Společnost Xiaomi byla jen před nedávnem přidána na černou listinu americkou vládou pro podezření ze špionáže. Bylo to však oprávněné?
Žaloba ze strany Xiaomi
Americká vláda se rozhodla, že Huawei jim zřejmě nestačí, a tak po nějakém čase zaútočili i na giganta Xiaomi. Společnost také obvinili ze stejného důvodu jako i čínský Huawei. Podle americké vlády se mělo jednat o napojení na čínskou vládu a následně špionážní praktiky.
Ty obvinění však nebyly potvrzeny ani u jedné ze společností. Americká vláda tehdy ještě na čele s Donald Trump ignorovala jakékoli stížnosti, podněty či výjimky ze strany Huawei. Poslední dny své vlády bývalý prezident strávil právě blokací společnosti Xiaomi, Kterou přidal k Huawei na černou listinu.
Co to ale v praxi znamená? Všichni investoři, dodavatelé či jakýkoliv výrobci nebo partneři, kteří se značkou spolupracovali nebo spolupracují, musí přerušit kontakt nejpozději 11. listopadu aktuálního roku.
To by pro Xiaomi znamenalo například to, že už bychom v smartphonech neviděli Google Play obchod, služby, také ani procesory hledík od Qualcommu a mnoho dalšího. Společnost však zatím nemá takové přísně restrikce.
Křivé obvinění?
Stejně jako u Huawei, mělo by to fatální následky. Huawei však dosud funguje s velkými omezeními, ale zatím se společnosti daří. Xiaomi však odmítá a popírá jakékoliv obvinění ze strany americké vlády, což značí i jejich nedávná vznesena žaloba.
Tajemnice společnosti Xiaomi Janet Yellet hodnotí tuto situaci jako nezákonnou a protiústavní. Nejhorší na této celé situaci je fakt, že americká vláda neposkytla ani jeden jediný důkaz o údajné špionáži společnosti.
Zkrátka se tak rozhodla ze dne na den, protože jde o čínskou společnost, která je zároveň velká konkurence amerického Jablko. Je to však vůči mnohým společnostem a zejména zákazníkům nefér.
Xiaomi stejně jako Huawei jsou předními světovými výrobci smartphonů, Kteří navíc přinášejí opravdu revoluční technologie a posouvají tak trh vpřed mílovými kroky.
Jak to bude dál?
Američtí investoři jakými jsou například BlackRock Inc., Vanguard Group Inc. nebo State Street Corp. byli vyzváni americkou vládou okamžitě prodat všechen svůj podíl ve společnosti Xiaomi a následně přerušit jakýkoliv kontakt včetně obchodních vztahů.
spoluzakladatelé lin Bin a Lei Jun se samozřejmě se svým velkým hlasovacím právem ve společnosti, který tvoří až 75% podíl odvolávají a žádají co nejrychlejší vyřešení celé situace ve svůj prospěch. Vzhledem k neexistující důkazy americké vlády je to pochopitelné.
Celá tato situace jen zbytečně poškodí jméno samotné společnosti a také významně naruší partnerské vztahy, které se s velkou pravděpodobností projeví i na samotných zákaznících. Věříme, že se situace uklidní a společnost bude moci ve své činnosti pokračovat bezproblémově tak, jako dosud.