Značka POCO nám každoročně přináší zajímavé chytré telefony za velmi lákavé ceny, kterými často poráží konkurenci. Tentokrát jsme měli možnost testovat novinku POCO M4 Pro 5G ještě před jeho představením, a proto ti přinášíme recenzi mezi prvními.
Jelikož jsme testovali i předchozí model POCO M3 Pro, v recenzi najdeš i krátké srovnání.
Kde koupit POCO M4 Pro 5G?
POCO M4 Pro 5G je v prodeji dostupný prostřednictvím oficiálně autorizovaného prodejce Goboo, přičemž chytrý telefon doručují ze španělského skladu.
Nechybí ani plnohodnotná 2-letá záruka a možnost vrácení zboží do 14 dnů.
POCO M4 Pro 5G Globální Verze
Expresní doručení ze španělského skladu bez cla a DPH.
Tento produkt ti bude doručen expresně z lokálního španělského skladu. Dodání ze Španělska většinou trvá 7-10 dní a doručuje kurýr. Při dodání už neplatíš žádné poplatky navíc, žádné clo ani DPH.
Expresní doručení ze španělského skladu bez cla a DPH.
Tento produkt ti bude doručen expresně z lokálního španělského skladu. Dodání ze Španělska většinou trvá 7-10 dní a doručuje kurýr. Při dodání už neplatíš žádné poplatky navíc, žádné clo ani DPH.
Technické specifikace
POCO M4 Pro 5G | |
---|---|
Rozměry | 163.56 x 75.78 x 8.75 mm |
Hmotnost | 195 g |
Displej | 6.6” IPS displej s průstřelem na selfie kameru |
rozlišení 2400 x 1080 px | |
obnovovací frekvence 90 Hz | |
vzorkovací frekvence 240 Hz | |
RAM a úložiště | LPDDR4x RAM + UFS 2.2 úložiště |
6 + 128 GB | |
podpora microSD karet do 1 TB | |
Procesor | MediaTek Dimension 810 5G |
Baterie a nabíjení | 5000 mAh + 33 W nabíjení |
Fotoaparáty | 50 MPx hlavní fotoaparát s clonou f/1.8 |
8 MPx ultra-širokoúhlý fotoaparát s úhlem záběru 119° a clonou f/2.2 | |
přední selfie kamera – 16 MPx s clonou f/2.45 | |
Konektivita | NFC; Bluetooth 5.1; Wi-Fi 5; FM rádio; GPS: L1; Galileo: E1 | GLONASS: G1 | Compass: B1I |
Audio | stereo reproduktory;3.5mm jack |
Tradiční žluté balení
Balení chytrých telefonů POCO se již tradičně pojí se žlutou barvou, která je jakousi barvou značky. Krabička standardních rozměrů je tak znovu celá žlutá s černými nápisy. Uvnitř nás čekala tenká krabička, ve které se nachází jehla pro otevření SIM slotu, průsvitné silikonové pouzdro, papírová dokumentace a sada nálepek s logem POCO.
Pod ní je umístěn samotný chytrý telefon obalený v průhledné matné fólii se základními informacemi o telefonu. Na samém spodku krabice je ještě kabel a nabíjecí adaptér. Balení je tak standardní, na jaké jsme u značky POCO zvyklí již řadu let.
Design a kvalita zpracování
POCE M3 Pro nás designem nijak neohromil, proto jsme byli zvědaví jak bude vypadat nový model. POCE M4 Pro 5G jsme měli k dispozici v modré barvě zvané Cool Blue. Zadní kryt je matný s velmi jemnou povrchovou úpravou a na pohled vypadá v modré barvě opravdu lákavě. Na dotek však nepůsobí zadní kryt příliš kvalitně.
Celkově je na první pohled zadní strana chytrého telefonu jakýmsi designovým mixem staršího modelu POCO M3 a novinky v podobě Redmi Note 11. Ze staršího modelu POCO M3 zde máme designový černý obdélník se zaoblenými rohy a logem značky az nového Redmi Note 11 zase modul fotoaparátů.
Podívejme se ještě na rozložení jednotlivých prvků chytrého telefonu. Na levé straně najdeme hybridní slot pro SIM karty, který dokáže obsloužit 2 SIM karty nebo 1 SIM kartu a paměťovou microSD kartu. Na pravé straně je dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro odblokování chytrého telefonu s integrovanou čtečkou otisků prstů.
Spodní hrana obsahuje nabíjecí USB-C port, 3.5mm jack pro sluchátka, mikrofon a reproduktor. Na vrchní straně je druhý reproduktor, mikrofon a IR senzor. Celkově je po designové stránce POCO M4 Pro velmi moderní smartphone, ale nepatří mezi nejtenčí a nejlehčí smartphony. V ruce se drží dobře zejména díky zaobleným hranám.
