Před nějakým časem se nám v redakci ocitl ostře sledovaný smartphone střední třídy z produkce čínského giganta s názvem Xiaomi Mi 11 Lite.
Po více než dvou týdnech intenzivního testování ti přinášíme detailní recenzi, ve které popíšeme klady i zápory tohoto smartphonu. Zároveň se dozvíš, pro koho je tento telefon určen a zda se vyplatí pořídit si ho.
Expresní doručení z evropského skladu
Náš testovací model jsme si pořídili prostřednictvím ověřeného internetového obchodu Edwaybuy. Doručení proběhlo expresně již do tří dnů, a to přímo z německého skladu. Nechyběl ani výhodný kupón, který spustil finální cenu ještě nižší.
Nejlepší ceny pro Xiaomi Mi 11 Lite
Výhodou tohoto e-shopu je i mezinárodní 2letá záruka, která se na zboží zakoupené v tomto obchodě vztahuje.
standardní balení
Smartphone k nám dorazil v klasické kartonové krabičce, která nabízela během cestování dostatečnou ochranu. Balení smartphonu zahrnuje samotný telefon, průsvitné silikonové pouzdro, nabíjecí adaptér, USB Type-C nabíjecí kabel a redukci USB Type-C 3,5 jack.
Zhotovený z kvalitních materiálů, překvapivě lehký
Xiaomi Mi 11 Lite je telefon, při kterém je už na první pohled zřejmé, z níž modelové linie vychází. Designově se jedná o věrnou kopii dospělého modelu Xiaomi Mi 11, který jsme v redakci také otestovali.
Po prvním seznámení se smartphonem nás okamžitě překvapila hmotnost zařízení. Na dnešní poměry kompaktní tělo s úhlopříčkou displeje 6,55 "a tloušťkou jen 6,8 mm vytváří neobyčejný a zároveň příjemný pocit lehkosti. Chvilku jsme si dokonce mysleli, že držíme v rukou pouze obyčejnou maketu.
Tyto myšlenky ale odešli ihned po důkladnějším zkoumání smartphonu. Lesklé sklo na zadní straně přidává skutečný pocit prémiovosti, avšak otisky prstů se na něm objeví už po pár chvílích. Po stránce zhotovení se tedy jedná o dobře známou konstrukci, jejíž ale nemáme co vytknout.
Co se zbývající výbavy týče, na spodní straně se nachází nabíjecí konektor USB Type-C s podporou maximálního výkonu 33 W, jeden z dvojice hlasitých, a na tuto cenovku i poměrně kvalitních, reproduktorů a hybridní slot na SIM kartu (dvě SIM karty nebo 1 SIM karta a 1 microSD karta).
Na vrchní straně se nachází druhý reproduktor, díky němuž je stereo zážitek opravdu citelný, mikrofon a IR blaster určený k ovládání domácích spotřebičů. Výbava je skutečně bohatá, avšak 3,5 mm jack či FM rádio zde bohužel nenajdeme.
Zboku smartphonu vyčnívá trojice tlačítek, dvě na ovládání hlasitosti a jedno na zapínání a odemykání smartphonu pomocí velkokapacitní čtečky otisků prstů.
90 Hz AMOLED opět překvapil
V posledních měsících / letech se trh s chytrými telefony markantním způsobem posnul vpřed. Již ve smartphonech za 200/300 € dokážeme najít krásné displeje s vlajkovými vlastnostmi, o kterých by se nám dříve mohlo akorát zdát.
Model Xiaomi Mi 11 Lite disponuje 6,55" Full HD+ AMOLED displejem s poměrem stran 20: 9, obnovovací frekvencí 90 Hz, Odezvou na dotek 240 Hz, Jasem až 800 nýtů a hustotou 402 pixelů na palec.
Jedná se o 10-bitový panel s podporou HDR10, takže sledování filmů je na velmi vysoké úrovni. Displej je skutečně krásný, barvy jsou živé, jas i na přímém slunci dostačující, takže ve výsledku s ním nemáme žádný problém. Třešničkou na dortu je pak 90 Hz obnovovací frekvence, možnost detailního nastavení barevného podání a ochranné sklíčko Gorilla Glass 5. generace.
Snapdragon 732G zajistí plynulý chod
Pod kapotou tohoto zařízení se nachází procesor vyšší střední třídy z produkce amerického Qualcommu - Snapdragon 732G. Jen pro upřesnění, Xiaomi zároveň představilo i 5G verzi tohoto smartphonu, Xiaomi Mi 11 Lite 5G, který disponuje procesorem Snapdragon 780g.
V redakci jsme měli na test varianta se 6 GB operační paměti RAM (LPDDR4X) a 64 GB interním úložištěm (UFS 2.2). Existují také modely s 6/8 GB RAM a 128 GB interním úložištěm. V testu AnTuTu smartphone této konfigurace získal 340 924 bodů.
