Vidět svět z ptačí perspektivy a vytvořit si pěkné video či fotky je pro mnoho lidí velmi lákavé. Dnes je na trhu již několik dronů, které disponují kvalitní kamerou s gimbalom za poměrně přijatelnou cenu. Jedním z nich je i Hubsan Zino 2, Který jsme otestovali.
Značka Hubsan
Čínská značka Hubsan má v nabídce řadu dronů, od levných hraček s 2 MPx kamerou až po ty kvalitní se 4K záznamem. Modelová řada Zino patří mezi ty nejlepší a nejznámější drony od této značky.
Nedávno přišel na trh obnovený model Zino 2, který přinesl řadu vylepšení oproti procházející verzi. Dostal kameru s podporou 4K 60 snímků za sekundu, Dálkový ovladač s informačním displejem, baterii s vyšší kapacitou a dosah na větší vzdálenost. Pojďme se spolu blíže podívat, co nabízí.
Cena a dostupnost
Hubsan Zino 2 máme od známého prodejce Banggood, U kterého si ho můžeš zakoupit za výhodnou cenu. Dostupný je iz českého skladu odkud je doručení velmi rychlé. Navíc se vyhneš jakýmkoli celním poplatkům a zásilku ti doručí kurýr přímo domů.
Základní parametry
Hubsan Zino 2 patří mezi kompaktní drony díky sklápěcímu mechanismu, při kterém se ramena složí směrem k jeho tělu. V rozloženém stavu, připravený k létání má rozměry 32.60 x 26.00 x 9.49 cm. Po sklopení má dron jen 11 x 21.5 x 9.49 cm. S baterií váží 929 g.
Video v nejvyšší kvalitě natáčí v rozlišení 4K (3840 x 2160 px, při 60 fps) díky 1 / 2.3 "CMOS senzoru s clonou f / 2.2. Zorný úhel je na úrovni 80 °.
O stabilizaci videa se stará 3-osý gimbal, Kterým lze otáčet ve vertikálním směru o 90 °.
Výrobce uvádí maximální výšku, do které dokáže dron vzlétnout až 5000 m. Maximální dosah, tedy vzdálenost mezi ovladačem a dronům může být až 8 km díky frekvenci 5.725 - 5.850 GHz. nechybí podpora GPS a GLONASS. O přenos obrazu se stará technologie LEAS 2.0.
S dronům by mělo být možné létat 33 minut na jedno nabití. Inteligentní baterie, kterou dron využívá má kapacitu 3800 mAh.
Dálkový ovladač má informační displej, 2 antény a systém pro uchycení telefonu či tabletu. Je zde integrovaná baterie s kapacitou 3350 mAh.
Obsah balení
Hubsan Zino 2 se prodává ve více verzích. Můžeš si koupit drone s jednou či dvěma bateriemi as taškou nebo bez ní. My jsme měli k dispozici nejvyšší verzi - se dvěma bateriemi a taškou.
V balení tedy najdeš samotného Dron uloženého v tašce i 2 inteligentní baterie, dálkový ovladač a adaptér s kabelem na nabíjení.
Kromě tohoto základního vybavení se zde nacházejí i 3 kabely na propojení dálkového ovladače s telefonem (USB-C, microUSB, Lightning), microUSB kabel pro nabíjení ovladače, 2 sety náhradních vrtulí (16 kusů), šrouby pro uchycení vrtulí, malý šroubovák a návod k použití.
Toto balení je tak poměrně bohaté, chybí už jen ochranné oblouky vrtulí pro začátečníky. Taška je velmi kvalitní a všechny zmíněné předměty, které jsou obsahem balení se do ní s přehledem vejdou. Uvnitř je několik přihrádek a dvojité dno, takže v ní má vše své místo.
Co se týče kvality zpracování, vše působí velmi kvalitním dojmem. Nejde o žádné levné plastové zpracování. Oceňujeme i plastový kryt na ochranu gimbalu.
Jelikož jsme měli v balení 2 baterie, chyběla nám nabíječka, která by dokázala nabít obě baterky současně.
První zapnutí a párování drone s dálkovým ovladačem
Přibalený návod je psán srozumitelně, a tak párování podle něj zvládneš. Do telefonu či tabletu je třeba nainstalovat aplikaci X Hubsan 2. My jsme použili smartphone Samsung Galaxy S9 +.