Displej se mírně zlepšil
POC M4 Pro 5G dostal 6.6″ IPS displej s průstřelem na selfie kameru ve středu horní části. Podobně jako u jiných chytrých telefonů z nižší třídy, i zde je průstřel poměrně malý, ale opticky ho zvětšuje fólie nalepená na displeji, která má podstatně větší výřez na selfie kameru než je samotná kamera. Světlo se na hranách výřezu ve fólii láme, a tak opticky zvětšuje výřez. POC by si mělo brát příklad ze Xiaomi 11 Lite 5G NE, kde je výřez na fólii jen přesně tak velký jako selfie kamera.
Starší model M3 Pro měl slabší displej, navzdory vyšší obnovovací frekvenci. Ta je v tomto případě stejná, 90 Hz, ale displej se nám zdá být kvalitnější. Opět připomínáme, že přednastavená obnovovací frekvence je jen 60 Hz, takže pokud chceš mít plynulejší displej, musíš zajít do nastavení, kde si umíš změnit obnovovací frekvenci na 90 Hz.
Nastavit si umíš také populární tmavý režim, sluneční režim, režim čtení nebo si přizpůsobit barevné schéma podle svých preferencí. Nám barevné nastavení z výroby vyhovovalo, proto jsme tato nastavení neměnili.
Čtečka otisků a stereo reproduktory
Čtečka otisků prstů v tlačítku pro odblokování chytrého telefonu je jedním slovem perfektní. Smartfon se odblokuje okamžitě po přiložení prstu na čtečku bez zbytečné animace, která by tento proces prodlužovala. Spolehlivost je také výborná, jelikož jsme nezaznamenali žádné nezdařené pokusy o odblokování.
Mezi další možnosti odblokování chytrého telefonu patří odemknutí pomocí obličeje, vzoru či PIN kódu, a také pomocí Bluetooth zařízení jako například smart hodinky. Odblokování pomocí obličeje funguje správně, ale je o něco pomalejší oproti čtečce otisků prstů.
Velice se nám líbí trend stereo reproduktorů, které najdeme již téměř v každém modelu od značky Xiaomi a dceřiných společností. POCE M4 Pro 5G není výjimkou, a také má dvojici reproduktorů. Jejich kvalita však není nejlepší. Úplně jim chybí basy a maximální hlasitost by také mohla být o něco vyšší.
Opět procesor od MediaTeku
Ve smartphonu POCO M4 Pro 5G znovu najdeme procesor od méně populárního výrobce MediaTek Dimensity 810 5G. Jedná se o 8jádrový procesor, který se skládá z jader Arm Cortex-A55 a Arm Cortex-A76 a je vyroben 6 nm technologií. Jeho maximální frekvence je 2.4 GHz.
Podobně jako iv jiných našich recenzích, i do POCO M4 Pro 5G jsme si nainstalovali benchmarkovou aplikaci AnTuTu, ve které jsme dosáhli skóre 355 648 bodů. Jde o velmi slušné skóre, kterým jsme překonali i Redmi Note 10 Pro se Snapdragonem 732G a umístili jsme se jen pár příček za POCO X3, který dosáhl 363 329 bodů.
Po stránce výkonu je na tom nový POCO překvapivě dobře. Během celého našeho testování šel velmi spolehlivě, bez viditelných záseků. Přestože jsou procesory od MediaTeku u nás méně oblíbené, dovolíme si tvrdit, že obavy pramenící ze starších procesorů od této značky už nejsou na místě.
Procesoru pomáhá grafický čip Arm Mali-G57 MC2, paměť RAM typu LPDDR4x o kapacitě 6GB a také interní úložiště UFS 2.2. V našem případě jsme měli k dispozici verzi se 128 GB úložištěm.
Fotoaparáty neohouří, ale postačují
Fotovýbava levnějších modelů nebývá příliš bohatá a jinak tomu není ani v tomto případě. Hlavní fotoaparáty se nacházejí v zadním modulu a je jich méně než se na první pohled může zdát. Fotomodul na zadním krytu svým designem vzbuzuje dojem, že se zde nachází několik fotoaparátů, ale najdeme zde jen dva. Ostatní kruhy, které při rychlém pohledu připomínají fotoaparáty jsou jen designovými prvky.
Konkrétně zde máme hlavní fotoaparát, který má 50 MPx a je dominantním elementem zadního modulu s fotoaparáty. Pod ním se nachází ultra-širokoúhlý fotoaparát s úhlem záběru 119°, vedle kterého je umístěn také LED blesk.
V porovnání se starším modelem POCO M3 Pro jsme přišli o makro senzor a snímač hloubky ostrosti, ale získali jsme ultra širokoúhlý fotoaparát. Makro snímač v předchozím modelu byl velmi slabý, takže z našeho pohledu jsme o mnoho nepřišli a ultra-širokoúhlý fotoaparát nás těší víc než nepoužitelný makro snímač.
