Jelikož reproduktory v televizorech jsou často velmi slabé a nekvalitní, v mnoha domácnostech je doplňují právě soundbary. Jeden z nich, konkrétně model Ultimea Odine III jsme podrobně otestovali. Nabízí 120W výkon za velmi lákavou cenu.
V recenzi se seznámíme se značkou Ultimea, podíváme se na kvalitu zpracování soundbaru, povíme si co ukrývá uvnitř a posnažíme se co nejlépe popsat kvalitu jeho zvuku. Porovnávali jsme ho s přibližně 150 eurovým Samsung HW-K335 soudbarem (ten má navíc i subwoofer) a vedl si opravdu výborně.
Kde koupit Ultimea Odine III?
Pokud tě soundbar Ultimea Odine III zaujal natolik, že by sis ho chtěl i pořídit, učinit tak můžeš prostřednictvím oficiálního prodejce na platformě Aliexpress. Prodejce má dokonce soundbar naskladněný v EU skladu, díky čemuž ti bude expresně doručen již do pár dnů od data odeslání.
TV soundbar Ultimea Odine III
Technické specifikace
Model | Ultimea Odine III |
---|---|
Rozměry | 940.00 x 98.00 x 60.00 mm |
Hmotnost | 2.41 kg |
Počet kanálů zvuku | 2.0 |
reproduktory | 4 x 25 W (basy a středy); 2 x 10 W (výšky) |
celkový výkon | 120 W |
Frekvenční rozsah | 100 Hz - 15 KHz |
ekvalizér | ano |
vstupy | HDMI ARC / AUX / USB / optický port |
dálkový ovladač | ano |
Bluetooth | 5.0 |
O značce Ultimea
Protože značka Poslední je určitě pro mnohé z vás, podobně jako pro nás, poměrně neznámá, pojďme si o ní říci něco víc. Založena byla v roce 2012 v Seattlu v USA. Prvním produktem, který zakladatel této značky vytvořil, byl TV box, který se rychle stal velmi populárním.
Později se zakladatel značky spojil s profesionály od Harman Kardon v Bostonu, kdy značka vyprodukovala svůj první soundbar. Později přibyly do produktového portfolia také projektory a laserové TV.
Dnes se Ultimea snaží produkovat inovativní produkty za dostupné ceny. Vlastní více než 50 patentů a různých ocenění.
Ultimea Odine III: Obsah a kvalita balení
Soundbar od značky Ultimea nám dovezl kurýr společnosti SPS od prodejce na Aliexpressu z evropského skladu. Soundbar nebyl nijak obzvláště zabalen, přišel jen v produktové krabici s nalepeným přepravním štítkem. Osobně jsme raději, pokud prodejce zabalí produkt alespoň do ochranné fólie nebo další krabice, což nám zde ovšem chybělo.
Krabice má rozměry 97.5 x 17.8 x 11.8 cm a celkové balení má hmotnost 3.7 kg. Uvnitř je soundbar ve fólii, který drží čtveřice pěnových výztuh. Uvnitř je také další menší krabička, ve které je příslušenství.
Konkrétně jde o napájecí kabel s adaptérem, dálkový ovladač, optický a AUX kabel, šrouby pro uchycení na zeď a stručný návod k použití. Jak již bývá zvykem, výrobce nepřibaluje baterie do dálkového ovladače. Na druhé straně, optický kabel nebývá vždy součástí balení. Osobně máme doma i soundbar od značky Samsung, ale optický kabel bychom v jeho balení hledali marně.
Design a kvalita zpracování
Soundbar Ultimea Odine III má lichoběžníkový tvar se zaoblenými rohy a celkovou délkou 94 cm. Váží 2.41 kg a je celý černý. Vyroben je z plastu v kombinaci s kovovou mřížkou, která pokrývá celou přední a vrchní stranu. Při silnějším osvětlení za mřížkou hezky vidět jednotlivé reproduktory spolu s displejem v jeho středu.
Na bocích máme lesklý plast, kde zároveň najdeme otvory trubic. bass reflexu. Vrchní část je také pokryta zmiňovanou kovovou mřížkou, kterou doplňuje série tlačítek v pravé části. Konkrétně jde o tlačítka pro zapnutí/vypnutí, “+” a “-” pro nastavení hlasitosti, “m” pro přepínání ekvalizéru a tlačítko pro párování přes Bluetooth. U tlačítek najdeme také logo značky Ultimea.
Spodní strana disponuje pogumovanými nožičkami, díky kterým soundbar pevně drží na svém místě a ani děti vám jej jednoduše neposunou. Zadní strana je domovem pro vstupní porty a napájení. Najdeme zde ovšem i dvojici otvorů, které slouží pro zavěšení soundbaru na zeď. Jak jsme již zmínili v předchozí kapitole, šrouby a hmoždinky pro jeho upevnění na zeď najdeš v balení.
