Společnost Huawei jako celosvětově přední výrobce smartphonů každoročně představuje i svou vlajkovou řadu zařízení. Ta pravidelně konkuruje lídrem v segmentu, špičkovým zařízením z dílny společností Apple či Samsung.
🔥 Sleduj novinky z China Planet na Facebook aj Instagram.
My si v dnešní recenzi přiblížíme vlajkový model Huawei P30, který může být ideální volbou při výběru výkonného vlajkového smartphonu s vynikajícím fotoaparátem a dobrou prodejní cenou. Smartphone se na trhu neztratí ani vedle nové generaci Série P40 a má jednu nepopiratelnou výhodu - služby Google Mobile Services.
My jsme si zařízení zakoupili prostřednictvím mobilního operátora Telekom na Slovensku. Zařízení je k dispozici také v oficiální české distribuci a jeho prodejní cena se pohybuje v lokálních e-shopech přibližně v rozmezí 549 - 599 eur.
Balení zařízení překvapí rychlou nabíječkou
Telefon ke tobě dorazí v bílé krabičce standardních rozměrů, které obsahuje třpytivé logo výrobce Huawei a také logo společnosti Leica, která spolupracovala na vývoji fotoaparátů. Po otevření balení se na samém vrchu nachází samotný smartphone přelepen ochrannou fólií.
Ochranná fólie se nachází také na displeji, přímo od výroby. Jde o fólii, která podporuje snímání otisků prstů, což je příjemné překvapení od výrobce.
Pod ním se nachází papírová obálka, jejímž obsahem jsou manuály a doporučení od výrobce v různých jazycích a nechybí zde ani jehla pro vysunutí zásuvky na SIM kartu nebo specifickou paměťovou NM kartu od Huawei.
Níže se na posledním patře nachází 22,5W koncovka rychlonabíječky, která spolehlivě a rychle nabije akumulátor s kapacitou 3650 mAh.
Spolu s nabíječkou je k dispozici i kabel USB typu C, který však na své druhé straně obsahuje standardní koncovku USB typu A. Příjemným bonusem je i integrovaný headset, který tvoří jednoduché sluchátka s mikrofonem, tlačítky ovládání a konstrukcí ve tvaru pecky.
Prémiová kovová konstrukce je zárukou kvality
Už při prvním rozbalení je na pocit jasné, že toto je kvalitně zpracovaný vlajkový smartphone. Sklo-kovový "sendvič" je elegantní a telefon má vzhledem k velikosti displeje skutečně kompaktní rozměry.
Přední strana s minimálními rámečky, standardní kapacita baterie a vhodná váha, jediným negativem je vysoce vystupující modul zadních fotoaparátů.
V naší recenzi máme k dispozici černou barevnou verzi, v realitě je to však spíše tmavě šedá barva skleněného povrchu a černá barva kovového povrchu zařízení.
Huawei P30 je však v prodeji iv jiných barevných verzích, nám se líbí například bílá, která rovněž obsahuje transreflektívny povrch zadní stěny, která se vyznačuje zejména hrou světlem.
Potěší také certifikovaná a zvýšená odolnost vůči prachu a vodě. Nejde sice o úplnou odolnost a telefon není možné ponořit pod vodní hladinu, výrobce ale deklaruje alespoň certifikaci IP 53.
Rozložení prvků je praktické, až na jednu výjimku
Rozměry zařízení se zastavili na hodnotě 149.1 x 71.4 x 7.6 mm, přičemž váha činí velmi příjemných 165 gramů. Vpředu můžeme vidět zejména 6,1 "AMOLED displej, který pokrývá až více než 91% přední stěny. Ten obsahuje minimálně rámečky, minimální "bradu" pod displejem.
Nad displejem se nachází standardní reproduktor pro telefonování (neslouží pro vytvoření "stereo" efektu), přední kamera je umístěna v jemném výřezu ve tvaru kapky. Nad displej se vešla ještě skupina senzorů, LED diodu v tomto případě supluje ambientní mód AMOLED panelu.
Plynule se můžeme přesunout na horní hranu zařízení, kde se nachází jen sekundární mikrofon, například vhodný pro natáčení videa. Kromě tohoto prvku se zde nacházejí pouze plastové části určené pro přechod signálu antén.
Spodní hrana je už o něco zajímavější. I na této straně se nacházejí zmíněné plastové části a stejnou funkcionalitou, je tu však i 3,5 mm audio konektor, primární mikrofon standardní kvality určený pro telefonování, konektor USB typu C na nabíjení nebo propojení s počítačem, ale také hlasitý "mono" reproduktor , který nabízí dobrou čitelnost zvuku i hlasitost, ztrácí však na svých "stereo" sourozenců.
