Společnost Realm začala chrlit jeden smartphone za druhým zejména ve střední třídě. Jelikož je ale v této sféře velká konkurence, čínská progresivní společnost musela přijít s něčím výraznějším, přesně jak je Realme 6.
🔥 Sleduj novinky z China Planet na Facebook aj Instagram.
Realm 6 nabízí zejména 90 Hz displej, kterým vyniká nejvíce. Zaujme i stále velmi dobrým výkonem díky MediaTek Helio G90T a rychlým 30 W nabíjením. V této recenzi se podíváme na všechny jeho plusy, ale i mínusy.
Naopak, pro nás byl největším zklamáním fotoaparat, Který mohl být zvládnut lépe. průstřel v displeji je také negativní vlastností, zejména kvůli jeho velikosti a působí rušivým dojmem. Jsou to však výčitky, které kdyby neexistují, jednalo by se o přímo dokonalý smartphone za jeho cenovku. Ve své cenové kategorii je to však opravdu povedený kousek.
Žluté Realm balení
Ve společnosti Realme mají rádi žlutou barvu, ve které je zbarveno kompletně celé balení. Uvnitř se nachází kromě chytrého telefonu s aplikovanou fólií již standardní výbava ve formě jehly na SIM kartu, ochranný silikonový obal, 30 W nabíjecí adaptér a USB Type-C kabel.
Adaptér je pořádný méďa, co se týče velikosti i hmotnosti, takže si připrav v zástrčce větší volné místo.
Pokud se chystáš použít přibalený silikonový obal, tak tě musíme upozornit, že je na náš vkus až příliš hrubý a zvětšuje zařízení více, než by měl. Má i méně přitažlivou hnědo-šedou barvu, který vzbuzuje dojem dlouhého používání. Proto si raději objednej svůj vlastní a preferovaný ochranný obal.
Realm 6 má přitažlivý design
Náš testovací model je v modrém provedení, které výrobce nazval „Comet Blue“. Zadní strana je potažena přechodem od světle modré barvy po jasnou modrou. Jedná se o plastový materiál s imitací skla. Z našeho osobního hlediska vypadá smartphone velmi dobře. Vzadu a nachází ještě čtverný fotoaparát, LED dioda a logo Realm.
Rozměry smartphonu jsou 74.8 x 162.1 x 9.6 mm a váha se zastavila na čísle 191 gramů. Je to velmi lehké zařízení, které se dobré drží iv jedné ruce díky jeho tenkému tělu.
Na boční obsahuje tlačítko pro zamknutí a odemknutí obrazovky, které slouží i jako snímač otisků prstů. Snímač je opravdu bleskově rychlý a určitě se řadí mezi zvýraznění Realme 6. Na druhém boku jsou již standardní tlačítka pro ovládání hlasitosti a slot pro dvě nano SIM karty a micro SD kartu.
Na spodní straně je 3,5 mm audio jack, Což jistě potěší nejednoho fanouška drátových sluchátek. Nechybí USB Type-C konektor a hlavní reproduktor.
Plynulý 90 Hz displej
Při popisování specifikací začneme rychlým 90 Hz displejem. Jedná se však pouze o IPS LCD panel od JDI. V porovnání s 90 Hz AMOLED displejem jsme však necítili tak úchvatnou uživatelskou zkušenost. AMOLED by však výrazně zvedl cenu zařízení a pak bychom už zřejmě nemohli mluvit o střední třídě.
Stále je to však zřetelné zlepšení oproti konvenčním displejem, které využívá stále většina smartphonů na světovém trhu. Je skvělé vidět, že po vyšší obnovovací frekvenci sahají i takový výrobci s levnějšími kousky.
Úhlopříčka displeje je 6,5 palců, rozlišení FHD + (1080 x 2400 px) a jemnost 405 pixelů na palec. Na ochranu je použito Corning Gorilla Glass 3. Vzorkovací frekvence dostala číslo 120 Hz.
Co se nám po stránce displeje nelíbí je jednoznačně velký průstřel pro přední kameru, který je rušivý. Výrobce mohl tuto část zvládnout lépe, ale právě díky perforaci je poměr displeje k tělu smartphonu 90.5%.
Mínusem je i chybějící LED dioda. U některých smartphonech od jiných značek byla nahrazena animacemi v rámci ambientního displeje, no IPS panel takovou funkci nenabízí a ani samotný Realm UI systém. Je tu jen funkce probuzení displeje při oznámení.
Dostatečný výkon s Helio G90T
Realm 6, jak smartphone do 200 €, má překvapivě dostatečný výkon. Během testování jsme nezaznamenali výrazně sekání systému či slabý výkon při hraní. Uvnitř pracuje procesor MediaTek Helio G90T, Který byl použit i například při oblíbeném Redmi Note 8 Pro.
