Mezi prvními na Slovensku testujeme jeden z cenově nejdostupnějších smartphonů s podporou sítí páté generace, POCO M3 Pro 5G. Přichází s 90 Hz displejem, procesorem od MediaTek, podporou NFC a dobrou baterií.
Jak obstál v našem testu? V recenzi se dozvíš všechny důležité silné i slabé stránky.
Kde koupit POCO M3 Pro 5G?
Smartphone POCO M3 Pro 5G se dostal do prodeje jen před několika dny, 20. května 2021. My jsme ho do redakce dostali ještě před oficiálním představením, a tak můžeme být mezi prvními na Slovenku, kdo má možnost tento smartphone otestovat. Pokud máš zájem o koupi, momentálně se prodává v oficiálním POCO Store na Aliexpress.
Doručení je bez poplatků, jelikož se odesílá z evropského skladu. Nemusíš se tak obávat žádné platby navíc ani celního řízení.
Obsah balení
POCO M3 Pro 5G se dodává v syté žluté krabičce s logem značky. Vnitřek je také žlutý, podobně jako u předchozího modelu série M3. Ve vrchní části je již tradičně umístěna plochá krabička s průsvitným, silikonovým pouzdrem, jehlou pro otevření slotu pro SIM karty a papírová dokumentace.
Pojď ní se nachází samotný smartphone v ochranné fólii, na které jsou zvýrazněny základní parametry smartphonu. Pod telefonem najdeme ještě nabíjecí adaptér a kabel s USB-C koncovkou. Malým bonusem je série nálepek s logem značky POCO.
Design a rozmístění prvků
Smartphone má rozměry 161.81 x 75.34 x 8.92 mm a jeho hmotnost činí 190 g. Na pocit je velmi lehký a plastové zpracování mu nepřidává na pocitu kvality.
Co se týče designu, jde o klasický smartphone ve své třídě s průstřelem na přední fotoaparát, který je o něco větší, než bychom očekávali. Výrobce ale zaujal netradičním designem zadního modulu fotoaparátu, který je oddělen od zbytku krytu černým páskem s logem POCO.
Levá hrana modelu POCO M3 Pro 5G obsahuje slot pro SIM karty. Ten dokáže pojmout dvě 5G SIM karty v režimu dual standby nebo 1 SIM kartu s paměťovou kartou typu MicroSD. Pravá strana již typicky obsahuje tlačítka pro ovládání hlasitosti a čtečku otisků prstů.
Na spodku najdeme USB-C port pro nabíjení, mikrofon a reproduktor. Vrchní část hostí senzory včetně infračerveného druhý mikrofon a 3.5 mm port pro sluchátka, který se již pomalu ze smartphonů vytrácí.
Design hodnotíme pozitivně a oceňujeme, že výrobce se nebál jít do netradičního designu zadní části, který ho odlišuje od jiných smartphonů.
IPS displej s frekvencí 90 Hz
POCO M3 Pro 5G přináší oproti svému předchůdci vylepšený, 6.5″ IPS displej s rozlišením FullHD+ (2400 x 1080 px). Kontrastní poměr reprezentuje hodnota 1500:1 a zajímavostí je dynamická obnovovací frekvence. POCO tuto technologii nazývá DynamicSwitch a v tomto případě dokáže přepínat mezi hodnotami 30/50/60 a 90 Hz automaticky, podle aktuální potřeby.
Reálně však nečekej žádné zázraky. Nejde o žádný prémiový displej. Obnovovací frekvence 90 Hz je lákavým údajem, ale stále je to spíše průměrný IPS displej, na kterém jasně vidět změny barev při pohledu z boku. Jas má hodnotu 400 nýtů a i na přímém slunci je viditelnost dostačující.
Nesmíme však zapomínat, že jde o smartphone nižší kategorie, kde nemůžeme očekávat příliš kvalitní displej. Největším problémem z našeho pohledu byly občasné horší reakce na dotek, zejména ve spodní části displeje. Ty naštěstí zmizely po restartu a znovu se zatím neobjevily, takže předpokládáme, že tento problém se vyřeší nejbližší aktualizací.