Levá boční strana, podobně jako vrchní a spodní hrana, je kovová. Je téměř prázdná a obsahuje jen zásuvku, která ve svém nitru skrývá slot na dvojici nanoSIM karet. Jedná se tedy o Dual SIM přístroj a volba jednotlivých slotů je na uživateli.
Slot je hybridní, je tedy možné jej využít i na jednu SIM a jednu paměťovou kartu pro rozšíření úložiště. Po stránce paměťových médií je však podporován jen specifický NM formát karty od společnosti Huawei.
Pravá boční strana, rovněž kovová, obsahuje dvojici kvalitních kovových tlačítek, které jsou navíc vhodně umístěny pro nahmatání ukazováčkem. Jde o tlačítko pro regulaci hlasitosti umístěné výše a tlačítko pro zapnutí nebo vypnutí zařízení umístěno pod ním.
Druhé jmenované je nejen menší, ale jde zároveň io barevně odlišeny tlačítko, obsahuje červené zbarvení pro snadnější rozlišení, což je rozhodně praktický krok ze strany výrobce.
Zbývá nám zhodnotit ještě zadní skleněnou stěnu, která je náchylná nejen na škrábance a případně poškození, ale i na otisky prstů a jinou mastnotu. V horní levé části této stěny se nachází trojice zadních objektivů, jejichž modul výrazně vystupuje z těla zařízení. Telefon se kvůli tomu kývá při položení například na stole, což je rozhodně nevýhoda.
Na druhé straně senzor od společnosti Leica fotí skutečně výborně a obsahuje také optickou stabilizaci, která obvykle může právě za takový nepopulární a vystupující modul fotoaparátů. Níže se nachází duální LED blesk a dvojice senzorů. Zadní strana dále obsahuje už jen povinné údaje o recyklaci, informace o fotoaparátu a logo společnosti Huawei a Leica.
Famózní AMOLED panel zabodoval
Ve svém poměrně kompaktním těle nabídne smartphone 6,1 "AMOLED displej s minimálními rámečky a výřezem ve tvaru kapky. Displej zabírá téměř až 86% přední stěny a samotný panel podporuje zobrazení 16 milionů barev.
Rozlišení displeje se zastavilo na hodnotě 2340 x 1080 pixelů, což činí celkovou jemnost 422 ppi. Panel je vyhotoven v poměrně stran 19,5: 9, nechybí DCI-P3 barevný gamut a HDR režim.
Vlajkový telefon poskytuje dostatečný maximální jas i na přímém slunečním světle, výborné pozorovací úhly a syté, spíše teplé barvy. Barevné podání displeje je navíc možné upravit v nastaveních smartphonu.
Minimální jas je rovněž v pořádku a senzory natěsno umístěné nad displejem fungují bez problémů. Telefon vyzve uživatele upozorněním, pokud si nechtěně zakryje horní část obrazovky, právě s danými senzory.
Kirin 980: Výkon opravdu ne překážkou
Po stránce výkonu je k dispozici vlajkový procesor Hisilicon Kirin 980 vyrobený 7Nm technologií z dílny společnost Huawei.
Jde o osmijádrový čip ve složení 2 x 2, 6 GHz Cortex-A76 + 2 x 1,92 GHz Cortex-A76 + 4 x 1.8 GHz Cortex-A55. Samotný procesor je doplněn o grafický akcelerátor Mali-G76 MP10.
Výkon je opravdu více než dostatečný a hodný dostupného vlajkového smartphonu. Ve spolupráci s dostatečnou kapacitou paměti RAM a optimalizovaným softwarem byly reakce zařízení skutečně rychlé, problém nebyl ani s množstvím spuštěných aplikací či s náročným multitaskingem.
Podrobné výsledky výkonnostních testů vlajkového smartphonu Huawei P30 v AnTuTu a Geekbench si můžeš prohlédnout v tabulce výše.
Úložiště bez problémů + hybridní slot
V prodeji se smartphone objevil ve více paměťových verzích včetně 6/8 GB RAM a 64/128/256 GB UFS 2.1 úložiště. My jsme v rámci testování používali verzi se 6 GB RAM a 128 GB interním úložištěm.