Některé zákazníky možná odradí právě zmíněný MediaTek procesor, zejména kvůli skandálu s podváděním v testování, ale i jeho ne ideální reputaci. V reálném testu výkonu je však podle nás dostatečný a počet bodů testech na tom nic nemění.
Test výkonu Realm 6
V rámci herního výkonu jsme zkoušeli jeho limity pomocí hry PUBG: Mobile, testu 3DMark a Geekbench. Jelikož už AnTuTu dostupný není, test zde proběhnout nemohl. Displej byl v režimu 90 Hz.
Co se týče samotné herní zkušenosti, obstál opravdu dobře. Hardcore hráči jistě ocení rychlejší obnovovací frekvenci, díky které získají výhodu nad soupeři. Celkově jsme neměli problém v plynulosti hry. Neobjevily se ani žádné lagy. Herní výkon tak hodnotíme velmi dobře.
V testu Geekbench 5 se dostal smartphone do společnosti např. Redmi Note 8 Pro, který dokonce překonal. Nad ním je Samsung Galaxy Note 9 či Redmi K20 Pro, jen o pár bodů.
test 3DMark ukázal, že smartphone od toho nejlepšího ztrácí množství bodů, ale dostal se před některé známé modely. 2533 bodů mu zajistilo 212. místo a překonání např. Redmi K30 nebo Honor 9X.
RAM a úložiště
Naše konfigurace má 4 GB RAM paměti a 128 GB úložiště. RAM paměť je typu LPDDR4X a úložiště UFS 2.1. Nejvyšší nabízena konfigurace má 8 GB RAM a 256 GB úložiště. Při našem testu se však i 4 GB RAM jevilo jako dostatečná kapacita. Po této stránce jsme měli na začátku mírný obavy, ale systém je opravdu dobře optimalizován.
Dobrou zprávou je i možnost rozšířit úložiště o micro SD kartu. Slot se nachází společně se SIM kartami na levém boku. Pro nás je ale dostatečná aktuální kapacita úložiště, ale někoho určitě možnost rozšíření potěší.
Vcelku dobrá výdrž
Akumulátor dostal kapacitu 4300 mAh, Což naznačuje průměrnou výdrž. Smartphone se však držel i při 90 Hz režimu opravdu dobře. Při našem testu vydržela baterie 7 hodin při zapnuté obrazovce. Celková doba od nabíjení byla 2 dny a 1 hodina.
Jednalo se o standardní využití se sociálními sítěmi či prohlížením videí na YouTube. Během tohoto testu jsme nehráli žádné hry, tedy většinou se jednalo o nenáročné aktivity. Systém Realm UI nabízí i dobré možnosti šetření energie a umí dobře monitorovat, které aplikace vybíjejí baterii nejvíce.
Na druhé straně je však velmi rychlé 30 W nabíjení na správném místě. V této cenové kategorii se jedná o skvělou funkci a na dobití nebudeš vůbec dlouho čekat. Při našem testu byla baterie nabita z 20% na 100% za velmi rychlou dobu 54 minut.
Celkově se tedy po stránce výdrže drží v průměru, ale rychlé 30 W nabíjení ho posouvá až do mírného nadprůměru. Realm 6 má tak opravdu slušnou stránku baterie.
Fotoaparát Realm 6 nás zklamal
Oblast fotoaparátu umí být subjektivní oblast. No tady se zřejmě shodneme s dalšími uživateli, kteří si tento smartphone vyzkoušeli, že je to jedna ze slabých stránek Realm 6. Při dobrých světelných podmínkách je kvalita detailů v pořádku, ale při horším světle je vidět velké mezery Samsung S5KGW1 snímače.
Zřejmě půjde ale o špatnou optimalizaci výrobce, Protože Samsung snímač nemá tak špatné hodnocení u ostatních modelů jako Redmi Note 8 Pro. Při přiblížení je vidět nepříjemný součet a ne zcela kvalitní detaily.
Noční fotografie nás ale vcelku překvapily. Výsledky u nich nebyly až tak špatné, ale záleží i na světelnosti prostředí.
Originální fotky v plném rozlišení jsou k dispozici na následujícím odkazu.
Hlavní snímač je zmíněný 64 MPx Samsung S5KGW1 s clonou f / 1.8 a velikostí snímače 1 / 1.7 ". dále obsahuje 8 MPx širokoúhlý snímač s FOV 119 °, B & W snímač s clonou f / 2.4 a 2 MPx makro snímač se 4 cm zaostřením.
Přední šelf kamera má 16 MPx a jedná se o Samsung S5K3P9 snímač. Fotografie s tímto fotoaparátem jsou vcelku slušné. Můžeš si je prohlédnout v plné kvalitě v naší sdílené složce.
