Značka Roborock je známá zejména díky svým robotickým vysavačem, které se těší obrovské popularitě. V segmentu tyčových vysavačů měla značka zástupce v podobě modelu H6, který se nyní dočkal svého následovníka. Roborock H7 má za cíl stát se jedním z nejlepších tyčových vysavačů.
Kromě kvality vysávání se podíváme také na výdrž, nabíjení, příslušenství a celkovou kvalitu zpracování ale také na funkce, které nabízí. Jelikož jsme vyzkoušeli již několik tyčových vysavačů od značek Dreame a JIMMY, jsme zvědaví, jestli Roborock H7 nabídne něco navíc.
Kde koupit Roborock H7?
Tyčový vysavač Roborock H7 jsme na test zakoupili od našeho mezinárodního partnera Geekbuying. Dostupný byl v evropském skladu, díky čemuž jsme neplatili žádné poplatky navíc ani po změně legislativy. Balík nám donesl kurýr DPD.
Základní parametry ve zkratce
Stručný přehled základních parametrů vysavače si můžeš prohlédnout v následující tabulce:
Roborock H7 | - |
---|---|
výkon motoru |
480 W |
Sací výkon |
160 AW |
hlučnost |
75 dB |
Baterie |
80 Wh / 22.2 V / 3610 mAh |
Výdrž na jedno nabití |
90 min |
Doba nabíjení |
2.5 h |
Kapacita nádoby na prach |
0.5 L |
Displej |
Ano / OLED |
Váha |
1.46 kg |
Bohaté balení s množstvím příslušenství
Roborock H7 jsme dostali v kartonové krabici o rozměrech 81 x 35 x 18.5 cm, která chrání hlavní krabici. Ta je bílá s potiskem vysavače a základními charakteristikami. Balík nám donesl kurýr v perfektním stavu, bez jakýchkoliv poškození.
Jak už bývá zvykem u většiny robotických vysavačů, i balení tohoto vysavače sestává z mnoha prvků. Všechny komponenty jsou umístěny v kartónové výztuze, kde má každý prvek své místo a navíc jsou zabalené v ochranné fólii. Vše je tak perfektně chráněna proti jakémukoliv poškození během přepravy.
Balení sestává z hlavní jednotky vysavače, prodlužovací tyče, nabíječky, návodu k použití a dalších nástavců, které lze použít. Ty se rozdělují už tradičně na pasivní a aktivní, které jsou napájeny elektrickou energií.
Elektrické jsou v tomto případě dvě hubice, které obsahují rotační kartáč. Jedna je určena k vysávání všech typů podlah a druhá slouží k vysávání pohovek a matrací. Elektrické hubice se připojují buď přímo k hlavní jednotce vysavače nebo k prodlužovací tyči.
Pasivní komponenty představují různé nástavce. Konkrétně jde o flexibilní troubu, úzký nástavec pro vysávání méně dostupných míst a smetáček se štětinami. Najdeme zde i praktický držák na zeď, do kterého lze vysavač snadno odložit is příslušenstvím.
Roborock H7 má však i něco navíc oproti většině tyčových vysavačů. V balení najdeš sáčky na prach, díky čemuž máš na výběr, zda budeš vysávat do nádoby na prach, kterou musíš pravidelně vyprázdnit nebo do kapsy, které prostě vyhodíš a vyměníš za další. Další vychytávkou jsou magnety v nástavcích, díky kterým je můžeš umístit například na ledničku.
Kvalita zpracování a design
Tyčový vysavač je vyroben z velké části z plastu, ale jde o kvalitní plasty, díky kterým působí tento model vcelku prémiovým dojmem. Chválíme i designové spojení šedé barvy s červenou, které mu dodává atraktivní vzhled.
Na první pohled se velmi podobá na tyčový vysavač Dream T20. Hlavní jednotka má velmi podobný design. Ve vrchní části se nachází motor, pod kterým jsou umístěny filtry, cyklon a nádoba na nečistoty. Zadní část tvoří rukojeť s tlačítkem pro zapnutí, pod kterou je umístěna baterie. Ta je však integrovaná a není jednoduše vyměnitelná. Odpadá tak možnost dokoupení další baterie, čímž by se prodloužila doba používání.
V horní části rukojeti se nachází přehledný OLED displej a také tlačítko pro přepínání režimů. Boční strana ještě ukrývá nenápadné tlačítko pro dětský zámek. Rukojeť je potažena drsnou povrchovou texturou, takže neklouže av ruce se drží příjemně. Celkově sedne do ruky velmi dobře a ovládá se příjemně.
