Společnost Ulefone je v našich končinách možná méně známá. Značka se soustředí zejména na cenově dostupné zařízení s dobrým poměrem ceny a výkonu. nový smartphone Ulefone Armor 9 však nabízí mohutné a obrněné tělo s vysokou odolností, velkou 6600 mAh či zajímavou termokameru.
🔥 Sleduj novinky z China Planet na Facebook aj Instagram.
V redakci jsme se rozhodli tento smartphone otestovat, abychom mohli sami vyhodnotit, jakou výbavu ve skutečnosti nabízí. Toto je jeho recenze.
Ulefone Armor 9: Kde zakoupit?
My jsme si do redakce objednali smartphone Ulefone Armor 9 prostřednictvím populárního e-shopu Aliexpress.com. Zařízení jsme objednali 27. septembra 2020 z EU skladu a doručen k nám domů byl již 5. října 2020. Celkové doručení tak trvalo jen 8 kalendářních dnů.
Dostupný je však ve výhodné nabídce i na obchodě Banggood. Pokud chceš objednávat levnější variantu z Číny, určitě zvol Banggood s dopravou EU Priority Line. U EU skladů neplatíš poplatky navíc ani v jednom obchodě.
Balení: Ulefone potěší příslušenstvím
Smartphone Ulefone Armor 9 přichází až ke tobě domů v krabičce standardních rozměrů, která už svým designem připomíná vysokou odolnost tohoto zařízení. Žlutá krabička s názvem zařízení zobrazuje i základní technické specifikace tohoto zařízení.
Hned na vrchu krabičky se po samotném rozbalení nachází smartphone Ulefone Armor 9 zabalený v ochranné fólií. Níže se nachází stručný papírový návod a dokonce i ochranné sklo na displej přímo od výrobce.
Ve spodní části balení se následně nachází příslušenství v podobě odolného nabíjecího kabelu s koncovkou USB typu C, nechybí rychlá 18W nabíječka, redukce z USB - C na USB - A, ale i redukce z USB - C na microUSB.
Naše verze obsahovala i příslušenství navíc. To přichází v podobě odolného obalu, který ještě více podtrhne mohutnost a odolnost zařízení, ale i praktická karabina na přenášení v extrémních podmínkách či uchycení o opasek.
Zajímavostí je i sada endoskopu. Tedy tenká a dlouhá hadička, která obsahuje optiku pro zobrazení výsledků snímání kamery v úzkých prostorách. Toto příslušenství lze k zařízení připojit jednoduše, přes konektor na boční straně.
Rozložení prvků zařízení
Skutečně mohutné zařízení značky Ulefone rozhodně není pro každého. Rozměry tohoto odolného smartphonu se zastavili na hodnotě 168,2 x 82 x 15 mm a jeho váha činí následně až neuvěřitelných 320 gramů. A to se bavíme o rozměrech a váze bez příslušenství jako je obal, endoskop či karabinka na připevnění.
Přední strana obsahuje 6,3 "displej s poměrně širokými rámečky, avšak tento displej má alespoň od výroby nalepenou ochrannou fólii. Nad displejem se nachází skupina senzorů, přední kamera ve výřezu v displeji, ale také reproduktor určený pro telefonování. Tlačítka pro ovládání jsou již tradičně, softwarové.
Levá boční hrana obsahuje kombinaci obrněného pryžového materiálu a kovových materiálů. Nacházejí se zde tlačítka určené pro regulaci hlasitosti, tlačítko, které lze přizpůsobit na spuštění různých softwarových akcií a také skupina pinů pro připojení příslušenství (připojení endoskopu).
Na pravé straně se následně při stejném použití materiálů nachází zásuvka pro SIM kartu (Hybrid DualSIM) resp. paměťovou kartu. Nechybí ani kovové tlačítko pro zapnutí zařízení a čtečka otisků prstů umístěné v boční hraně chytrého telefonu.
Horní strana je pokryta gumovým materiálem a pod ochranným krytem nabídne standardní 3,5 mm audio konektor pro připojení kabelových sluchátek. Na spodní straně je situace podobná, pod ochranným krytem se nachází univerzální konektor USB typu C (USB OTG) určený pro nabíjení a propojení s počítačem.
