Nedávno jsme ti přinesli recenzi na router od Xiaomi s modelovým označením AC2100. Ten jsme si po naší recenzi nechali a používáme ho dodnes, spolu se starším Mi Router 3G. Tentokrát se nám do redakce dostal asi nejvýkonnější router od čínského giganta, který nese označení Směrovač Xiaomi AIoT AX3600.
Přichází s podporou nejnovějšího standardu IEEE 802.11ax (WiFi 6), samostatnou anténou pro AIoT a mnoha zajímavými funkcemi. Jak obstál v našem testu si můžeš přečíst v této recenzi.
Kde koupit Xiaomi AIoT Router AX3600?
Router jsme zakoupili od našeho partnera DHgate, kde se objevil za rekordně nízkou cenu. Díky doručení z polského skladu jsme ho měli doma během pár dní bez jakýchkoliv poplatků. Na rozdíl od routerů, které jsme měli doposud, Xiaomi AIoT Router AX3600 je dostupný v globální verzi, která je přizpůsobena pro náš trh.
Důležité: Objednávku z DHgate vykonávají výhradně přes počítač nebo prohlížeč v smartphonu, ne přes jejich aplikaci. Objednávka tehdy nemusí proběhnout korektně.
Co najdeme v balení?
Jakmile nám kurýr doručil balíček, bylo nám jasné, že nejde o žádný kompaktní, malý router. Prozrazovala to na první pohled velká krabice zabalená do ochranné obálky. Na krabici najdeme kromě fotografie routeru i všechny klíčové vlastnosti zařízení v angličtině.
Router je uložen v krabici v plastové výplni a ochranná fólie není jen na samotném těle routeru, ale také na každé jedné anténě. Z vrchní strany je router chráněn měkkou pěnovou vrstvou, která je nalepena na vnitřní straně krabice. V balení se nachází ještě návod k použití, napájecí adaptér a ethernetový kabel. Jejich umístění je ale dost nešťastné, protože v krabici doslova létají a narážejí do routeru.
Napájecí kabel je podobně jako u ostatních Xiaomi routerech poměrně krátký, má 120 cm. Ethernetový kabel v balení má délku 100 cm. Balení je tak jednoduché, ale uvítali bychom kvalitnější umístění jednotlivých prvků v krabici.
Klíčové vlastnosti Xiaomi AIoT Router AX3600
Xiaomi AIoT Router AX3600 je vlajkový model z routerů od Xiaomi. Najdeš tu podporu nejnovějšího standardu WiFi 6 (IEEE 802.11ax), který nabízí v porovnání se starším variantou WiFi 5 (802.11ac) až 2.7-násobně vyšší přenosové rychlosti. Zlepšila se i odezva a pokrytí signálem, zejména pokud je připojeno více zařízení současně.
Router podporuje 2.4 GHz i 5 GHz pásmo. Kombinací těchto dvou pásem dosáhneme teoretickou rychlost bezdrátového přenosu až 2976 Mbps. 2.4 GHz pásmo nabízí lepší přenos přes překážky jakými jsou stěny, a tím pádem lepší pokrytí v bytě či domě. Na druhé straně, 5 GHz zajišťuje nízkou interferenci a podstatně vyšší přenosové rychlosti. Horší ale prochází stěny či jiné překážky. Kombinací obou pásem ale získáme obrovskou výhodu.
Router má až 7 externích antén se zesilovači PA a LNA. 2 z nich slouží pro 2.4 GHz pásmo a 4 pro 5 Ghz pásmo. PA (Power Amplifier) zesiluje intenzitu signálu, díky čemuž se šíří na větší vzdálenosti a i přes překážky. LNA (Low Noise Amplifier) se stará o příjem signálu a umožňuje routeru přijímat i slabší signál od zařízení, které jsou vzdálenější. Poslední, sedmá anténa, která je umístěna ve středu slouží výhradně pro Xiaomi smart home zařízení.