Co se týče kvality nástavců, máme menší výhradu vůči hlavní, podlahové hubici. Zatímco celý vysavač působí skutečně prémiovou, podlahová hubice během používání chrastí, kolečka mírně vržou a vzbuzuje levný dojem, jakoby patřila o dvě třídy levnějšímu vysavači.
OLED displej, ovládání a režimy
Malý OLED displej zobrazuje základní údaje jakými jsou stav baterie, zbývající čas vysávání, aktuální režim a informaci o zapnutém či vypnutém zámku. Dětský zámek se ovládá pomocí nenápadného tlačítka na boku vysavače. Aktivuje se jeho dlouhým stiskem.
Pomocí krátkého stisku tohoto tlačítka se udržuje vysavač zapnutý, díky čemuž nemusíš neustále držet tlačítko spouště, i když jeho držení je jaksi přirozené při uchopení vysavače, takže vůbec nám nevadilo ho celou dobu držet stisknuté.
Při stisknutí tlačítka spouště se rozsvítí displej a zapne se vysavač. Na displeji se zobrazí aktuální stav baterie v procentech, který se po několika sekundách změní na zbývající čas vysávání do úplného vybití. Kartáč v podlahové hubici se roztočí s mírným zpožděním vůči stlačení tlačítka spouště, což u jiných vysavačů není běžné.
K dispozici je trojice režimů, mezi nimiž přepínáš pomocí tlačítka na začátku rukojeti. Režimy jsou odstupňovány podle výkonu a při všech třech je aktivní automatické rozpoznání koberců, při kterých vysavač automaticky zvýší výkon.
Kvalita vysávání a naše zkušenosti po každodenním vysávání
Maximální sací výkon 160 AW řadí tento vysavač mezi ty nejlepší. Kvalita vysávání je skutečně na velmi dobré úrovni a sací výkon při nejsilnějším režimu je výborný. Naopak nejslabší režim je slabý na vysávání pevných částic jako rozsypaná rýže, drobné kamínky z rohožky a podobně. Na běžné vysávání prachu však postačuje.
Většinu času jsme používali Roborock H7 na středním režimu, který je zcela dostatečný pro běžné vysávání. Vysavač jsme používali zejména v bytě s laminátovou podlahou a dvojicí menších koberců s dlouhým vlasem. S jedním z nich, který je měkčí si vysavač zcela neporadil a několikrát se nám stalo, že se na něm rotační kartáč zastavila, i když vysavač nadále sal. Po přejetí zpět na tvrdou podlahu se však kartáč nerozběhla a vždy jsme museli vysavač vypnout a zapnout, aby se znovu rozběhla.
Menším negativem je z našeho pohledu i automatické zvýšení výkonu na kobercích, které nelze nijak vypnout a je aktivní při všech třech úrovních. Uvítali bychom spíše samostatný, automatický režim, který by jako jediný disponoval touto funkcí, podobně jako je to u vysavačů značky Dream.
Výdrž a nabíjení
Výrobce udává výdrž 90 minut na jedno nabití. Ta však byla měřena bez jakéhokoliv příslušenství, což nedává velký smysl. My jsme proto otestovali reálnou výdrž při vysávání. Jak jsme již zmínili, vysávali jsme v 3-pokojovém bytě, který je z 95% pokryt tvrdou podlahovou krytinou. V domácnosti máme jen 2 malé koberce.
V nejnižším režimu vysavač zobrazuje na displeji 58 - 61 minut do úplného vybití. Ve středním režimu je to 35 minut av nejsilnějším 9 minut. Překvapivě jsou tyto časy celkem reálné, pokud vysává celou dobu stejný povrch. Jelikož máme v každém pokoji kromě kuchyně laminátovou podlahu, časy zobrazené na displeji vysavače byly velmi přesné. Samozřejmě, pokud bychom vysávali jen koberce, čas by se zkrátil přibližně na polovinu.
U většiny tyčových vysavačů je problémem obrovský nepoměr mezi dobou nabíjení a dobou používání. Pokud totiž nabíjí 4 - 5 hodin a vysavač vybiješ za 25 minut, není to žádná výhra. Značka Roborock konečně přišla s rychlejším nabíjením, díky čemuž se vysavač nabije přibližně za 2 hodiny a 30 minut.
Nevýhodou je integrovaná baterie, která se nedá jednoduše vyměnit, takže náhradní baterii si za cílem zvýšení výdrže nedokúpiš. Nabíjet je možné i v přibaleném stojanu, který se montuje na stěnu. Součástí balení jsou i hmoždinky a příslušné šrouby.