Po jeho uchycení do dálkového ovladače je třeba použít kabel k propojení ovladače se smartphonem. Přivítali bychom možnost bezdrátového spojení, například přes Bluetooth, protože kabel na boku mírně překáží.
Samotný proces párování by mohl být i jednodušší a ocenili bychom, kdyby nás tímto procesem převedla aplikace automaticky při prvním zapnutí. Proces však neproběhne automaticky, ale ovladač je třeba s dronům spárovat manuálně v nastavení aplikace.
Pro spárování Drone je navíc třeba stisknout malé tlačítko na drone po dobu několika sekund. To by nebyl žádný problém, pokud bychom na stisknutí tohoto tlačítka nepotřebovali jehlu, kterou jsme ale v balení nenašli.
Po tom jak se dron přepne do módu párování, je třeba jít do nastavení ovladače v aplikaci, vyhledat drone a vytvořit mezi nimi spojení. Následuje kalibrace kompasu, kterou nás už aplikace převedla automaticky is názornými ukázkami.
Pak už jen stačí podržet obě páčky ovladače ve vnější, spodní poloze aby zapnuli motory a můžeš létat.
Rozhraní aplikace s množstvím informací
Aplikace X Hubsan 2 zobrazuje několik užitečných informací. V horní liště najdeš aktuální stav, kde se zobrazuje informace, zda je dron připraven k letu. Nachází se zde také indikátor zapnutého módu létání (filmový, normální, sportovní), ikona zobrazující aktuální využití některé z inteligentních funkcí (jako například sledování objektu), stav vrtulí (on nebo off), stav signálu pro přenos obrazu a stav baterie v dálkovém ovladači is intenzitou signálu mezi dronům a ovladačem.
Dále zde najdeš informaci o množství připojených GPS satelitů. Pokud jich je málo, aplikace tě upozorní na slabý GPS signál a nedovolí vzlétnout. V horní liště se nachází ještě informace o napětí v baterii a její procentuální stav. V rohu najdeš tlačítko nastavení.
V levé části obrazovky si vybíráš inteligentní mód létání a nachází se zde i tlačítko pro automatické vzlet a přistání.
V rohu obrazovky vidíš aktuální polohu drone na Google mapě nebo kompasu. Mapu si víš zvětšit na celou obrazovku. Spodní část tě informuje o rychlosti letu, výšce a vzdálenosti.
Pravá strana patří kameře. Zde přepínáš mezi videem a fotografováním či galerií. Je zde tlačítko spouště, ovládání sklonu gimbalu, ale i nastavení kamery jako vyvážení bílé, rozlišení, formát fotek nebo videa.
Největší část obrazovky samozřejmě patří FPV přenosu obrazu z kamery Dron.
Informací v aplikaci je skutečně mnoho, a tak chvíli trvá než se v ní zorientujete.
Hubsan Zino 2: Jak se s ním létá?
Létat s tímto Hubsanom je skutečně jednoduché. My už sice máme zkušenosti s drone, ale nechali jsme ho vyzkoušet i více lidem, kteří nikdy s dronům nelétali. Po krátkém vysvětlení ovládání tyto osoby dokázali bez problémů vzlétnout, ovládat drone a i přistát.
Dron totiž velmi solidní drží aktuální polohu. Můžeš s ním klidně vzlétnout a ovladač bez obav odložit na zem. Dron zůstane v poslední poloze. Nemusíš se obávat ani toho, že by klesl až k zemi. Na spodní straně se totiž nachází malá kamera se senzory, díky čemuž si dron udrží odstup od země.
Navíc, při filmovém módu létá dron rychlostí jen 1 m / s, Takže tento mód je výborný pro začátečníky. V normálním módu dosahuje rychlosti 12 m / s av sportovním 20 m / s.
S letovými vlastnostmi jsme tak byli velmi spokojeni. S dronům se nám létalo výborně, páčky ovladače poskytují dostatečný grip a dron na jejich pohyb reaguje okamžitě.
Létali jsme s ním i ve větru, kterému odolával s přehledem. Při mírně silnějším větru sice už bylo vidět, že dron má co dělat aby udržel svou polohu, ale nezaznamenali jsme žádný výrazný problém. Při silnějším větru se o něco vychýlí z aktuální pozice, což je ale pochopitelné hlavně při nárazovém větru.
Výrobce udává výdrž při bezvětří 33 minut. Během našeho testování se výdrž pohybovala okolo 25 minut. Často ale foukal alespoň docela slabý vítr, takže v úplném bezvětří jsme nelétali téměř nikdy. Nabití baterky z 35 na 100% trvá přibližně hodinu.