4K video s UIS stabilizací
Video dokáže zhotovit až v 4K rozlišení při 30 fps. Plynulost obrazu zajišťuje i UIS stabilizace. Jedná se o vlastní stabilizaci obrazu od Realm a je to zřejmě speciální forma digitální stabilizace. Pro ještě lepší výsledek videa je zde i UIS Max.
Zpomalené video dokáže natočit ve FHD při maximálně 120 fps, což není vůbec ohurujúce. Co nás však potěšilo je možnost vytvoření širokoúhlého videa, to u některých smartphonech chybí.
Oblast fotoaparátu tak hodnotíme průměrnou známkou.
Realm UI překvapilo
V minulosti byly Realm smartphony pod kontrolou Barva OS, Což je nástavba jejich rodičovské společnosti OPPO. Jedním z prvních smartphonů, který dostal Realm UI ve verzi 1.0 je právě Realm 6.
Systém se nám opravdu velmi líbí, je plynulý, dobře zvládnutý po grafické stránce a obsahuje i velmi šikovné funkce na zrychlení ovládání. slovenský překlad je rovněž na velmi dobré úrovni.
Jednou ze šikovných funkcí je boční inteligentní panel, který se vysouvá potažením z kraje obrazovky. Jeho umístění lze libovolně nastavit a obsahuje rychlé zkratky pro spuštění nahrávání obrazovky, screenshot či otevření různých aplikací.
Živé pozadí, nastavení vzhledu
Pěkným zkrášlením systému jsou i živé pozadí, Kterých je v nabídce několik. Domácí či uzamykací obrazovka je tak doplněna o opravdu pěkné animace. Nechybí ani balíčky vzhledů pro ikony. Ty je možné doplnit i z externích zdrojů.
Stavový řádek si můžeš personalizovat podle sebe, co se týká uspořádání. Zde je design také velmi povedený a po aplikování tmavého režimu se kompletně přetransformuje do černé. Jeho nastavení lze provést v části Obrazovka a jas. Také se zde nachází i funkce ochrany očí.
ovládání gesty
Dnešní smartphony mají velmi tenké rámečky a vcelku velké úhlopříčky, což dělá klasické ovládání spodním panelem mírně nepraktickým. Realm UI však obsahuje možnost ovládání přes gesta podobně jako další populární nástavby.
My jsme zapnuli režim navigace na “Gesta potáhnutí z obou stran” a funguje opravdu dobře. Potažením z kraje obrazovky se provede krok zpět, přejetím ze spodní strany se zase dostaneme na hlavní plochu a přejetím ze spodní strany a podržením se otevře seznam aktivních aplikací.
dobrá konektivita
Samozřejmostí je podpora i našich LTE sítí. Smartphone figuruje dual SIM funkcí a obsahuje také slot pro micro SD kartu. Můžeš si tak bez problémů rozšířit úložiště podle potřeby.
nechybí ani NFC které je možné využít při platbách nebo připojování zařízení.
Kombinace GPS / AGPS / Glonass / Beidou navigačních systémů zajišťuje precizní lokalizaci polohy.
běžný reproduktor
Oblast reproduktoru není ničím speciální, kvůli čemuž jsme mírně zklamáni. Stereo reproduktor začíná být u současných nových modelů již jakýmsi standardem. Hlavní měnič je umístěn na pravé straně spodní hrany se čtyřmi výřezy. Zvuk je plochý a nevýrazný, takže se jedná o průměrné zvukové zařízení.
Závěrečné hodnocení Realm 6: 90 Hz za extrémně nízkou cenu
Celá pointa tohoto zařízení je přinést nadstandardní uživatelskou zkušenost za cenu pod 200 eur. To se Realm podařilo díky 90 Hz obnovovací frekvenci displeje a také velmi kvalitně zpracovaným systémem. Výkon Helio G90T je dostatečný a zvládne každou mobilní hru bez sekání. Celková provoz smartphonu se nese v plynulosti a hbitosti.
Jeho slabší stránky, které zde musí figurovat kvůli stažení ceny jsou zřetelné. Ne úplně nejlepší fotoaparát, IPS panel, který nedokáže přinést kvality AMOLED panelu a 4300 mAh baterie zastávají průměrnou známku. Také kompletní zhotovení z plastu nemusí být každému po chuti.
Jsou to však oblasti, které by mohly překážet jedině náročnějším uživatelům a ti se poohlížejí po úplně jiné cenové kategorii. Můžeme tedy říci, že Realm je smartphone za směšných 200 eur a rok 2020 znovu posouvá možnosti, co se dá za danou cenovou hranici dosáhnout.