Procesor od MediaTek
O výkon smartphonu se stará procesor MediaTek Dimensity 700. Jde o osm jádrový procesor vyrobený 7 nm technologií s maximální frekvencí 2.2 GHz. Přestože procesory od MediaTek nejsou v našich končinách velmi oblíbené, není se čeho obávat.
Za týden každodenního používání smartphonu jsme nezaznamenali absolutně žádné záseky nebo výrazné zpomalení, které by byly příliš viditelné. Systém je plynulý as celkovým výkonem jsme byli velmi spokojeni.
Procesoru sekunduje grafický čip Arm Mali-G57 MC2 s maximální frekvencí 950 MHz. V benchmarku AnTuTu v9 jsme dosáhli skóre 315 000, což je na tuto cenovou kategorii slušné. Oproti modelu M3 je skóre vyšší o přibližně 45%.
My jsme měli k dispozici verzi s 6 GB RAM typu LPDDR4X a musíme uznat, že i s takto levným smartphonem se dají bez problémů hrát i náročnější hry jako Call of Duty či PUBG. Samozřejmě ne na nejvyšších detailech, ale hraní je plynulé bez zbytečných lagů.
možnosti odemykání
POCO M3 Pro 5G nabízí dvě možnosti odemknutí obrazovky. První možnost je pomocí čtečky otisků prstů na pravé straně, druhou je odemknutí tváří pomocí předního fotoaparátu,
Čtečka otisků prstů je přesná, ale je tam citelné zpoždění. Obrazovka se odemkne s přibližně sekundovým zpožděním po přiložení prstu. Odemknutí obličejem trvá přibližně stejně dlouho, také je tam mírné zpoždění.
Čtečka otisků tak nepatří mezi ty nejrychlejší, ale přesnost je na dobré úrovni. Téměř vůbec se nám nestávalo, že bychom prst museli k čtečce přikládat opakovaně. Odemknutí na první přiložení prstu bylo v 99% případů.
Výdrž a nabíjení
Baterie se oproti předchozímu modelu M3 zredukovala z 6000 mAh na 5000 mAh. Smartphone podporuje 18 W nabíjení a výdrž na jedno nabití je stále slušná. Při běžném používání jsme se bez problémů dostali na výdrž na úrovni 2 dnů is nejvyšší obnovovací frekvencí displeje. Reálná je i delší výdrž, vše ale závisí na intenzitě používání.
V balení se nachází 22 W nabíječka. Bezdrátové nabíjení k dispozici není, ale podobně jako u POCO M3, pomocí smartphonu lze nabíjet jiné smartphony. Telefon jsme na nabíječku připojili při 20% zbývající kapacity a průběh nabíjení byl následující:
- z 20% na 50% - 28 minut
- 75% - 51 minut
- 100% - 1 hodina a 38 minut
Fotoaparát a video
Zadní modul fotoaparátů obsahuje trojici senzorů:
- hlavní, 48 MPx CMOS senzor SONY IMX 582 Exmor RS o velikosti 1/2 "s clonou f / 1.79
- 2 MPx makro senzor GalaxyCore GC02M1 s clonou f / 2.4
- 2 MPx hloubkový snímač s clonou f / 2.4
Hlavní snímač není širokoúhlý, což nám chybělo a kvalita je spíše slabší, ale při určitých momentech ví překvapit. Při dobrém světle jsou fotky fajn, ale při slabším světle je to už horší. Nejde však o žádnou katastrofu a na cenovou kategorii, v níž se POCO M3 Pro pohybuje jsou fotky dobré a cílová skupina tohoto modelu bude spokojená.
Podívejme si několik fotek pořízených hlavním snímačem během dne. Fotky za dobrého světla jsou docela pěkné, podání barev je věrné a nemusíš se tak obávat žádných presaturovaných, uměle vypadajících fotek.
Při slabém světle je kvalita horší, začíná se objevovat mírný šum a tmavá místa jsou příliš podexponované, což je ale typické pro levnější smartphony. Na druhé straně, atmosféra osvětlení je dobře zachycena a snímek je blízká realitě.