V našem případě, po instalaci stovky či sto padesáti náročných aplikací, přidání několika hudebních alb, fotografií a videí, telefon stále vykazoval více než 90 GB volného úložiště. O jeho nedostatek tak nouze nebude, zvláště díky možnosti jeho rozšíření prostřednictvím paměťové NM karty.
Úložiště v této sestavě je prakticky ideální volbou pro drtivou většinu uživatelů. Paměť RAM je dostatečná i pro náročný multitasking a graficky náročné hry, přičemž interní úložiště je opravdu velkorysé.
Čtečka pod displejem není nejlepší
Čtečka otisků prstů je prakticky první místo, na které jsme narazili jako na potenciálně možné negativum. Nachází se totiž pod displejem. Jde sice o moderní technologii, ale nedá se upřít pocit jakési "první generace" této čtečky, která ještě má "mouchy."
Senzor pod displejem reaguje citelně pomaleji než standardní senzor na povrchu zařízení, na který si byl možná dosud zvyklý. Problémem jsou také vlhké nebo mastnější ruky, nemluvě o možných problémech při použití nekompatibilního ochranného skla nebo špatné ochranné fólie.
Právě z tohoto důvodu Huawei nabízí předinstalovanou vlastní fólii, která danou funkci podporuje a neomezuje. Pokud chceš zkoušet nové technologie, budeš nadšený a takový senzor podporuje například i přihlášení do internet bankingu vybraných bank.
Pokud máš však raději klasický a rychlý senzor, který nezaváhá a při kterém nebudeš muset snímání opakovat, tu nepochodil. V případě, že si na novinku nezvykneš, k dispozici je stále i odemykání tváří (přes přední kameru) nebo použití standardního PIN kódu.
Android 10 je samozřejmost, nechybí nástavba EMUI
Telefon přišel na trh ještě původně se systémem Android 9.0 Pie. Později byl jako zástupce stále aktuálních vlajkových smartphonů aktualizován na systém Android 10, který přinesl řadu vylepšení včetně plnohodnotného tmavého režimu.
Kromě samotného systému Android 10 je přítomna i lednová bezpečnostní aktualizace, což je trochu škoda. Chybí nám únorový či březnový bezpečnostní balíček vylepšení od společnosti Google. Věříme, že výrobce se polepší a aktualizace doplní alespoň kvartálně.
Důležitou informací je to, že aktuální generace vlajkového modelu Huawei stále obsahuje služby Google Mobile Services a tys tak můžeš vychutnat plnohodnotnou synchronizaci včetně aplikací jako Gmail, YouTube a Mapy Google či Disk Google, ale podstatná je zejména přítomnost známého Obchodu Play s aplikacemi.
Dnes již víme, že nadcházející generace na našem trhu tyto služby nebude obsahovat, uživatelé se budou muset spokojit s alternativou v podobě Huawei Mobile Services a obchodem AppGallery či alternativními obchody s aplikacemi např. z dílny společnosti Amazon. I tento faktor může být poměrně silným prodejním pozitivem generace P30.
Systém Android však není přítomen ve své standardní podobě. Nechybí nástavba EMUI od Huawei, konkrétně ve své verzi 10.0.0. Nástavbě od Huawei byla v minulosti vyčítána jednotvárnost a zastaralý design samotného UI.
Přestože EMUI nabízí ve svém základě tentýž praktický základ, několik designových změn se zde skutečně odehrálo, přičemž některé prvky se nápadně podobají konkurenční prostředí One UI od Samsungu.
Jde například o zvětšené prvky mezi zkratkami, nové a přehledné nastavení, tmavý režim iv aplikacích Huawei a řadu dalších detailů, které však používání nenarušují. Nechybí Asistent Google, volitelná vysouvací nabídka menu s aplikacemi (i abecední) a nová témata včetně ambientního režimu na zhasnutém AMOLED displeji. Praktické.
30x zoom: Brutální trojice fotoaparátů
Jak již bylo zmíněno, jednou z nevýhod je i výrazně vystupující zadní modul fotoaparátů. Ten však má i ochrannou funkci a ukrývá skutečný klenot.
Huawei P30 nabídne hlavní 40 MPx (f / 1.8) fotoaparát, který je doplněn ještě o 8 MPx (f / 2.4) teleobjektiv s možností až 3-násobného optického a 30-násobného digitálního přiblížení. Nechybí ani laserové zaostřování a optická stabilizace obrazu. Třetím snímačem je 16 MPx (f / 2.2) ultra širokoúhlý objektiv, který poslouží i jako ostré "makro."
