Říkáš si, že na trhu je již příliš mnoho smart hodinek v různých cenových kategoriích? Ano, je to pravda, a proto pokud chce některý výrobce zaujmout, musí nabídnout něco navíc oproti ostatním. Xiaomi mi hodinky lite se to podle našeho názoru podařilo. Hodinky mají vestavěné GPS, automatickou regulaci jasu a velmi lákavou cenu.
Kde koupit Xiaomi Mi Watch Lite
Hodinky Mi Watch Lite jsme na recenzi zakoupili u našeho partnera Banggood. Díky známému poštovnému EU Priority Line jsme neplatili žádné další poplatky při doručení. Momentálně lze hodinky zakoupit i na online tržnici Aliexpress, kde jsou dostupné v polském skladu s rychlým doručením.
Xiaomi Mi Watch Lite Globální Verze
Obsah balení a kvalita zpracování
Hodinky Xiaomi Mi Watch Lite jsme obdrželi v černé krabičce ve tvaru krychle. Po jejím otevření se ve spodní části nacházejí pěkně uložené hodinky s ochrannou fólií. V balení je ještě návod k použití a nabíječka. Hodinky jsou dobře chráněny proti případnému poškození během přepravy.
Na první pohled jde o něco menší hodinky oproti podobným modelům jakými jsou BlitzWolf BW-GTC nebo Hayle LS1. Rozměry těla hodinek jsou 41 x 35 x 11.9 mm a vyrobené jsou z plastu, díky čemuž váží pouze 35 gramů.
Přesto působí hodinky velmi kvalitně, takže se zpracováním jsme spokojeni.
Displej má úhlopříčku 1.4 "s rozlišením 320 x 320 px. Právě díky tomuto rozlišení je displej velmi pěkný, přesto, že jde o klasický TFT displej. Vysoké rozlišení zajišťuje, že displej je jemný a pouhým okem nevidět žádný rastr. Podání barev má také velmi příjemné. V horní části nad displejem se nachází světelný senzor, který se stará o automatickou regulaci jasu.
Řemínek je silikonový, no nemá klasické uchycení jako běžné hodinky. Z tohoto důvodu si ho nevyměnil za jakýkoli jiný řemínek stejné šířky, ale budeš muset hledat řemínky konkrétně pro tyto hodinky. Celý je mírně zahnutý a je dostatečně dlouhý. Prach se na něj nadměrně nelepí a na dotek je příjemný. Celkový první dojem je tak výborný.
První zapnutí a spárování s aplikací
Smart hodinky Xiaomi Mi Watch Lite spolupracují s aplikací Xiaomi Wear. V době psaní recenze aplikace neměla příliš dobré hodnocení v obchodě Google Play, ale pojďme se spolu podívat, co nabízí.
Do aplikace jsme se přihlásili pomocí našeho Xiaomi účtu. Po přihlášení si aplikace žádá několik informací o nás, jakými jsou pohlaví, datum narození, výška a váha. Po úspěšném přihlášení jsme hodinky přidali do aplikace.
Momentálně jsou podporovány pouze 3 modely hodinek - Mi Watch, Mi Watch Lite a Mi Smart Band 4C.
Aplikace okamžitě vyhledala hodinky v blízkosti smartphonu a proběhlo párování. Na konci úspěšného párování aplikace zobrazuje několik tipů pro její používání. Nabídnuta nám byla i aktualizace firmwaru v hodinkách, která proběhla rychle a bez problémů.
Menu hodinek a funkce
Hodinky Mi Watch Lite mají jedno fyzické tlačítko na pravé straně. Je ploché a nevtŕča téměř vůbec z těla hodinek, čímž jsou eliminovány nechtěné stlačení během jejich nošení. Stisknutím tohoto tlačítka se dostaneš do hlavního menu hodinek. Jde o jedinou možnost jak se dostat do hlavního menu.
Menu obsahuje jednotlivé položky uspořádané do mřížky 3 x 3 na dvou obrazovkách s barevnými ikonami. Jednotlivé symboly jsou víceméně na první pohled jasné, až na několik, na které jsme museli vícekrát klikat, než jsme si zapamatovali, co ukrývají. Jde hlavně o sumář posledních aktivit, který má ikonu poznámek a denní přehled se symbolem oranžové kapky.
První strana menu hodinek obsahuje následující položky: sportovní aktivita, záznamy všech dokončených aktivit, denní přehled, měření tepu, informace o spánku, dechové cvičení, kompas, tlak vzduchu a výškoměr, ovládání hudby. Na druhé straně menu najdeme dalších 9 položek: alarm, stopky, časovač, počasí, oznámení, nalezení telefonu, baterka, nápověda a nastavení.
Dostupná je i obrazovka rychlého přístupu, která se zobrazí zatažením po displeji zdola nahoru. V její nabídce je baterka, která rozsvítí displej na bílo, deaktivace zda aktivace funkce automatického rozsvícení displeje při zvednutí ruky, zamknutí obrazovky, tichý režim, aktivaci displeje na 5 minut a nastavení.