Maximální dolet by měl být až 8 km. Tuto skutečnost jsme z pochopitelných důvodů netestovali, stejně jako maximální výšku. při vzdálenosti 500 metrů Dron už sotva vidíš. Navíc, podle aktuálně platné legislativy by si s dronům měl létat jen do vzdálenosti vizuálního dohledu. Pokud již po 500 metrech drone pouhým okem nevidíš, neměl by si jít dál.
Kvalita videa a fotografií
Každého asi nejvíce zajímá jaké jsou videa a fotografie vyhotovené tímto dronům. Hubsan Zino 2 totiž nabízí až 4K rozlišení při 60 fps, což nemá ani jeho konkurent od Xiaomi, fimi X8 SE. Měli jsme tak vysoké očekávání.
Hubsan ale nezklamal as kvalitou videa jsme byli spokojeni. Občas se vyskytnou místa, která jsou přepálené, příliš přeexponované nebo podexponované. S přímým sluncem se občas trápí a ve videu vidět sluneční záři, ale obecně můžeme říci, že video výstup je na vysoké úrovni. Video je plné detailů, ostré a podání barev je většinou dobré.
Viz si ukázkové video, které jsme za pomoci tohoto Dron natočili. Létali jsme ve slunném, ale i zamračeném počasí s mírnou mlhou. Video je sestříhané z více záběrů, nebylo nijak upraveno.
Kvalita fotografii je docela dobrá. Spokojenější jsme ale byli s kvalitou videí. Za dobrých světelných podmínek fotí dobře. Při horším světle nebo oproti slunci je to už o něco horší. Dron umožňuje fotografie ukládat i do RAW formátu.
Prohlédni si nami pořízené 3 fotografie iv plném rozlišení kliknutím na odkazy: Foto-1, Foto-2, Foto-3.
Inteligentní letové funkce
Hubsan Zino 2 nabízí několik inteligentních letových režimů: kreativní video, sledování objektu, waypoint mód, orbit mód, line fly, hyperlapse a panorama.
V módu kreativního videa máš 2 možnosti: 360 ° shooting a kometa. Při 360 ° shooting se dron otáčí podle nastavených parametrů kolem své osy, a při tom natáčí video. Nastavit si víš úhel - o kolik stupňů se má dron otočit, rychlost otáčení (ve stupních za sekundu) a směr otáčení.
V módu kometa si volíš pouze otáčení a na obrazovce označíš objekt, směrem ke kterému se má dron otočit. V návodu o módě comet nenajdeš nic. Pravděpodobně jde o novinku, která v době vydávání návodu neexistovala.
sledování objektu je funkce, kterou asi každý zná. S dronům vzlétnout do vzdálenosti 5 až 15 metrů, označíš objekt, který má sledovat a pokud se daný objekt bude hýbat, dron ho bude následovat. Hubsan Zino 2 nabízí i možnost, při níž bude dron sledovat dálkový ovladač (tzv. Follow Me mód).
My jsme obě možnosti otestovali a musíme říci, že sledování vyznačeného objektu nefungovalo vždy správně. Několikrát se nám stalo, že jsme označili sama sebe, ale po chvíli nás dron ztratil z dohledu a přestal nás sledovat. Ve videu níže je názorná ukázka, kde vidět z pohledu aplikace jako sledování objektu funguje. Nejlepších výsledků jsme dosahovali při nízké vzdálenosti od sledovaného objektu.
Další inteligentní módy
Najdeš zde i waypoint mód, při kterém si určíš několik bodů, kterými následně dron samostatně proletí. Když jsme si vybrali tento mód, aplikace nám nabídla naplánovat si trasu dvěma způsoby. V prvním módu víš nakreslit prstem na mapu trasu, po níž následně dron půjde. Na trase se automaticky vyznačí několik bodů, které víš po jednom upravit.
Druhá možnost je, že s dronům půjdeš manuálně na určité místo, které si následně uložíš jako bod trasy. Pak se přesuneš na další místo, které si také uložíš a takto pokračuješ dál. Na závěr, když si uložíš všechny body a spustíš tuto funkci, dron nimi proletí samostatně, bez tvého zásahu.
Při tomto módu se dron ale na každém uloženém bodě zastaví, a až tak pokračuje k dalšímu bodu. Přivítali bychom i možnost zcela plynulého přechodu vyznačenou trasou.