Reproduktory a kvalita zvuku
Pojďme hned na tu nejzajímavější část, kterou je samotný zvuk, jelikož jistě každého z vás zajímá hlavně to, jak tento soundbar hraje. Za přední kovovou mřížkou se ukrývá hned 6 reproduktorů.
Konkrétně jde o čtyři 25 W reproduktory, které se starají o středy a basy a dvě výškové reproduktory o výkonu 10 W. Dohromady nám to dává celkový výkon až 120 W. Reproduktory ještě doplňují dvě trubice systému bass reflex na koncích soundbaru.
A jaký je zvukový výstup? Překvapivě velmi dobrý, až se nám nechtělo věřit, že tento soundbar lze koupit do 100 EUR. Zvuk je výborně vyvážený. Výšky, středy či basy mají skvělý poměr, a tak je celkový výstup skvělý. Basy samozřejmě nejsou nijak silné, ale spíše tak jemné ale příjemné.
Soundbar jsme si tedy užívali, ať už při dívání filmů nebo poslechu hudby. K dispozici je také ekvalizér s pěti režimy, konkrétně: hudba, film, bass+, zprávy a hra. Osobně jsme nejčastěji využívali režim hudby. Škoda, že si neumíme výšky, středy a basy přizpůsobit zvlášť. Takové řešení bychom rozhodně uvítali.
Dále máme k dispozici také zapnutí/vypnutí 3D efektu zvuku a 32 úrovní hlasitosti. Ta je podle nás dostatečná a většinou jsme soundbar používali maximálně na poloviční hlasitosti. No na nějaké příliš hlasité párty to není.
Soundbar jsme porovnali is naším Samsung HW-K335. Jde o starší model soundbaru se subwooferem, ale jeho cena byla téměř dvojnásobná v porovnání s Odine III. Přesto hraje Odine III lépe a hlavně čistěji. Basy jsou samozřejmě slabší u soundbaru od Ultimea, protože nemá samostatný subwoofer, ale celková kvalita zvuku je lepší.
dálkový ovladač
Dálkový ovladač od soundbaru Ultimea Odine III má rozměry 14 x 4.6 x 0,9 – 1.8 cm a hmotnost 40 g bez baterií a 63 gs bateriemi. Ovladač má ergonomický tvar a v ruce se drží dobře.
Co se týče tlačítek, ty se mačkají docela příjemně, ale vydávají klikací zvuk, který by nám zde určitě nechyběl. Není tak nejlepší ale rozhodně nepatří mezi ty docela levné, jejichž používání je jako za trest.
V horní části máme tlačítko pro zapnutí/vypnutí spolu s tlačítkem pro okamžité ztlumení zvuku. Pod nimi jsou tlačítka pro přepínání vstupu – Bluetooth, optika, HDMI a AUX. Dále jsou zde tlačítka uspořádána do kruhu, sloužící k ovládání přehrávání hudby a hlasitosti.
Ve spodní části je ještě 9 tlačítek, která slouží převážně k přepínání mezi jednotlivými režimy ekvalizéru. Kromě nich zde své místo našlo také tlačítko pro přepnutí vstupu na USB, zapnutí přehrávání ve smyčce a tlačítko pro zhasnutí LED displeje. To nám však jaksi nefungovalo.
Možnosti použití a konektivita
Jak jsme již zmínili i dříve, soundbar Ultimea Odine III nabízí velmi dobrou konektivitu, a tedy několik možností jak jej využít. Jedním z nich je přehrávání hudby z USB klíče nebo například ze smartphonu přes Bluetooth.
Pro párování přes Bluetooth stačí stisknout tlačítko BT a vyhledat soundbar například na chytrém telefonu mezi dostupnými Bluetooth zařízeními. Další z možností spíše pro televizory je připojení pomocí HDMI s funkcí ARC nebo pomocí optického kabelu, který je také v balení.
K dispozici je také AUX připojení, ke kterému výrobce také přibalil i kabely. V balení nám tak chybí už jen HDMI kabel.
Ultimea Odine III: Závěrečné zhodnocení
Ultimea Odine III je velmi zajímavý soundbar, který nabízí šest reproduktorů, bass reflex a celkový výkon až 120 W. V balení najdeš také dálkový ovladač nebo optický kabel pro připojení k televizoru.
Potěší moderní a jednoduchý design s přední kovovou mřížkou, ale zejména velmi dobrá kvalita zvuku, který je výborně vyvážený. Nechybí dokonce ani basy, a tak jde o skutečně lákavou nabídku, zejména podíváme-li se na cenu, která se pohybuje na úrovni 70 EUR.