Předpokládáme, že většina našich čtenářů používá smartphone s operačním systémem Android. Věříme, že pokud bychom se zeptali otázku, zda se telefon po delší době používání začal zpomalovat a sekat, dlouho bychom odpověď hledat nemuseli.
Operační systém Android je v pozitivním slova smyslu známý pro množství skutečně rozmanitých úprav a přizpůsobitelnosti, avšak nechvalně je taktéž znám i kvůli rychlému zahlcení a zpomalení chodu zařízení.
Zjisti, co vytěžuje tvůj smartphone
V tomto článku ti ukážeme jednouchý návod, díky kterému víš již do pár vteřin zjistit, které aplikace nejvíce zaplňují operační paměť RAM. Tento návod je vhodný hlavně pro majitele smartphonů s 6 GB RAM nebo méně.
Jak na snímcích výše vidíš, jediné, co potřebuješ udělat pro analyzování využití paměti RAM, je jít do aplikace Nastavení, následně zvolit možnost Aplikace a nakonec Spravovat aplikace.
Před tebou se objeví dlouhý seznam všech aplikací, které máš nainstalované ve svém smartphonu. Pod názvem každé aplikace máš dva údaje. První indikuje využití paměti RAM během běhu aplikace a druhý využití interního úložiště.

Takto dokážeš jednoduše zjistit, které aplikace nejvíce zatěžují zařízení a způsobují nepříjemné sekání či zpomalené reakce. Vždy si sleduj, kolik aplikací běží na pozadí a průběžně jejich ukončuj.
Pár užitečných tipů a triků
Na závěr ti dáme pár užitečných tipů, díky kterým umíš opět probudit svůj chytrý telefon k životu. Pokud máš ve svém mobilním telefonu aplikace, které spotřebovávají množství paměti RAM, zkus si namieso nich nainstalovat odlehčené alternativy. Jako příklad uvedeme Messenger Lite či Facebook Lite.
Zároveň si při každé aplikaci třetí strany můžeš zkontrolovat, zda se daná aplikace spouští automaticky při startu telefonu. Pokud ano, neváhej a zabraň automatické zapnutí. V případě, že budeš appky potřebovat, dokážeš ji spustit manuálně.
Pokud smartphone již opravdu nesnesitelně seká, velmi dobrým pomocníkem je i vypnutí a zapnutí zařízení. Pozor, nezamieňaj si manuální zapnutí a vypnutí s restartem. O zásadních rozdílech mezi těmito dvou a různými úkony si můžeš přečíst v našem předchozím článku.
Toto by si měl vědět: Rozdíly mezi vypnutím a restartováním smartphonu
Věříme, že díky výše uvedeným tipům jsme alespoň do jisté míry vdechli tvému smartphonu druhý život. Pokud máš zájem o další užitečné návody a triky, pravidelně sleduj náš web, lajkni naši facebookovou stránku a přihlaste se k odběru notifikací.