Paměť routeru má kapacitu 512 MB a maximální počet zařízení, které mohou být připojeny současně je až 248. Technologie OFDM se stará o efektivnější přenos dat k více zařízením. Jejím základním mechanismem je rozdělení jednoho kanálu na několik sub-kanálů. Prostřednictvím nich dokáže router přenášet několik datových jednotek současně. Právě tato funkce je jednou z největších výhod routeru AX3600 a samotné technologie WiFi 6. Názorné vysvětlení si můžeš prohlédnout ve videu níže:
S WiFi 6 je úzce spjata i funkce 8 x 8 MU-MIMO. Zatímco při WiFi 5 a směrovači AC2100 jsme psali o 4 × 4 MU-MIMO, s použitím routeru AX3600 dokáže až 8 zařízení současně přijímat i odesílat data v 8 streamech.
Najdeme zde i podporu funkce mesh, kdy je možné propojit několik routerů pro lepší pokrytí větších prostor, novou verzi zabezpečení WPA3 nebo funkci BBS, která snižuje rušení mezi jinými WiFi sítěmi. Nechybí ani rodičovská kontrola, výkonný 4-jádrový procesor Qualcomm A53 nebo efektivní odvádění tepla.
První zapnutí a konfigurace routeru
Jelikož máme dostupnou globální verzi, nastavení je velmi jednoduché a prostředí je v angličtině i přes webové rozhraní, ne jen přes aplikaci. Router lze nastavit pomocí grafického rozhraní přes webový prohlížeč na adrese router.miwifi.com (případně pomocí přednastavené IP adresy 192.168.31.1) nebo přes smartphone s nainstalovanou aplikací MiWifi.
Oba způsoby jsou totožné, co se týče prvotních nastavení. Router je možné nastavit prostřednictvím WiFi, pokud se připojíš na WiFi síť routeru nebo pomocí ethernetového kabelu.
V případě použití aplikace v smartphonu vzniká menší problém, pokud používáš i jiné routery od Xiaomi v čínské verzi. Podobně jako aplikace Mi Home, i MiWiFi dokáže pracovat pouze v jednom regionu. Z tohoto důvodu jsme museli v aplikaci změnit region z Číny na kteroukoli evropskou zemi. Aplikace najde router i když používáš čínský region, ale vyzve tě na jeho změnu.
Prvním krokem v aplikaci je výběr módu, ve kterém má router pracovat. Na výběr jsou: standardní router pro připojení do internetu, bezdrátový repeater a kabelový repeater. My jsme zvolili první možnost - klasické nastavení pro internet. Do WAN portu jsme připojili kabel od poskytovatele internetu a spustily automatické nastavení. Router okamžitě rozpoznal internetové připojení av dalším kroku nabídl výběr regionu, název WiFi sítě a nastavení hesla. Router vytvoří 2 WiFi sítě, jednu pro 2.4 GHz a jednu pro 5 GHz pásmo.
Tyto WiFi sítě lze spojit zakliknutím volby “Smart connect”. Při této možnosti budou mít WiFi sítě v obou pásmech stejné jméno a zařízení se budou připojovat na to pásmo, které má v daném okamžiku lepší signál.
Test rychlosti přes WiFi 6
Rychlost WiFi jsme testovali pomocí aplikace Speedtest v smartphonu Xiaomi Mi 10T. V routeru jsme měli zapnutý smart connect, WiFi 6, intenzitu signálu na nejvyšší úrovni, funkci MU-MIMO a byli jsme zvědaví na výsledky. Naše internetové připojení má rychlost 1 Gbit / s přes optiku.
První měření jsme uskutečnili hned při směrovači, kde jsme měli 100procentní signál. Rychlost downloadu byla 653.26 Mbps a upload dosáhl rychlosti až 793 Mbps, což je téměř hodnota, kterou běžně naměříme na počítači připojeném přes kabel.
Při druhém měření jsme se vzdálili od routeru přibližně o 4 metry. Mezi námi a routrem se nacházela příčka předělující místnosti, ale bez dveří. Rychlost mírně klesla, ale ne výrazně.
Další měření bylo provedeno ve vzdálenosti přibližně 8 m, ve dveřích místnosti na opačné straně bytu. Mezi routrem a námi byly 2 příčky. Tady už rychlost padla oproti prvnímu měření téměř o polovinu.