Optiku má již několik let po sobě na svědomí známá společnost Leica, která i tentokrát přispěla k finálnímu fotografickému výsledku. Smartphone podporuje rovněž až 2160p (30 fps) nebo 720p (960 fps) zpomalené video.
Ve výbavě se nachází také HDR, panorama či duální LED blesk. Široká přední kamera má 32 MPx (f / 2.0), nabídne HDR funkcionalitu a natáčení 1080p (30 fps) videa.
Kvalita fotografií je na velmi vysoké úrovni. Denní světlo nabízí ostré fotky s reálnými barvami a skvělou hloubkou ostrosti. Nechybí kvalitní makro ať širokoúhlým nebo standardním objektivem a problémem není ani výsledek fotografií v interiéru.
4K video je samozřejmostí a jeho stabilita je dobrá, pro ještě lepší výsledky však doporučujeme použít kvalitu na úrovni 1080p (60 fps).
Originální fotky v plném rozlišení jsou k dispozici na následujícím odkazu.
V oblasti, kde smartphone skutečně překvapil, jsou noční fotografie. Fotografie za zhoršených světelných podmínek opravdu prověří samotné fotografické senzory a společnost Leica nezklamala. Večerní a noční fotografie mají dostatek světla i detailů a jsou velmi dobře použitelné. Pokud by si i náhodou nebyl spokojen s výsledkem ve standardním módu, výrobce si přichystal i noční režim.
Konektivita na úrovni vlajkového smartphonu
Správný vlajkový smartphone by neměl zaváhat ani po stránce konektivity. Výbava modelu P30 zahrnuje duální Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, s technologií Wi-Fi Direct, k dispozici je i technologie Bluetooth 5.0 LE s technologií A2DP a aptX HD. Fanoušky kvalitního zvuku potěší i standardní 3,5 mm audio konektor, přes který si umíš připojit skutečně širokou škálu sluchátek.
Zamrzí absence FM rádia a telefon neobsahuje ani infračervený senzor, ten však v současnosti nemusí být standardem. Nechybí duální GPS a také další standardy jako A-GPS, Glonass, BDS, Galileo či QZSS.
Velkou výhodou je také integrovaný čip NFC. Díky stále podporovaným službám Google Mobile Services je možné jeho využití i na bezkontaktní platby prostřednictvím Google Pay. I tato technologie může ovlivňovat případné koupi.
3650 mAh baterie? Chtělo by to víc
Telefon má ve integrovanou 3650 mAh baterii, přičemž nechybí ani podpora rychlého 22,5W kabelového nabíjení. Rychlá nabíječka je integrovaná v balení, což je rozhodně plus. Chybí však podpora bezdrátového nabíjení, které je u hlavních vlajkových konkurentů standardem. V tomto případě výrobce šetřil a bezdrátové nabíjení nabízí až dražší verze s označením "P30 Pro."
Výsledná výdrž zařízení není špatná. Zaznamenali jsme minimálně 5 hodin zapnutého displeje a rovněž software je k spotřebě (někdy až příliš) šetrný a aplikace na pozadí zavírá opravdu striktně. Na druhé straně očekávali bychom ještě o něco více. Vlajkový smartphone nám v pozdějších odpoledních hodinách hlásil posledních 20% a při o něco náročnějším pracovním dni to může být problém.
Řešením může být použití jednoho ze šetřících režimů Huawei, které baterii vědí o něco prodloužit, ale i průběžné nabíjení během dne. V principu nám nevadilo, že telefon nevydrží až do večera, pokud jsme v průběhu dne měli po ruce rychlou nabíječku a část energie doplnili alespoň krátkým 15 - 20 min. nabíjením. Konkurence však nabízí víc.
Závěrečné hodnocení: Ideální vlajkový smartphone
Huawei P30 je odvážným, ale velmi dobrým zástupcem vlajkových smartphonů. Za svou cenu nabídne skutečně vysoký výkon, optimalizovaný software dostatečnou kapacitu baterie a skvělou škálu fotoaparátů spolu s nadprůměrnými výslednými fotografiemi.
Pokud hledáš skutečně výkonný stroj, ale nechceš platit vysoké částky za ty nejvyšší verze aktuálních vlajkových lodí, model P30 se stane tvým výhodným společníkem minimálně ještě na příští dva až tři roky (v závislosti od podpory aktualizací od výrobce).
Zakoupení tohoto smartphonu ti tedy vřele doporučujeme, a to i na úkor již představené nové generace zařízení s označením "P40 Series".