Zvýšená odolnost konstrukce
Zadní strana smartphonu je však unikátní. Má gumový materiál a zobrazuje množství šroubů, které designově podtrhují odolné zaměření tohoto smartphonu. V horní polovině se nachází čtvercový modul zadních fotoaparátů. Tři fotografické senzory jsou doplněny io specifickou termokameru. Pod tímto modulem se nachází ještě čtverný LED blesk.
Ve spodní polovině se nachází také označení o recyklaci, označení o odolnosti IP 68 a logo výrobce. Při spodní hraně se nachází také mírný výstupek pro umístění poutka. Odolná konstrukce je certifikována i zmíněnou certifikací IP 68 (1,5 metru pod vodou do 30 minut), ale i certifikací MIL-STD-810G. Výrobce také deklaruje i odolnost pádu až z výšky 1,2 metru.
Displej: Standardní IPS panel
Zobrazovací panel je velmi důležitou vlastností každého smartphonu. V tomto případě máme k dispozici velký 6,3 "IPS LCD panel s poměrem stran 19,5: 9 a rozlišením Full HD + (2340 x 1080 pixelů). Displej zabírá přibližně 70% přední stěny, jde o nižší číslo, ale mohou za to mohutné rámečky kolem displeje.
Samotný obrazovka tak nabídne jemnost na úrovni 409 ppi, což vůbec není špatné. K dispozici máme i ochranné sklo s ochranou proti poškrábání a oleofobní vrstvu, která má pomoci proti ulpívání otisků prstů.
S displejem jsme byli v průběhu testování velmi spokojen. Jde o IPS panel, který nabídne reálné barvy, velmi dobré pozorovací úhly, ale i vhodný minimální jas při používání večer nebo v noci. Přesto, výrobce by mohl ještě trochu zapracovat na maximálním jasu, který by vylepšil použití v exteriéru. V tomto případě však musíme zohlednit i cenu tohoto zařízení.
Výkon: MediaTek, za který se nemusí stydět
Po stránce výkonu je k dispozici osmijádrový procesor MediaTek Helio P90 (2 x 2,2 GHz Cortex-A75 + 6 x 2,0 GHz Cortex-A55) s kódovým označením MT6779. Jde o procesor střední resp. vyšší střední třídy vyrobený 12 nm technologií, přičemž je doplněn také o grafický čip PowerVR GM9446.
V našich končinách může jít o možná mírně neznámou kombinaci, ale za svůj výkon se smartphone rozhodně stydět nemusí. V průběhu testování jsme nezaznamenali problémy s výkonem a to ani při jednoduchém multitaskingu.
Smartphone si poradí is graficky náročnějšími mobilními hrami z Obchodu Play a to na středních detailech. Lepší přehled o výkonu ti mohou poskytnout přiloženy výsledky AnTuTu benchmark testů.
Paměť: UFS 2.1 úložiště a microSDXC karta
Výbava tohoto zařízení je doplněna také o 8 GB paměti RAM, ze které si systém a nástavba standardně ukrojí přibližně 2 - 3 GB při standardním používání. Pokud jde o interní úložiště, k dispozici je 128 GB úložiště staršího typu UFS 2.1. Má sice nižší rychlost než moderní UFS 3.0 nebo UFS 3.1 úložiště, ale opět musíme zohlednit i cenu smartphonu.
Již po prvním zapnutí si systém Android a lokální nástavba vezmou z celkového úložiště přibližně 10 GB. Jedná se však o rozumnou volbu velikosti úložiště ze strany výrobce, která by měla postačovat drtivé většině uživatelů. Pro rozšíření úložiště lze využít i hybridní slot pro microSDXC kartu (použití pouze s jednou SIM kartou) nebo přibalenou redukci na USB „flash” disk.
Čtečka otisků prstů
Pokud jde o zabezpečení zařízení, hlavním prvkem je zejména standardní kapacitní senzor otisků prstů, který je umístěn v pravé boční hraně smartphonu. Ano, je pravda, že systém Android nativně podporuje i odemykání tváří, v tomto případě k ověření slouží pouze přední kamera a proto tuto formu zabezpečení doporučujeme nahradit právě pořízením otisků prstů.