Následně jsme se přesunuli ještě o něco dál, do vzdálenosti asi 10 m, kde nás už od routeru oddělovaly 3 stěny. Rychlost se snížila přibližně na úroveň 200 Mbps.
V nejvzdálenější části bytu, kde se mezi námi a routrem nacházely 3 stěny a také nějaké ty skříně se vzdálenost vzdušnou čarou pohybovala přibližně na úrovni 15m. Tady už rychlost padla rapidně a smartphone se přepnul na 2.4 GHz WiFi síť. Toto pásmo je ale výrazně rušeno jinými WiFi sítěmi v paneláku.
Jak můžeš vidět, rychlosti jsou slušné, ale s přibývající vzdáleností a překážkami v podobě stěn a nábytku se rychlost výrazně snižuje. Náš byt má rozlohu 70 m2 a na jeho pokrytí tento router zcela postačuje.
Pokud bychom ho umístili do středu bytu, dosáhli bychom lepší pokrytí a vyšší rychlosti v jednotlivých místnostech, ale vzhledem k tomu, že jsme chtěli otestovat jak se šíří signál přes více stěn, umístili jsme ho na méně vhodné místo, do okrajové místnosti.
Srovnání s WiFi 5 a routerem Xiaomi AC2100
Jelikož máme dostupných několik routerů, rozhodli jsme se porovnat nedávno testován Xiaomi AC2100 s routerem AX3600. Nejdříve jsme porovnali rychlosti na počítači, který byl připojen kabelem. Byly téměř zcela totožné.
Dále jsme testovali WiFi. Model AC2100 však nepodporuje nejnovější verzi WiFi 6, proto jsme v nastaveních routeru Xiaomi AX3600 změnili režim z WiFi 6 na WiFi 5 kompatibilní mód, kdy je vypnuté WiFi 6 i se všemi jeho funkcemi jako OFDM. Testovali jsme znovu aplikací Speedtest v smartphonu Xiaomi Mi 10T ze stejných míst v bytě jako při zkoušce v procházející kapitole o WiFi 6.
První měření v bezprostřední blízkosti routeru:
Druhé měření 4 m od routeru s jednou stěnou bez dveří jako překážkou:
Třetí měření ve vzdálenosti 8 ms dvěma stěnami jako překážkami:
Čtvrté měření 10 m od routeru s trojicí stěn jako překážkami:
Poslední měření v nejvzdálenější části bytu (15 m) s více různými překážkami:
Na základě těchto měření je vidět, že rychlosti s routery běžícími na WiFi 5 jsou velmi podobné. Při směrovači AC2100 ale vidět větší rozdíly mezi jeho downloadem a uploadem, zejména při narůstající vzdálenosti.
Naměřené rychlosti přes WiFi s routerem AC2100 si následně můžeš porovnat s rychlostmi v předchozí kapitole, abys viděl jaký je rozdíl mezi WiFi 5 a WiFi 6 při témže směrovači. Nejde o příliš výrazné rozdíly a až 2.7-násobné zlepšení oproti WiFi 5, tak jak to prezentuje výrobce, se ani zdaleka nekoná.
Rychlosti přes WiFi pomocí aplikace Speedtest jsme na závěr naměřili i na smartphonu Samsung Galaxy S9 +, který nepodporuje WiFi 6. Test jsme uskutečnili při zapnutém WiFi 6 na směrovači AX3600. Z tohoto testu vyplývá, že nemá význam používat WiFi 6 router, pokud nemáš k dispozici i zařízení připojující se na WiFi s podporou nejnovějšího standardu. Nepřináší to žádné zlepšení v rychlosti a náklady na koupi WiFi 6 routeru jsou vyšší.
Síla signálu přes WiFi
Zajímavé bylo měření síly a kvality signálu pomocí aplikace WiFi Master v smartphonu, lépe na tom byl právě router AC2100. Nepodařilo se nám ale najít ve specifikacích routerů žádné informace o tom, jaké antény se v nich nacházejí.
