Určitě si už slyšel o tom, jaké je škodlivé používat smartphone před spánkem nebo mít ho uložený na nočním stolku hned vedle postele, zda nebodaj v blízkosti hlavy. Jde jen o mýtus nebo je to skutečně pro nás škodlivé?
Telefon rovnou u postele
Mnoho lidí, včetně nás, si rádi podívají ještě nějaké novinky, odepíší na zprávy, prolistují sociální sítě nebo zahrají si hru z pohodlí postele před spánkem.
Co uděláš, když si už unavený a chceš telefon odložit? Nejjednodušší je přece položit ho hned vedle postele na noční stolek.
Slyšel si ale o tom, že pokud spíš v bezprostřední blízkosti smartphonu, může ti to uškodit? Někteří říkají, že záření ze smartphonu zabíjí neurony, způsobuje dokonce rakovinu nebo snižuje kvalitu spánku.
Co na to vědci?
Mnoho zmíněných tvrzení vzniklo bez jakéhokoli vědeckého důkazu. Co na to říkají vědci?
Sergei Kuzmenko, Ruský vědec, specialista na diagnostiku digitálních produktů tvrdí, že není vědecky prokázáno, že by mělo záření ze smartphonů vliv na naše tělo. Statisticky také není prokázáno, že by byl nějaký vztah mezi používáním mobilních telefonů a zvýšeným rizikem vzniku chorob.
Smartphone tak můžeš klidně umístit blízko postele, jde o mýtus.
Pokud bychom byli příliš paranoidní, malé riziko tady je. Spojené je s nabíjením telefonu na nočním stolku v naší blízkosti. V jistých případech může nastat zkrat a baterka v telefonu může explodovat.
Určitě si pamatuješ na kauzu s vybuchujícím Samsung Galaxy Note 7, který nebylo možné vzít ani na palubu letadla. Jde však o velmi ojedinělé případy a riziko, že ti telefon vybuchne u postele je minimální.
Jak je to s používáním smartphonu před spánkem?
Smartphone před spánkem bychom měli odložit a vzít ho do ruky až ráno, kvůli modrému světlu, které vyzařuje z displeje. Toto už mýtus není.
Melatonin je hormon, jehož zvýšená produkce způsobuje pocit ospalosti. Nejvíce melatoninu se tvoří večer av noci, kdy je tma, a právě díky tomu usneme. Během denního světla se melatoním téměř vůbec neuvolňuje, a proto jsme přes den svěží a aktivní.
Modré světlo z displeje smartphonu výrazně reguluje produkci melatoninu a zjednodušeně řečeno, oklame náš mozek, který si myslí, že ještě není noc.
Problémy se spánkem
Podle Sergeje Kuzmenko si takto můžeme způsobit seriózní problémy. Prvním z nich je vliv na naše oči, protože v místnosti je většinou tma a jediným zdrojem světla je displej smartphonu. Snížení jasu, přepnutí do nočního režimu nebo režimu čtení je prospěšné, ale takové řešení není dostatečné.
Dalším nežádoucím efektem je, že zaměstnáváme náš mozek aktivitou. Ten totiž neustále zpracovává přijaté informace.
V neposlední řadě si také můžeme přivodit problémy se spánkem, protože narušujeme přirozenou tvorbu melatoninu. Hrozí nespavost nebo nízká kvalita spánku, po kterém se nebudeme cítit odpočatí.
Smartphone před spánkem bychom tak měli používat co nejméně.
Modré světlo si naše tělo automaticky spojuje se dnem, ne s nocí. Doporučujeme tak odložit smartphone před spánkem, klidně i na noční stolek vedle postele. Hlavní je, aby si do displeje díval před spánkem co nejméně.