Samotný snímač je uložen poměrně nízko, pod tlačítkem pro zapnutí a vypnutí přístroje. Na první pohled se může zdát, že jde o nevýhodu, ale vzhledem k mohutné tělo zařízení jde o rozumné umístění. Senzor je snadné nahmatat pravým palcem iv případě, že je smartphone uložen v tlustém ochranném obalu.
Reakce této čtečky otisků prstů byly velmi rychlé. Senzor reagoval bez problémů na první pokus a zvládl dokonce i jemnou mastnotu či vlhkost na prstech. Rychlost tohoto senzoru můžeme přirovnat k standardním kapacitním senzorem umístěným na zadní straně konkurenčních zařízení, jeho využití bylo opravdu bez problémů.
Android + nástavba od výrobce
Společnost Ulefone si situaci po stránce softwaru příliš nekomplikovala. K dispozici je stále poměrně aktuální operační systém Android 10, který je doplněn o mírnou grafickou nadstavbu od výrobce. Upravená je domácí obrazovka (po vzoru jiných čínských výrobců, právě na obrazovkách jsou rozloženy všechny dostupné aplikace), ale i notifikační lišta a seznam nabídky nastavení.
V samotných nastaveních je již však systém Android původní a nechybí ani obrazovka Google na zcela levé straně od domovské obrazovky. Systém jako takový byl vhodně optimalizován, problém jsme nezaznamenali při používání ani v rámci jednoduchého multitaskingu. Systém Android je kromě angličtiny k dispozici také v češtině, ale překlad v nástavbě od výrobce měl rezervy.
Pokud si již telefon vyžádal nějakou tu sekundu navíc, bylo to při spuštění fotoaparátu nebo při spuštění některé z přeinstalování aplikací. Ty nebyly dokonale optimalizované av tomto případě jsme se setkali se zaváháním. Šlo zejména o aplikaci pro endoskop nebo termokameru. Výrobce předinstalován přibližně desítku vlastních aplikací i pro kalkulačku a nahrávání zvuku.
Pokud bychom měli vyzdvihnout ještě jedno negativum v rámci kapitoly o operačním systému, jde o bezpečnost resp. bezpečnostní aktualizace od výrobce. Smartphone nabízí bezpečnostní balíček od společnosti Google k datu 05. květen 2020, přičemž žádná další aktualizace v průběhu testování nebyla k dispozici.
Fotoaparát: 64 MPx hlavní ISOCELL senzor
Fotografická výbava modelu Ulefone Armor 9 je prakticky unikátní a to nejen na našem, ale i globálním prodejním trhu. Pokud jde o zadní fotoaparáty, k dispozici je dvojice snímačů. Ten hlavní má rozlišení 64 MPx (f / 1.9) a je také vybaven PDAF zaostřováním. Jde o známý Samsung ISOCELL GW1 senzor, který je doplněn také o 2 MPx hloubkový senzor s "bokeh" efektem.
Zadní fotoaparáty nabídnou podporu 1080p (30 fps) videa, ale pro lepší stabilizaci doporučujeme spíše využití 720p záznamu. S výsledným záznamem jsme nebyli příliš spokojený a pokud vysloveně potřebuješ stabilní video, doporučujeme připojit stativ resp. malý "tripod". Přední kamera se nachází ve výřezu v displeji a její rozlišení se zastavilo na hodnotě 8 MPx (f / 2.2). Přední kamera rovněž podporuje video v rozlišení 1080p (30 fps).
Originální fotky v plném rozlišení jsou k dispozici na následujícím odkazu.
Výsledné fotografie byly použitelné zejména za denního osvětlení. V plném rozlišení 64 MPx dostaneš více detailů, ale je třeba počítat s chladnějšími barvami a výslednou vyšší velikostí fotografie. Kromě toho, s ubývajícím světlem klesá i ostrost snímků a přibývá šum. Slabé výsledky zaznamenal smartphone při nočních fotografiích, kde bylo osvětlení okolí nedostatečné.