Systém smartphonu MIUI 12 postaven na nejnovějším Androidu 11 běžel po celou dobu testování krásně plynule. Záseky či různé lagy jsme vůbec nepostřehli, avšak daň za střední třídu bylo pomalejší načítání a otevírání aplikací.
Pokud si ale nenáročný uživatel, který hledá dostatečně výkonný smartphone na běžné denní úkony a občasné hraní, smartphone Xiaomi Mi 11 Lite je pro tebe jako stvořený. V případě, že si náruživý hráč, doporučujeme ti poohlédnout se po modelu POCO F3 nebo nedávno recenzovaném Black Shark 4.
Fotoaparáty nabídnou obstojné výsledky
Xiaomi Mi 11 Lite rozhodně nepatří k vlajkovým fotomobilem. I když se ale nejdená o prémiový smartphone v oblasti fotografování, fotografie jím pořízené jsou na tuto cenovou kategorii velmi obstojné, přičemž sem-tam nás i příjemně překvapily.
Za denního světla produkoval 64 MPx hlavní senzor Samsung GW3 (f/1.79) krásné ostré fotografie plné detailů, kterým nechyběly věrné barvy či úctyhodný dynamický rozsah. U večerních snímků kvalita rapidně klesla, avšak tehdy nastoupil noční režim, který snímky zesvětlil a zároveň zkrotil protisvělá.
Širokoúhlý objektiv s rozlišením 8 MPx nabízí úhel záběru 119 ° a světelnost f / 2.2. Výsledky jsou víceméně stejné jako u hlavního snímači, avšak fotografie byly po krajích o něco měkčí. 5 MPx makro plní svou roli na výbornou, přičemž jsme s ním užili i dost zábavy.
Fotografie v plné kvalitě najdeš na tomto odkazu
přední 16 MPx selfie kamera svým „výkonem“ nijak nenadchne, ale ani neurazí. Smartfon dokáže natáčet videa v rozlišení 4K při 30 FPS, avšak dostupná je jen elektronická stabilizace, jelikož ta optická kompletně chybí.

Celkově jsme s fotografiemi zhotovenými tímto telefonem vcelku spokojeni. Jak jsme již zmínili, nejedná se o prvotřídní snímače, avšak spolu s dobře odladění postprocessing MIUI dokáže smartphone vykouzlit opravdu zajímavé fotografie.
Výdrž nás mile překvapila
Smartphone Mi 11 Lite disponuje akumulátorem s kapacitou 4250 mAh. I když se tato hodnota na první pohled může jevit jako nedostačující, opak je pravdou. Výdrž na jedno nabití musíme při tomto smartphonu jednoznačně pochválit.
Telefon jsme ráno vzali z nabíječky plně nabitý. Využívali jsme ho na maily, telefonování, YouTube, Netflix či fotografování a na další den večer nám zbývalo ještě pár procent k dobru. Při běžných aktivitách telefon bez problémů zvládne dva dny užívání, ale i při tom nejnáročnějším používání dokáže telefon jeden den s přehledem vydržet.
Pokud by si potřeboval rychle doplnit šťávu, vhod padne přibalený 33 W adaptér, který doplňuje nabije smartphone již za méně než hodinu. S výdrží a nabíjením jsme tedy neměli ani ten nejmenší problém.
Další výbava chytrého telefonu sestává z Dual Band Wi-Fi (2,4/5 GHz), Bluetooth 5.1, navigačních systémů A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO či NFC čipu pro bezkontaktní platby. Jedná se tedy o standardní výbavu střední třídy.
Zhodnocení: Xiaomi Mi 11 Lite
Nový telefon vyšší střední z produkce čínského giganta - Xiaomi Mi 11 Lite, nás během testování velmi mile překvapil. Ve zkratce se jedná o velmi pěkný designový kousek se vším, co k životu potřebuješ. Dostatečný výkon, krásný displej, velmi slušet fotoaparáty, skvělá výdrž na jedno nabití či rychlé nabíjení.
Zároveň tento smartphone doporučujeme fanouškům kompaktních a lehkých modelů, kteří nemají zájem o dnešní velké „lopaty“.
Mírné omezující může být výkon smartphonu, který vůbec není špatný, ale v porovnání s jinými modely je výkonnostní rozdíl opravdu citelný. Avšak na běžné a také mírně náročné používání je tento smartphone jako stvořený.
Nejlepší ceny pro Xiaomi Mi 11 Lite
Pokud by si měl jakékoliv další otázky související s tímto smartphonem, neváhej nám je napsat dolů do diskuse. Zároveň nám můžeš napsat, jak se ti tento telefon zamlouvá a pokud jej dokonce i vlastníš, jak si s ním spokojen.
Pro další zajímavé a užitečné recenze nejen ze světa chytrých telefonů pravidelně sleduj náš technologický portál China Planet. Pokud se chceš o všech novinkách dozvědět jako první, lajkni naši stránku na Facebooku a přihlaste se k odběru notifikací.