Režim Orbit je vlastně klasické kroužení. Páčkami na ovladači si umíš nastavit průměr kruhu, výšku a směr. Dron může kroužit kolem ovladače, okolo aktuální polohy nebo kolem zvoleného bodu na mapě. Rychlost víš páčkami měnit i během provádění funkce. Kamera je otočena směrem do středu pomyslného kruhu. Tento mód fungoval správně, podle očekávání.
line fly, Jak už z názvu vyplývá, je přímočarý let. Nastavit si tu víš úhel letu, vzdálenost, výšku a rychlost. Po spuštění tak dron provede přímočarý let podle nastavených parametrů. Zde jsme také nezaznamenali žádný problém.
Ve videu si můžeš podívat jak se Orbit a Line fly módy nastavují a jak vypadá jejich provedení.
Časosběrné videa a panoramatu
Hyperlapse je časosběrné video v pohybu. Dron se bude během fotografování otáčet a tak vytvoří video v pohybu.
Při módě panoramatu máš několik možností - sférická, 180-stupňová, vertikální nebo klasická širokoúhlá panorama.
Zde nás překvapilo, že aplikace z jednotlivých snímků nedokáže vyhotovit výslednou panoramatickou fotku. Pro její vytvoření tak musíš použít dodatečný software, který to dokáže. Ukázku panoramatu v plném rozlišení si můžeš prohlédnout na tomto odkazu.
dálkový ovladač
Dálkový ovladač dobře sedne do ruky a je kvalitně zpracován. V jeho středu se nachází informační LCD displej, kde najdeš základní informace, které zobrazuje také aplikace v smartphonu. Jeho čitelnost je dobrá, i během slunečného dne jsou hodnoty na displeji viditelné.
Spodní část je výsuvná. Zde se umísťuje smartphone a jsou zde schované i ovládací páčky, které je třeba odmontovat chceš ovladač odložit na své místo do přibalené tašky.
Ovladač má 2 antény a 3 fyzické tlačítka na přední straně - tlačítko pro návrat domů (přistání na místo vzletu), tlačítko pro zapnutí / vypnutí a změnu režimu letu.
V horní části se nachází kolečko, kterým víš plynule otáčet gimbalom ve vertikálním směru. Je zde také tlačítko pro focení, natáčení a tzv. Fn tlačítko, pomocí kterého se nastavuje jas displeje. V aplikaci mu víš přiřadit i funkci ukončení aktuálního inteligentního letového módu nebo reset gimbalu.
ovladač má 3350 mAh baterii, která nám vydržela přibližně na 3 lety. Očekávali jsme o něco lepší výdrž. Nabíjí se pomocí microUSB kabelu a nabije se cca za hodinu.
Hubsan Zino 2 můžeš používat i bez telefonu připojeného k dálkovému ovladači. Nevýhodou je, že nevidíš obraz z kamery, ale s dronům si zalétat i takto.
Problematická aplikace a aktualizace
Největší problémy nám dělala aplikace X-Hubsan 2. Již při jejím stahování z Google Play jsme si všimli nepříliš pozitivně hodnocení její stability. Lidé si stěžují i na aktualizace, které jim znemožňovalo Dron. Uvádějí, že při vydání aktualizace pro Dron bylo nutné aktualizaci nainstalovat, jinak nebylo možné s dronům létat.
To by až tak nevadilo. Popisují ale, že po aktualizaci nevědí více drone používat, protože se neumí spojit s aplikací. Během našeho testu nám nebyla nabídnuta žádná aktualizace firmwaru.
Zaznamenali jsme ale několik problémů. Občas se nám stávalo, že aplikace vypsala chybovou hlášku „USB kabel odpojen“. V tom momentě jsme ztratili obraz v aplikaci, zmizely údaje o stavu signálu a zasekly se ukazatele výšky, vzdálenosti a rychlosti. Po odpojení a opětovném připojení kabelu se vše vrátilo do normálu. Ale po chvíli se to znovu zopakovalo. Dron byl v té době v dohledné vzdálenosti a plně ovladatelný.
Jindy se nám zas stalo, že aplikace prostě zamrzla hned po zapnutí nebo nezobrazovala video přenos z kamery Dron. Museli jsme ji vypnout a znovu zapnout.
Na druhou stranu musíme říci, že většina letů proběhla bez jakýchkoliv problémů s aplikací.