Specifická termokamera a endoskop
Fotografické vlastnosti tohoto smartphonu jsou však specificky zaměřeny is příslušenstvím. V tomto případě jsme měli při testování navíc k dispozici i termokameru (5 MPx + termokamery) a dokonce endoskop s délkou dva metry (připojení přes piny na boční hraně smartphonu).
Pokud jde o termokameru, jde o velmi zajímavou vlastnost a je třeba ji spustit přes integrovanou aplikaci MyFLIR. Tato aplikace je o něco horší optimalizovaná a občas si vyžádá nějakou tu sekundu navíc při spuštění, ale také používání. Aplikace však nabízí různé režimy pro termokameru včetně lokalizovaného měření teploty nebo průměrného výsledku naměřené teploty.
Využití této kamery vidíme zejména v pracovních, stavebních nebo turistických či kempovacích podmínkách. Přesnost naměřené teploty má odchylku přibližně + / - 1 stupeň Celsia, pokud jde o teplotu lidského těla. Na toto měření však není fotoaparát přímo určen. Při pohledu na fotografii interiéru (23,8 ° C) se teplota shodovala s Mi Smart Temperature senzorem od Xiaomi.
Zajímavým příslušenstvím je však endoskop. Tato dvoumetrová kamera je připojena ke smartphonu přes piny a má svou aplikaci s označením Endoscope. Tato aplikace také není zcela optimalizována (stejně jako MyFLIR).
Spokojeni jsme nebyli ani s uchycením endoskopu, který měl tendenci se odpojovat. Kamera má nízké rozlišení a její obraz má poměrně vysoký šum. Přesto je pracovní využití tohoto příslušenství nepopiratelné.
Konektivita: Standardní vybavení 4G / LTE smartphonu
Po stránce konektivity je k dispozici dnes již tradiční LTE připojení (Cat12 600/150 Mbps, kanály: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66). Nechybí také Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, ale i technologie Bluetooth 5.0. Pokud jde o lokalizaci, s tou jsme nezaznamenali problémy ak dispozici je GPS, A-GPS, BDS, GLONASS i GALILEO.
Smartphone obsahuje čip NFC, který lze využít například pro mobilní platby prostřednictvím služby Google Pay. Tuto službu jsme otestovali a přidání karty, jakož i samotná platba fungovaly na našich lokálních terminálech bez jakýchkoliv problémů. Potěší FM rádio s RDS a nahráváním, ale i univerzální konektor USB typu C s podporou funkce USB OTG.
Výdrž na baterii: 6600 mAh akumulátor
Zařízení nabídne akumulátor s celkovou kapacitou na úrovni až 6600 mAh. Jde o skutečně mohutné zařízení po stránce tloušťky i hmotnosti a tomu odpovídá i výsledná kapacita. Akumulátor lze nabíjet prostřednictvím rychlého 18W kabelového nabíjení. Smartphone nepodporuje bezdrátové ani reverzní nabíjení.
Výsledná výdrž se v závislosti na používání pohybovala na úrovni 1 - 3 dní. Náročné používání včetně hodinového hraní mobilních her, hodinového telefonování a hodinového sledování Full HD videí zastavilo výdrž na úrovni 1,5 - 2 dnů. Při jednoduchém a střídmějším používání se výdrž tohoto velkého akumulátoru může klidně natáhnout i na 2 - 3 dny.
Závěrečné hodnocení: Ulefone Armor 9
Co dodat na závěr. Po stránce odolnosti je Ulefone Armor 9 opravdu špičkové zařízení, které ocení zejména zaměstnanci v prašném a vlhkém prostředí, ale i turisté v náročném terénu. Pokud jde o výkon, je pravda, že smartphone by si zasloužil více, is tímto čipsetem je však dobře použitelný.
Pokud hledáš odolný smartphone do extrémních podmínek a to i s doplňkovým příslušenstvím, a za takový smartphone nechceš nechat celou svou výplatu, koupi ti doporučujeme. Přesně tyto podmínky totiž splňují pomyslnou cílovou skupinu zákazníků tohoto zařízení.
Jaký má ta termokamera dosah?
Dobrý den. Termokamera má dosah přibližně 3 - 5 metrů. To se bavíme o vzdálenosti, v níž je měření přesné. Čím je objekt dál tím budou čísla více zkreslené.