáním karty přímo, tedy s postupem, který jsme si popsali v kapitole o mobilních platbách.
Ukázka reálné platby:
Oficiálně i na Slovensku
V době psaní této recenze již Xiaomi Slovensko přineslo oficiální stanovisko o platbách pomocí fitness náramku Xiaomi Mi Band 6 NFC. Podle uvedených informací lze od pondělí, 22. listopadu 2021 využívat platby pomocí karet Mastercard od mBank. Právě zákazníci této banky by měli umět svoji Mastercard platební kartu nahrát do aplikace Mi Fit přímo.
Ostatní majitelé karet Mastercard, klienti jiných bank nebo majitelé karet VISA zatím tuto možnost nemají a budou muset využívat řešení z dílny třetích stran, jako například výše zmíněnou službu Curve.
Cena a dostupnost nového fitness náramku
fitness náramek Xiaomi Mi Band 6 NFC se už v současnosti prodává i na Slovensku. Oficiální maloobchodní prodejní cena se zastavila na hodnotě 51,90 €. Pokud ovšem chceš ještě trochu ušetřit, využít můžeš slevový kupón od našeho partnera MiStores.sk.
Kupony pro Xiaomi Mi Band 6 NFC najdeš zde
Závěrečné hodnocení: Xiaomi Mi Band 6 NFC
Podíváme-li se na poměr ceny a výkonu, jedná se o velmi dobrý fitness náramek s kvalitním AMOLED displejem, širokou podporou fitness funkcí a bonusem v podobě možnosti bezkontaktních plateb.
Jistou nevýhodou může být fakt, že platby nepodporují předchozí verze náramků. A to ani původní Mi Band 6. Pokud tedy chceš platit bezkontaktně, budeš muset zakoupit tento nový náramek s podporou NFC.
zdravím, píšete že jste úspěšně připojili VUB kartu, snažím se přidat karty, od SLSP Visu to přijalo, přišel mi ověřovací kód, ale když se snažím opakovaně přidat Visu od VUB píše to could not send your code av transakcích mám platbu ale 0 eur. Islo vam to bez problémů? mám se obratit na banku, neco banka blokuje?
Dobrý den, připojujete přes Curve nebo přímo přes Mi Fit? Zkuste kontaktovat banku, nevíme, kde může být problém.