Nechybí ani rychlý přístup k některým funkcím potáhnutím po displeji do různých směrů. Nemuseli jsme tak chodit stále do hlavního menu.
Sledování sportovní aktivity s GPS
Pro test sledování aktivity jsme si zapnuli její monitorování během procházky. Stejně jsme zapnuli trackování aktivity iv našem smartphonu, abychom hodinky měli s čím porovnat. Jak jsme již zmínili v úvodu, hodinky mají vestavěný GPS modul, díky kterému máme k dispozici i mapu pohybu během aktivity.
Lokalizace na základě GPS trvá přibližně 1 minutu a samozřejmě funguje lépe na otevřeném prostranství, než ve městě mezi budovami. Občas se nám stávalo, že ve městě se hodinky nedokázali napoprvé lokalizovat, což však není podmínkou pro trackování aktivity.
Jakmile se hodinky nedokážou lokalizovat napoprvé, zkoušejí to znovu, dokud lokalizace neproběhne úspěšně. Na druhý pokus se to ale vždy podařilo. Pokud jsme v průběhu aktivity vešli do budovy, okamžitě jsme ztratili GPS signál, ale po návratu do venkovních prostor se signál do pár vteřin obnovil.
Výsledek sledování testovací chůze byl následující:
- Xiaomi mi hodinky lite: 3.23 km, 4396 kroků, 327 kcal
- Smartphone Samsung Galaxy S9 +: 3.3 km, 4539 kroků, 196 kcal
Až na spálené kalorie jsou výsledky velmi podobné. Zarážející ale bylo měření tepu, protože naměřené hodnoty byly jakési vysoké. Průměrná tepová frekvence naměřená hodinkami se pohybovala na úrovni 152 úderů za minutu, což je příliš mnoho na obyčejnou procházku. Na přesnost měření tepu se ale podíváme v další části.
Měření srdečního tepu
Měření tepu jsme porovnali s měřeními smartphonu, který má senzor pro jeho měření. Tep jsme měřili nejprve v klidu, následně i po fyzické aktivitě. Výsledky si můžeš prohlédnout v následujících tabulkách.
V klidu | Hodinky Xiaomi Mi Watch Lite | Smartphone S9 + |
---|---|---|
1. měření |
73 bpm | 73 bpm |
2. měření | 68 bpm | 66 bpm |
3 měření | 71 bpm | 69 bpm |
po námaze | Hodinky Xiaomi Mi Watch Lite | Smartphone S9 + |
---|---|---|
1. měření |
100 bpm | 103 bpm |
2. měření | 97 bpm | 94 bpm |
3 měření | 92 bpm | 97 bpm |
Jak můžeš vidět v tabulkách, měření tepu jsou na hodinkách a smartphonu velmi podobné, téměř až totožné. Na základě vysokých hodnot z testovací chůze jsme očekávali větší rozdíly, ale podezření na nepřesné měření se v tomto případě nepotvrdilo.
sledování spánku
Tuto funkci jsme testovali během několika nocí. S hodinkami se spí pohodlně, vůbec nám na ruce nevadily, přesto, že nejsme zvyklí spát s hodinkami na ruce. Jako příklad si uveďme jednu noc, během níž jsme si odsledovali přesně o kolik jsme šli spát a následně i kdy jsme se ráno probudili. Večer jsme si lehli do postele ve 22:20 a ráno jsme se vzbudili o 6:25 s tím, že jsme hned zkontrolovali hodinky.
Hodinky na úvodní obrazovce funkce spánku zobrazují skóre spánku na základě jeho délky a kvality. Začátek spánku byl podle nich ve 22:25 a konec o 6:20. Následně jsme párkrát prošly v menu hodinek, ale stále jsme leželi v posteli až do 7:20. Zde přichází mírné zklamání, vzhledem k tomu, že jsme hodinky už několikrát mezi 6:20 a 7:20 použili, nadále počítali spánek, dokud jsme nevstali z postele.
Výsledné měření spánku v hodinkách tak bylo se začátkem ve 22:25 a koncem o 7:17. Z toho byl hluboký spánek 3h 14m a lehký spánek 5h 38m. Mi Watch Lite zobrazují i dobu, během níž jsme byli nahoře, která byla ale podle hodinek nulová. Přitom jsme se v noci dvakrát vzbudili a ráno mezi 6:20 a 7:20 jsme i kontrolovali stav hodinek. Jindy zas hodinky zaznamenali, že jsme v noci vstali.
Podobnou zkušenost s nejistotou jsme měli iv jiný den, kdy hodinky začali počítat spánek už večer během sledování televize z gauče. Sledování spánku jsme tak brali s velkou rezervou, protože je dost nepřesné.
Aplikace a notifikace
Aplikace přes ne nejlepšímu hodnocení v obchodě Google Play fungovala během několika týdenního testování bez jakýchkoliv problémů. Úvodní obrazovka poskytuje základní informace o počtu kroků, spálených kaloriích, poslední aktivitě, spánku, srdečním tepu a upozorněních na příliš dlouhé sezení. Do zobrazení se dají přidat i další prvky, ale aplikace nabízí i takové, které hodinky nepodporují, například saturace krve.