Aplikace by tak potřebovala vylepšit hlavně stabilitu. Pokud létáš na větší vzdálenost a vypadne ti obraz, není to nic příjemného.
bezpečnostní funkce
Hubsan Zino 2 disponuje několika bezpečnostními mechanismy. Co se týče baterie, pokud je nabitá ale nepoužívá se, po 10 dnech neaktivity začne samostatně vybíjet. Jak jistě víš, baterie není dobré skladovat naplno nabité. Tento mechanismus tak prodlužuje jejich životnost.
Co se stane když vypadne signál mezi dronům a dálkovým ovladačem? Nemusíš se bát, dron si po vzletu vždy zapamatuje GPS souřadnice vzletového bodu, do kterého se v případě problémů vrátí. Pokud tedy ztratíš signál, dron se vrátí na místo startu.
Také při slabé baterii, ať už v drone nebo dálkovém ovladači, dostaneš upozornění o nízké kapacitě. Při nízké kapacitě baterie v ovladači dostáváš zvukový signál.
Co se týče baterie drone, pokud kapacita klesne na 40%, dostaneš první upozornění. Následně, po každých dalších 5% dostáváš stejné upozornění v aplikaci. Když kapacita klesla na 25%, dron automaticky spustil návrat na místo vzletu. Tento návrat a následné přistání víš přerušit a přistát manuálně.
automatické přistání funguje docela dobře. Dron vždy trefil na místo vzletu s přesností na 1 - 2 metry. Při automatickém přistání se dron nejdříve vrátí nad místo, kde má přistát a až tak začne klesat.
K dispozici je i funkce automatického vzletu. Dron tak sám vzlétne a zůstane ve výši přibližně 2 metry nad zemí.
Hubsan Zino 2: Závěrečné zhodnocení
S dronům Hubsan Zino 2 jsme létali velmi rádi. Jeho ovládání je jednoduché, intuitivní a zvládne ho každý, dokonce i úplný začátečník. Milo nás překvapila kvalita videa, která je v 4k rozlišení při 60 fps. Nabízí věrné podání barev a ostrý obraz s množstvím detailů. Letové vlastnosti a ovládání hodnotíme také pozitivně. Jediné větší negativum je aplikace pro Android, která má své mouchy. Rozhodně potřebuje zlepšení spolehlivosti.
Přestože létat s dronům je docela jednoduché, přivítali bychom, kdyby výrobce přibalil i ochranné štíty vrtulí, tak jak to dělají někteří jiní výrobci.
Dron nemá asistenční systém, díky kterému se dokáže sám vyhnout překážce. Tato funkce však není dostupná ani u jiných modelů, které se pohybují v podobné cenové hladině - DJI Mavic Mini nebo Xiaomi fimi X8 SE. Celkově zanechal tento dron velmi pozitivní dojem a můžeme ho s klidným svědomím doporučit.
Pokud by si měl jakékoliv otázky ohledně tohoto drone, neváhej a zanech nám komentář. Rádi zodpovíme na tvé otázky.
Poslali mi z Banggood Zino 2 a kamera se třepe. Fotky v raw jsou zelené a nepoužitelné. Takový problém jste neměli?
Dobrý den, s třepáním kamery nemáme žádný problém, ale zelené RAW fotky máme i my. Psali jsme i do FB skupiny o Hubsane, ale nikdo jiný takový problém neměl, tak jsme si mysleli, že jde o chybu našeho kusu, proto jsme tento problém v recenzi ani nezmínily.
Řešíme však aktuální tento problém přímo s výrobcem, uvidíme co nám poradí, ale měla by to být zřejmě chyba ve firmware.
Zdravíme. Řešili jsme delší dobu s podporou Hubsanu problém se zelenými RAW fotografiemi a dostali jsme se k tomu, že je potřeba použít pro úpravu jiný software. Prý Photoshop nebo i Lightroom nevědí pracovat s jejich RAW formátem. použijte software UFRaw. Tam se dá pak lépe pracovat s barvami a téměř úplně eliminovat zelené odstíny.
Diky za info. To by bylo super, kdyby se Vam podařilo vykomunikuje problem s vyrobcem.
CAV jak získám signál gps? zapnu dron ovladač apku vsedko zkalibrovat a stále nemám signál nechápu to
Dobrý den, při prvním zapnutí trvalo o něco déle, než ovladač chytil GPS signál. Zkuste jít na otevřené prostranství, pootočit anténami ovladače a počkat trochu déle.