Nové video z dílny populárního YouTuber jménem MKBHD odhaluje nové informace o připravovaném smartphonu s označením OnePlus North. Informace přitom pocházejí z důvěryhodného zdroje, ve videu vystupuje přímo CEO a spoluzakladatel společnosti OnePlus, Carl Pei.
🔥 Sleduj novinky z China Planet na Facebook aj Instagram.
Dostupný OnePlus Nord
Připravit dostupný smartphone s dobrou výbavou a poměrně nízkou cenou ve skutečnosti není vůbec jednoduché. Své o tom ví i společnost OnePlus, která se rozhodla prostřednictvím svého zakladatele veřejně promluvit o cenách a postupech při tvorbě nového dostupného smartphonu.
Dostupný model z dílny této čínské značky by měl přijít již brzy s označením OnePlus North a my díky rozhovoru, který poskytl Carl Pei, známe i další informace a design připravovaného smartphonu. Pokud chceš více detailů o tom, proč je smartphone střední třídy skutečně potřebný, přečti si následující článek.
Procesor Snapdragon 765g
Pokud jde o úsilí výrobců, Carl Pei tvrdí, že v současnosti hraje primární roli zejména energie vložená do vlajkové série zařízení. To otevírá prostor v dostupnější střední třídě. Bez okolků přiznává, že důležitou roli v plánování dostupného, ale výkonného smartphonu střední třídy sehrává procesor. Jmenovitě Snapdragon 765g.
Zákazníci OnePlus smartphonů jsou již několik let zvyklí na příkladnou a opravdu bleskovou plynulost díky kombinaci rychlého hardwaru a optimalizovaného softwaru. Úspěch za vlajkovými generacemi však pravidelně spočíval i v aktuální sérii procesorů Snapdragon 8xx.
Tentokrát se čínský výrobce rozhodl použít aktuální procesor série Snapdragon 7xx, moderní čip 765g. Ten by měl podle samotného CEO značky OnePlus nabídnout opravdu vysoký výkon, moderní 5G připojení a také plynulost na úrovni vlajkového smartphonu. Uživatel tak díky tomu nezaznamená rozdíl v reakcích smartphonu.
NFC čip stojí jen 4 dolary
Značka OnePlus je podle informací v uvedeném rozhovoru finální připravena na to, aby přinesla vlajkový zážitek v nižší cenové kategorii, tedy za dostupnější peníze. To si však žádá i rozumný rozpočet, který však bude zahrnovat i požadavky uživatelů. Kolik stojí takový NFC čip nebo oficiální IP certifikace?
Carl Pei říká, že součástka - NFC čip, který je třeba integrovat do smartphonu stojí jen 4 dolary (USD). Jde však o částku, kterou vynaloží výrobce, nejde o část v rámci finální ceny pro zákazníka. Ta zahrnuje i průniky z dalších rozpočtů, jako jsou rozpočty pro součástky, vývoj, marketing, operativní výdaje, kanceláře, zaměstnanci atd.
Co je to IP certifikace?
Komplikovaná situace nastává při pohledu na certifikaci o zvýšené odolnosti. Co je potřeba pro získání např. certifikace IP 68? Carl Pei tvrdí, že neexistuje žádná třetí strana nebo jiná společnost, která by tato zařízení certifikovány. Jde však o standard, který se v technologickém byznysu vžil a hodnotí tak použitou odolnost.
Aby dané zařízení mohlo mít certifikaci IP 68, potřebuje přežít pod vodou až do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut. V tomto případě je třeba zvolit všechny přítomné porty vodotěsné. Jde však o velmi malou součást celkové ceny dané odolnosti. Tou nejvyšší položkou jsou v tomto případě přístroje, jimiž výrobce tuto odolnost testuje.
V tomto případě jde skutečně o velmi vysokou investici, která zajistí potřebné zařízení, jejichž prostřednictvím se testování odolnosti vykoná. Další položkou je také zařazení dalších kroků na výrobní lince. Každý kus s IP ochranou musí mít určité kroky navíc na konci výrobní linky. Tyto kroky finančně navýší produkci.
Provedení těchto kroků vyžaduje v konečném důsledku více zaměstnanců a jde také o prodloužení výroby každého jednoho kusu smartphonu. V případě modelu střední třídy se OnePlus rozhodlo nepoužít IP certifikaci. V konečném důsledku to znamená ušetření nemalé částky 15 dolarů (USD) na finálním smartphonu.
Čínský výrobce použije vlastní testování odolnosti bez certifikace, ale s odolností na standardní každodenní používání. Uživatel se tak nemusí bát, pokud mu smartphone zmokne v dešti nebo mu spadne do bazénu, telefon bude i nadále fungovat. Daný model však nebude vysloveně určen pro extrémní použití pod vodou.
Navíc samotný proces vývoje smartphonu zahrnuje testování odolnosti od společnosti OnePlus. Při výrobě připravovaného modelu střední třídy se testuje ponoření do tekutiny v hloubce 30 centimetrů po dobu 30 sekund. Následně se v procesu čeká na reakce a pokud je konstrukce správná, výrobní proces pokračuje dál.