U všech měřených datech jsou dostupné velmi přehledné grafy a také historické údaje v týdenním či měsíčním zobrazení. Z aplikace je také možné spustit sledování aktivity a přejít do vlastního profilu. Zde najdeme například změnu ciferníku, kde je dostupných množství velmi zajímavých designů. V době psaní recenze jsme je zde našli 132, rozdělených do příslušných kategorií. Vlastní design si zde vytvořit nevíš.
Aplikace nabízí ještě nastavení notifikací a upozornění na příchozí hovor. Nenajdeš zde žádné další nastavení hodinek, všechny se totiž nacházejí jen přímo v hodinkách. Osobně bychom uvítali možnost změnit nastavení i přes aplikaci.
Co se týče notifikací, nezaznamenali jsme žádné problémy. Hodinky zobrazují notifikace správně i s diakritikou a základními smajlíky. Stabilita spojení mezi hodinkami a smartphonem je výborná. Ani jednou se nám nestalo, že by se hodinky bezdůvodně odpojili od smartphonu.
nastavení hodinek
Jak jsme již zmínili, většina nastavení se mění přímo v hodinkách, nikoli v aplikaci. Do nastavení se dá projít přes obrazovku rychlého přístupu nebo přes samotné menu. Hodinky obsahují paměť na 5 designů ciferníku, ostatní jsou v aplikaci.
Nastavení jasu nabízejí možnost automatického nastavení, případně manuálního v šesti úrovních. Nachází se zde i režim DND (nerušit), při kterém je možné automatické nastavení jeho zapnutí a vypnutí ve vybraných časech. Podobně je to s funkcí probuzení displeje po zvednutí ruky. Tato funkce se také může zapínat a vypínat podle nastavených časů.
V hodinách najdeme i nastavení měření tepu. Tep lze měřit automaticky ve zvoleném intervalu (1, 5, 10 nebo 30 minut), a také můžeš dostávat upozornění při dosažení vysoké hodnoty, která je přednastavena na 150 bpm.
Výdrž a nabíjení
Výrobce udává při hodinkách Mi Watch Lite výdrž na úrovni 9 dní. My jsme hodinky využívali naplno, takže jsme je měli neustále spárované s aplikací přes Bluetooth, měli jsme zapnuté oznámení z aplikací jako Messenger, Gmail, Viber, Instagram, a také jsme měli zapnuté neustále měření srdečního tepu. Občas jsme si při procházkách zapnuli i sledování aktivity.
Při takovém používání jsme se dostali na výdrž maximálně 5 dní. Při častějším využívání GPS výdrž podstatně klesá, a není problém vybít hodinky i mnohem rychleji.
Co se týče nabíjení, v balení není magnetická nabíječka, ale taková, do které je třeba hodinky vložit. Má to jednu velkou výhodu - hodinky se při zavadění o kabel neodpojí od nabíječky. Během nabíjení se na displeji hodinek zobrazuje aktuální, procentuální stav baterie. Hodinky se nabijí přibližně za 1 hodinu a 25 minut.
závěrečné zhodnocení
Xiaomi Mi Watch Lite jsou velmi zdařilé hodinky, které za relativně nízkou cenu nabízejí některé funkce, které najdeme jen v dražších modelech. Patří sem například GPS nebo automatická regulace jasu displeje. Přes použití TFT displeje, nemáme k němu žádné výhrady. Displej je pěkný, barevný a jemný.
K dispozici je množství ciferníků, které jsou po designové stránce zvládnuté velmi dobře. V hodinkách najdeš množství informací, ať už o aktivitách, spánku nebo různá nastavení. Většinou jsou podrobnější informace dostupné pouze v aplikaci, ale zde najdeš mnoho z nich také v rámci menu hodinek.
Malou nevýhodou může být méně funkcí, v porovnání s konkurencí. Pokud si porovnáme jiné hodinky v podobné ceně, často v nich už najdeme i měření SpO2 či tlaku, zatímco Mi Watch Lite tyto funkce nepodporují.
Zakoupit Xiaomi Mi Watch Lite nejvýhodnější
Na druhé straně, většina jiných hodinek v podobné ceně nemá GPS a automatickou regulaci jasu. Každý výrobce tak nabízí něco jiného a je jen na tobě, které z těchto funkcí potřebuješ a budeš je využívat. Nám funkce Mi Watch Lite zcela postačují, a proto je celkově hodnotíme velmi pozitivně.
S párováním hodinek a aplikace je problém. Musel jsem změnit zemi na USA, az potom mi je spárovalo. Co mě ale ale „vytáčí“, tak je to, že aplikace Wear mi nezobrazuje ciferníky. Neumím se připojit ani na ONLINE – vyhodí, že chyba spojení. Hledal jsem všude možně, ale netuším, kde je problém. Pokud někdo ví, jak to rozchodím, budu rád za info.
Jinak jsem s hodinkami spokojen, mám je asi týden.