Filtry a čištění vysavače
Prach se z vysavače vysypává velmi jednoduše. Stisknutím malé páky v těle vysavače se otevře spodní poklop nádoby, a tak jednoduše řekneš její obsah. Občas se však nečistoty jako vlasy a zvířecí chlupy zachytí na cyklonu, takže důkladněji vysypání je lepší dělat venku.
Další možností je použít sáček na prach, který pak jednoduše vyhodíš a nahradíš jej novým. Tento způsob je mnohem čistší a vhodnější pro alergiky. Problémem však je malá kapsa, která se zaplní poměrně rychle. Výrobce přidává jen 2 takové kapsy, takže pokud chceš používat tento způsob, potřebuješ podstatně více kapes. Jejich cena se pohybuje na úrovni 2 € za kapsu, což vůbec není zanedbatelná částka.
Roborock H7 disponuje 5stupňovou filtrací, díky které dokáže zachytit částice od velikosti 0.3 um. Součástí je i známý HEPA filtr, který zachycuje až 99.99% částic. Tato filtrace zajišťuje, že se zpětně do vzduchu nedostanou téměř žádné nežádoucí částice.
Jedna část filtrů je dostupná z vrchní části, která se jednoduše demontuje pootočením vrchního, červeného krytu hlavní jednotky vysavače. Ze spodní části je zas vyjímatelný cyklon, který se dá vybrat buď přes poklop nádoby na prach, popřípadě po demontování celé nádoby na prach.
Všechny tyto filtry a cyklony jsou omyvatelné, takže jejich údržba je velmi jednoduchá.
hlučnost
Se zvyšujícím se sacím výkonem automaticky narůstá i hlučnost vysavače. Zvýšený výkon tak okamžitě slyšet. Úroveň hluku jsme změřili v každém režimu během vysávání laminátové podlahy, zde jsou výsledky:
- nejslabší režim: 70 dB
- střední režim: 73 dB
- nejsilnější režim: 80 dB
Krátké srovnání s vlajkovým modelem od Dream
Jelikož jsme nedávno testovali vlajkový vysavač od značky Dream, model T30, v krátkosti si porovnejme tyto 2 konkurenční modely. V mnoha aspektech jsou tyto vysavače velmi podobné již na první pohled. Mírné odlišnosti se však najdou.
Dream T30 nabízí více příslušenství, najdeme zde i praktický kloub na hlavní tyč a jednu metličku navíc oproti modelu Roborock H7. Nedisponuje však magnetickými nástavci a nemá možnost vysávání do jednorázového sáčku.
Co je ale nejdůležitější, v kvalitě vysávání jsou na tom velmi podobně. Viditelný rozdíl je jen ve vysávání koberců s delším vlasem, které je jednodušší s vysavačem od značky Roborock.
Výdrž v nejnižším režimu je vyšší u Dream T30, ale v turbo módu je výdrž téměř stejná, podobně jako i doba nabíjení. Dream T30 má navíc automatický režim, který přizpůsobuje sací výkon podle vysávaného povrchu. Roborock H7 zvýší výkon jen při rozpoznání koberce, a to ve všech třech režimech.
Celkové zpracování a kvalita jsou na vysoké úrovni u obou modelů a také jejich cena je téměř totožná. Jelikož jde o velmi podobné vysavače, těžko rozhodnout, který je lepší. S oběma modely budeš určitě velmi spokojen.
závěrečné zhodnocení
Roborock H7 je dalším skvělým tyčovým vysavačem, který patří mezi nejlepší modely z Číny. Perfektně zvládá vysávání všech typů povrchů díky vysokému sacímu výkonu 160 AW. Potěší i příjemným designem, pevnou konstrukcí a mnoha nástavci v balení.
Zajímavostí je magnetické příslušenství, díky čemuž si můžeš nástavce připnout i na ledničku. Roborock H7 nabízí i možnost vysávání do jednorázového sáčku, což je příjemným bonusem oproti jiným vysavačem.
Škoda, že výrobce nepřibaluje i praktický kloub pro vysávání pod pohovkami či postelemi, podobně jako je tomu v případě Dream T30. Zvláštností je i automatické zvýšení výkonu při vysávání koberců, které je aktivní při každém režimu a není možné jej vypnout.
Pokud jsme tě tedy naší recenzí přesvědčili o koupi tohoto tyčového vysavač, určitě ti doporučujeme zvolit našeho ověřeného partnera Geekbuying, který ho má v evropském skladu. Nezaplatíš DPH ani clo navíc.