Jakou roli hraje baterie?
Neméně důležitým prvkem výbavy je i baterie. Carl Pei ze společnosti OnePlus tvrdí, že novinka nabídne prakticky standardní baterii a svou kapacitou nebude vybočovat z průměru. Kapacitu akumulátoru však aktuální neznáme.
Uživatelé se však mohou těšit na speciální hardware - velmi rychlé nabíjení Warp Charge přímo v balení, které si čínský výrobce sám vyvíjí. Tento druh rychlého nabíjení už můžeme znát iz předešlých generací OnePlus smartphonů.
OnePlus Nord: Displej
Pokud jde o zobrazovací panel, v tomto případě poukazuje Carl Pei na několik faktorů. Prvním je tip technologie displeje, konkrétně rozlišuje AMOLED panel a LCD panel. V praxi je AMOLED panel údajně až dvojnásobně dražší ve srovnání s cenou LCD panelu. I z tohoto důvodu můžeme vidět jeho použití zejména ve vlajkových smartphonech.
Dalším z faktorů je použití resp. nepoužití zaoblených hran displeje po stranách. Právě toto populární a stylové zaoblení vyžaduje dražší výrobní proces a také kroky navíc při tomto procesu, které se rovněž promítají do výsledného produktu po stránce financí.
Jak je to s obnovovací frekvencí? Jen několik let dozadu byly prakticky všechny smartphony v nabídce se stejnou a základní frekvencí na úrovni 60 Hz. Dnes už není výjimkou pokud vlajkový model nabídne alespoň 90 Hz, ale v konečném důsledku můžeme vidět na trhu i smartphony s obnovovací frekvencí 120 nebo až 144 Hz.
Carl Pei sice přímo neprozradil, jakou obnovovací frekvenci nabídne připravovaný OnePlus Nord. Tvrdí však, že společnost OnePlus vynaložila nemalé finanční prostředky na to, aby zajistila skutečně plynulé a rychlé odezvy obrazovky. Rovněž tvrdí, že to za ty výdaje stálo, co se přenese i do uživatelského zážitku.
3,5 mm audio konektor
Populární tématem je již několik posledních let přítomnost standardního 3,5 mm audio konektoru. Tento konektor již několik výrobců vyloučilo ze standardní výbavy portů a nahradilo ho jen jednotným konektorem USB typu C. Jak je na tom OnePlus North?
Spoluzakladatel značky OnePlus tvrdí, že tento konektor není až tak drahý po stránce samotných materiálů. Tato dostupná součástka však vyžaduje prostor v interních prostorách smartphonu. Ten se vyplňuje již při vývoji smartphonu a výrobce se tak musí rozhodnout zda tento konektor použije nebo tento prostor vyplní např. větší baterií.
Carl Pei v rozhovoru konstatuje, že aktuální bezdrátová sluchátka typu true-wireless začínají být stále více dostupné av rámci společnosti OnePlus tak vidí stále menší prostor pro potřebu resp. využití tohoto konektoru. Budoucnost je v tomto případě jednoznačně bezdrátová.
Pokud jde o zmíněný prostor, aktuální nevíme přesně říci, kolik mAh baterie navíc dostaneme prostřednictvím odstranění audio konektoru. Carl Pei však zdůrazňuje, že je třeba myslet i na tloušťku resp. tenké rozměry zařízení. Větší baterie se rovná tlustší tělo, co koncový zákazník vnímá.
OnePlus Nord: Design
V rámci videa, které si můžeš celé podívat výše, je nejzajímavější částí právě zveřejněn design připravovaného smartphonu OnePlus North. Carl Pei si připravil na ukázku hned několik interních prototypů, které ve společnosti navrhli. Pod pojmem prototyp však jde o designové zpracování konstrukce a rozložení prvků zařízení.
Na videu můžeme vidět netradičně zpracovaný zadní fotoaparát ve dvou barevných verzích. Z tohoto designu však nakonec výrobce upustil. Jak říká Carl Pei, zpočátku tento projekt vnímali spíše jako experiment. Ke změně finálního designu přistoupili v poměrně pozdní části procesu a to prodloužilo vývoj zařízení o celý měsíc.
Finální design tak bude snadno pozměněn. Spoluzakladatel společnosti zdůrazňuje významnou produktovou strategii a ukázal nám lesklou zadní stěnu se svislým umístěním modulu čtyř zadních fotoaparátů. Další záběry nám poukazují na dvojici předních kamer, které jsou umístěny v moderním průstřelu v displeji.
Na konci rozhovoru se dozvídáme, že jsme už jen několik dní od finálního představení nového smartphonu. Zajímavostí jsou i bezdrátová sluchátka, které během rozhovoru sám Carl Pei používal. Tyrkysové sluchátka mohou být právě připravované OnePlus pupeny, Které by mohly být představeny spolu s novým smartphonem.