Následující screenshoty jsou z routeru AX3600, měřeno ve třech vzdálenostech při WiFi 5: hned při směrovači, 5 m od routeru za jednou stěnou, 10 m od routeru s trojicí stěn jako překážkami. Při zapnutém WiFi 6 byly hodnoty signálu téměř zcela totožné jako u WiFi 5, lišila se jen rychlost, proto uvádíme pouze jednu verzi.
Na naše překvapení byl signál na stejných místech při směrovači AC2100 lepší, i když aplikace Speedtest naměřila o něco vyšší rychlosti připojení s routerem AX3600. V obou případech byl telefon stále připojen na 5 GHz pásmo.
Aplikace a nastavení routeru Xiaomi AIoT Router AX3600
Prostředí aplikace MiWifi a nastavení, které lze změnit jsme si popsali už při recenzije na router AC2100. Pokud tě zajímají, doporučujeme ti přečíst si příslušnou recenzi. Abychom zbytečně charakterizovány totéž, uvedeme si jen ty nastavení, které pro router AC2100 chybí.
Xiaomi AIoT Router AX3600 nabízí možnost připojení dalších routerů do sítě typu mesh. Hned na úvodní obrazovce aplikace se nachází možnost správy těchto zařízení. V nastaveních WiFi sítě najdeme možnost vypnout funkci MU-MIMO, zapnout WiFi 5 kompatibilní mód nebo vypnout automatické vyhledávání Mi smart zařízení, pro které je dedikovaná jedna anténa. Automaticky se nám do aplikace Mi Home přidal i samotný router.
Znovu tu máme stejný problém jako u jiných Xiaomi routerech, kdy aplikace neobsahuje všechny dostupné nastavení, které se nacházejí ve webovém rozhraní. Aplikace tak není plnohodnotnou náhradou za grafické, webové rozhraní v prohlížeči.
závěrečné zhodnocení
Xiaomi AIoT Router AX3600 je nejnovější router od čínského giganta, který nabízí podporu nové verze bezdrátového standardu WiFi 6 a až 7 externích antén, z nichž jedna je dedikovaná pro smart zařízení od Xiaomi.
Router funguje výborně, jeho nastavení je jednoduché a po celou dobu užívání jsme nezaznamenali žádnou nestabilitu připojení nebo kolísání rychlosti. Router je dobrou volbou, pokud máš v domácnosti zařízení s podporou WiFi 6.
Pokud takové nemáš a používáš například router AC2100 nebo jemu podobný, výrazné zlepšení v pokrytí signálem nebo vyšších rychlostech nečekej. Výhody tohoto routeru se ale mohou projevit pokud se k němu připojuje větší množství zařízení, což ale většinou není případem běžné domácnosti.
V menších bytech může být negativem i velikost routeru, protože samotné tělo zařízení má rozměry až 268 x 179 x 177 cm. Zklamáním je přítomnost jen trojice LAN portů a absence USB portu. Při takových rozměrech zařízení bychom rozhodně očekávali více LAN portů.
A co tak Xiaomi router AX6000? Rozdíl?
AX6000 je zatím jen v čínské verzi a rozdíly jsou minimální. AX6000 má vyšší teoretickou rychlost až 6000 Mbps. Zde máme více info https://xiaomiplanet.sk/xiaomi-mi-aiot-router-ax6000-2/
Jaký je rozdíl oproti routeru Xiaomi 3G a co je pravdy na tom, že s čínským softwarem funguje lépe, hlavně co se dosahu týká.
Po vaší recenzi jsem se rozhodl tento router kupit.
A můžu říct že to asi byla obrovská chyba: signál úplně slabý na to jaké to je zařízení - rodinný dům 4 místnosti: už ve druhé místnosti obrovský pokles signálu a přes 2 stěny ven signál ani nedosáhne. napojit samsung wifi tiskaren přes WPS to ani neexistuje nikde v nastaveních jsem polozku WPS nenašel. roventa podlahový vysavač – tak ten nenapojím už vůbec. zkratka ten router za ty peníze jistě nestojí. kupioval jsem 2 ks i pro známého a když si vezmu jeho tak je to úplně to samé tak vadný kus jsem vyloučil.