Utopený smartphone je situace, ve které ses možná ty nebo tví známí už ocitli. Jak takovou situaci řešit? Miska s rýží už je mimo a raději si přečtěte naše skvělé tipy.
Smartphone spadlý do vody patří mezi 3 nejběžnější nehody spojené s používáním smartphonu. Pokud budeš jednat rychle a správně, tak se chytrého telefonu vůbec nemusí nic stát.
Jak postupovat?
Samozřejmě, teď mluvíme o chytrých telefonech, které nemají certifikovanou žádnou voděodolnost nebo jen nějakou slabší proti ošplechnutí. Zařízení s IP67 a výše by měly nehodu s vodou bez problému přežít, je třeba je jen pořádně opláchnout a osušit.
Ještě předtím než se něco stane, tak si raději vše zálohuj na cloud a udělej si i lokální zálohu souborů. Pokud chceš svůj chytrý telefon co nejlépe ochránit, tak existuje široká nabídka voděodolných krytů, která ti chytrý telefon v případě pádu do vody skvěle ochrání.
Nakoupit voděodolné obaly na AliExpressu
Kam chytrý telefon spadl?
Je rozdíl, jestli ti chytrý telefon spadl do chlorované vody na plovárně, do moře nebo do klasické vody nebo louže. Chlorovaná voda a mořská voda jsou mnohem agresivnější, proto je třeba smartphone hned umýt v klasické pitné nebo užitkové vodě.
I smartphony, které mají certifikovanou voděodolnost, je třeba umýt klasickou vodou, protože certifikace se vztahuje pouze na klasickou sladkou vodu.
Hned ho z vody vyndej
A osuš. Pokud je chytrý telefon zapnutý, tak jej okamžitě vypni. Tímto krokem zabráníš možným zkratům ve vnitřních obvodech zařízení. Pokud není možné vyjmout baterii, tak alespoň vytáhnout slot na SIM kartu a paměťovou kartu. Tím ochráníš alespoň údaje na nich. Také je opatrně osuš.
Důkladně vyčisti každý roh zařízení, aniž bys jím příliš třásl a aniž bys foukal místa, kam nedosáhneš, jako například reproduktory.
K důkladnějšímu čištění použije líh s rychlým odpařováním a vysokou čistotou. Můžeš také použít vatový tampon mírně navlhčený v isopropylalkoholu.
Odvádění vlhkosti
Miska s rýží není tak efektivní, jak si mnozí z nás myslí. Mnohem lepším řešením jsou silikagelové kuličky, ovesné vločky nebo především bavlněné houby a ručníky.
Zapomeň však na mikrovlnku nebo troubu, sušičku nebo nadměrné vystavování se slunci. Voda se změní na páru až při teplotě 100 stupňů Celsia.
To je dostatečná teplota k poškození několika součástí smartphonu, dokonce i ke zkratu nebo roztavení plastových částí. Můžeš ho umístit blízko zdroje tepla, abys proces urychlil, ale netřeba to přehánět.
Po důkladném vysušení každé komponenty počkej několik hodin a rozhodně nepřipojuj smartphone k elektřině, dokud nebude úplně suchý. Pokud jsi splnil všechny tyto body, je možné, že smartphone bude i nadále fungovat bez problémů.
Jaké zaužívané postupy při utopeném smartphonu máš ty? Pomohly ti někdy naše tipy? Dej nám vědět dolů do komentáře pod článkem. Sleduj web ChinaPlanet, přihlas se k odběru novinek a přidej se k nám i na našich sociálních sítích Facebook a Youtube.