Hned na začátek musíme říci, že od fotoaparátů v chytrém telefonu této kategorie není na místě očekávat příliš mnoho muziky. Samozřejmě, za dobrého světla není problém zachytit pěkné záběry pomocí hlavního fotoaparátu.
Má ale slabší dynamický rozsah, což způsobuje přepálená a podexponovaná místa při velkých kontrastech jako například focení při přímém slunci během oběda. Ostrost také není úplně nejlepší, ale pokud si prohlížíš fotky jen na displeji chytrého telefonu jako většina běžných uživatelů, budeš spokojen.
Ultra-širokoúhlý fotoaparát má nižší rozlišení, ale má velmi podobné podání barev jako hlavní fotoaparát, ale ještě o něco slabší dynamický rozsah. Hlavní snímač umožňuje i pořízení 2násobně přiblíženého snímku, který je výřezem z 50 MPx fotografie.
Interiér, noční fotografie a video
Při fotografování interiéru jsou fotky za dobrého osvětlení hezké, ale bez osvětlení a při horším světle kvalita rapidně klesá. Na fotografiích se objevuje množství podexponovaných tmavých míst a šum.
Nechybí noční režim, který se však nezapíná automaticky, ale zapnout jej musíš manuálně v menu fotoaparátu. Noční režim fotografii jemně zesvětlí, vnáší do ní teplejší barvy, ale neporadí si až tak dobře se silnými zdroji osvětlení. V některých fotografiích tak příliš nevidět rozdíl mezi fotografií s nočním režimem a bez něj.
Co se týká videa, dostupné je maximální rozlišení 1080p při 30 nebo 60 fps. Kvalita obrazu je však ve videu dosti slabá.
Výdrž a nabíjení
POCE M4 Pro 5G dostal 5000 mAh baterii, kvůli čemuž nepatří mezi nejtenčí chytré telefony. Výdrž je ale velmi dobrá, takže nějaký ten milimetr navíc mu odpouštíme. Během testování jsme smartphone využívali velmi intenzivně, ale přesto jsme vždy dosáhli výdrže alespoň 1 a půl dne. Při běžném používání je také dvoudenní výdrž reálná.
Co se týče nabíjení, starší model podporoval maximálně 22 W nabíjení, takže samotné nabíjení trvalo přibližně 1 hodinu a 48 minut. POCO M4 Pro 5G dostává 33 W nabíječku, díky které se nabíjení podstatně zrychlilo. Jeho průběh si můžeš prohlédnout níže:
- 18 až 50 % – 17 minut a 30 sekund
- 75 % – 33 minut a 37 sekund
- 90 % – 43 minut a 15 sekund
- 100 % – 54 minut a 35 sekund
U takto levného smartphonu nebývá 33 W nabíjení zvykem, proto jsme velmi rádi, že značka POCO přinesla zlepšení iv rychlosti nabíjení.
Android 11, MIUI 12.5 a POCO launcher
POC M4 Pro 5G jsme dostali s Androidem ve verzi 11 a nástavbou MIUI 12.5.1 v globální verzi. Na rozdíl od telefonů od Xiaomi a Redmi zde však máme POCO launcher, který nabízí jiné prostředí oproti chytrým telefonům od zmíněných značek.
My jsme osobně zvyklí na standardní MIUI, proto nám chvíli trvalo zvyknout si na launcher od POCO. Prostředí je však velmi příjemné a nechceš-li používat hlavní menu aplikací, které nabízí POCO, můžeš si je umístit i na vedlejší hlavní obrazovku, která je dostupná potažením prstu po displeji směrem doprava. Tak získáš rychlý přístup k oblíbeným aplikacím, podobně jako v klasickém MIUI.
V POCO lanucher máš všechny aplikace k dispozici přetažením prstu po displeji zdola nahoru, čímž se dostaneš do menu aplikací. Tady jsou všechny aplikace, které máš nainstalované a 10 nejpoužívanějších na vrchu. Tažením do stran se přepínáš mezi jednotlivými kategoriemi.
Našli jsme si zde také množství předinstalovaných her, aplikaci Booking, POCO Community a POCO store.
POCO M4 Pro 5G: Závěrečné zhodnocení
POCO M4 Pro 5G je naprostou novinkou, kterou jsme měli možnost testovat ještě před oficiálním představením. Oproti předchozímu modelu M3 Pro 5G zde máme krásnější a modernější design, výkonnější procesor, o něco lepší hlavní fotoaparát a rychlejší, 33 W nabíjení.
Smartphone se řadí spíše do nižší třídy, ale vzhledem k nízké ceně toho nabízí skutečně hodně a tentokrát platí, že za málo peněz dostaneš hodně muziky. Samozřejmě má několik nedostatků jako slabší fotoaparáty a reproduktory, ale kdo hledá chytrý telefon v této cenové kategorii, bude spokojen.