Makro snímač má rozlišení jen 2 MPx, proto nečekej žádné skvělé makro fotky. Osobně bychom místo něj přijali spíše širokoúhlý objektiv. Selfie má jen 8 MPx a nelíbilo se nám, že se vždy automaticky zapíná beauty filtr, který je třeba poté manuálně vypínat. Kvalita fotek ze seflie kamery je velmi průměrná, řadí se k těm slabším.
K dispozici je i noční režim. Ten tmavá místa ve většině případů zesvětlí, ale zároveň ztrácí ostrost. Ví však i překvapit. Při pohledu na srovnání fotografií bez nočního režimu as nočním režimem je vidět, jak si pěkně dokáže poradit se silným světlem, kde bez nočního režimu vidíme jen záři světla (poslední dvojice fotografií).
Co se týče videa, k dispozici je maximální rozlišení 1080p / 30 fps i s digitální stabilizací obrazu. Video není příliš kvalitní, ale digitální stabilizace alespoň částečně eliminuje otřesy během chůze.
Propracované prostředí s POCO launcher
POCO M3 Pro 5G je již tradičně vybaven Androidem, tentokrát ve verzi 11 s nástavbou MIUI 12 (12.0.5) a POCO launcher. Nepříliš pozitivní tradicí je i množství předinstalovaných aplikací a her, které jsou zcela zbytečné a většina uživatelů si je okamžitě odinstaluje.
Mezi ně patří aplikace jako Netflix, Bubble Shooter, Dust Settle, Jewels Blast, Tile Fun, WPS Office či odkaz na PUBG.
Co se týče samotného launcher a prostředí, zde nemáme téměř žádné výhrady. Vše je pěkně logicky a prakticky uspořádané a reakce systému jsou rychlé, bez zaváhání. K dispozici je i propracovaný tmavý režim, který jsme vyzvedli už i při recenzije na základní model POCO M3.
Testovali jsme měli globální verzi smartphonu a správně nám fungovaly i veškerá oznámení z populárních aplikací jako Messenger, Facebook, Instagram, Viber, Gmail a podobně.
Konektivita a test 5G sítě
Mezi kabelové konektivity musíme vyzvednout přítomnost 3.5 mm portu pro sluchátka, který se již pomalu vytrácí ze smartphonů.
Z bezdrátové konektivity zde najdeme IR, Bluetooth ve verzi 5.1, podporu 5G sítí, dvoupásmové WiFi (2.4 GHz a 5 GHz) se standardy 802.11a / b / g / n / ac a lokalizační systémy GPS, GLONASS, Galileo a Beidou. Chybí WiFi 6, což ale není standardem v této cenové kategorii.
Jelikož jsme během testu zavítali i do našeho hlavního města, otestovali jsme rychlost internetového připojení v 5G síti. Pro srovnání uvádíme i test rychlosti během připojení na 4G síť ze stejného místa.
Rychlost při 5G je viditelně vyšší, ale na lepší rychlosti si pravděpodobně budeme muset ještě delší dobu počkat, dokud bude 5G síť na Slovensku rozvinutější.
POCO M3 Pro 5G: Závěrečné zhodnocení
POCO M3 Pro 5G je velmi slušný smartphone ve své cenové kategorii. Jde o téměř totožný model jako nedávno představený Redmi Note 10 5G.
Zaujme pěkným designem zadní strany, dostatečně výkonným procesorem a propracovaným prostředím. Potěší i baterie s dobrou kapacitou, podpora NFC av neposlední řadě 5G, přesto, že u nás se tato síť nové generace teprve rozjíždí.
Mezi negativa řadíme slabší reproduktor, velmi průměrný displej a také fotoaparát, který příliš nezvládá horší světelné podmínky, ale občas umí překvapit i v nočním režimu. Oproti modelu M3 jasně vidět zejména výkonnostní zlepšení. Aplikace se otevírají rychleji a i po designové stránce jde z našeho pohledu o zdařilejší kousek.
Pro nenáročného uživatele, který hledá smartphone z této kategorie jde rozhodne o zajímavou volbu, protože jeho poměr cena / výkon je velmi lákavým faktorem při výběru nového smartphonu.