Určitě si pamatuješ přívlastky směřující ke značce OnePlus. Přirovnání jako "levný smartphone", ale zejména "zabiják vlajkových lodí" byly velmi populární. Postupem času však špičková výbava vlajkových smartphonů rostla i na ceně. OnePlus One začínal na trhu za částku 299 USD, zatímco aktuální vlajkový OnePlus 8 Pro stojí až 899 USD.
Společnost OnePlus připravuje po několika letech opět model, který míří do střední třídy zařízení. OnePlus North bude dostupným modelem tohoto oblíbeného čínského výrobce.
Na začátku levný smartphone
Značka OnePlus původně začínala jako startup, jehož cílem bylo představit jeden plnohodnotný vlajkový smartphone ročně. Tato strategie v průběhu prvních tří let změnila na představení dvou vlajkových modelů za rok. V roce 2017 se přidali i limitované edice a tak jsme kromě OnePlus 5 a 5T viděli verzi Star Wars.
Neméně zajímavou byla i spolupráce výrobce se značkou McLaren. Ta přišla v roce 2018 vydáním další limitované edice, tentokrát modelu OnePlus 6T. Limitované edice pokračovaly i nadále. Takovým způsobem výrobce dosáhl během šesti let své existence představení až 12 modelů smartphonů značky OnePlus.
Velký milník přinesl rok 2020 a představení modelu OnePlus 8 i pro americký trh pod značkou Verizon. Tento rok se začaly produkty OnePlus prodávat na americkém trhu oficiálně i prostřednictvím služby Amazon. Výrobce tak zaznamenává úspěch a uvádí další produkty, nejnovější sérii OLED televizorů série Q, Y a L.
Otazník v portfoliu značky OnePlus
Tento čínský výrobce byl číslo jedna v žebříčku prémiových značek v Indii za rok 2018 a 2019 zaznamenal následně na stejném trhu meziroční růst až o 28%.
Podle zdroje Counterpoint se dařilo iv prvním čtvrtletí roku 2020. OnePlus je totiž jedním z pěti nejlepších prémiových výrobců na většině globálních trhů.
Zde však může nastat problém. Ve srovnání s cenově dostupnějším segmentem, kde se výrobci předhánějí v milionových zásilkách prodaných smartphonů, v prémiovém segmentu je situace jiná. Uživatelé také v důsledku pandemie koronavirus nerealizují nákupy, které nejsou vysloveně nezbytné.
Prodej drahých prémiových smartphonů by v případě pokračující pandemie klesal i nadále. To může být problém a varovný prst pro výrobce, jehož portfolio je založeno výlučně na prémiovém segmentu. Levnější resp. cenově dostupnější model by tak mohl být řešením nejen pro přední trh, ale zejména pro samotnou značku OnePlus.
OnePlus 8 a 8 Pro
Problém, který jsme si popsali v předešlé kapitole podtrhuje i aktuální cenová politika. Zatímco úplně první model "One" začínal před šesti lety za částku méně než 300 USD, zdražily už další generace OnePlus 2 a OnePlus 3. Třetí generace se prodávala s vlajkovou výbavou za bezkonkurenčních 400 USD a to bez nutnosti pozvánky.
Postupem průběžného zdražování dalších generací jsme se dostali až ve startovací ceně 899 USD aktuálního vlajkového modelu OnePlus 8 Pro. Netvrdíme, že cena tohoto modelu není opodstatněná a je stále dostupnější než vybrané vlajkové modely konkurenčních výrobců.
Nicméně výrobce, který dlouhodobě nabízel své produkty v ceně pod 400 dolarů a to s výborným poměrem cena / výkon, aktuálně nemá v dané cenové kategorii svého zástupce. To značí mírné zklamání z dílny skalní fanoušky, který právě preferovali bezkonkurenční a dostupnou vlajkovou výbavu.
Prostor ve střední třídě
Cenově dostupné telefony jsou mezi uživateli skutečně oblíbené a tvoří základ prodejních čísel prakticky u všech výrobců smartphonů. Prostor na model střední třídy se otevírá i značce OnePlus paradoxně najmou kvůli průběžnému zdražování svých vlajkových modelů.
Kromě odlehčených "Lite" verzí množství výrobců nabízí i velmi výhodné a specifické série zařízení. Apple a Google nám v posledních letech přinášejí v lákavé ceně pod 400 dolarů modely jako Apple iPhone SE či Google Pixel 3a. iPhone nabízí starší technické specifikace a nejnovější software, Google zase vlajkový fotoaparát.
Oba smartphony zaznamenali velmi velký úspěch zejména díky kompromisu ze strany výrobce a částečnému poklesu produktového portfolia z prémiového segmentu do segmentu střední resp. vyšší střední třídy. Apple předpokládá letos prodej 15 milionů kusů nového modelu iPhone SE (2020).
Google na druhé straně zaznamenal v roce 2019 nárůst prodaných kusů. Dokonce poprvé společnost Google prodala více smartphonů než čínské OnePlus a to i přesto že vlajkový Pixel 3 má nižší prodeje jako jeho předchůdce.
Úspěch v počtu prodaných kusů se tak v případě Googlu dá rozhodně připsat dostupnému modelu Pixel 3a. Značka už nyní připravuje jeho nástupce. Pro společnost OnePlus by bylo pozitivní využít tento prostor a je přirozené následovat tento úspěšný příklad z dílny značek Apple či Google.
Snapdragon 765G
Smartphony ve střední třídě jsou navíc letos mimořádně povedené. Pokud by chtěla prémiová značka uvést svůj nový model v dostupnější cenové kategorii, rok 2020 je prakticky ideálním. Důvod je skutečně jednoduchý. Je jím procesor Qualcomm Snapdragon 765g. Právě tento model zvažuje i Carl Pei, CEO značky OnePlus.
řekl: "Chceme udělat to správné pro spotřebitele. Jsme skutečně přesvědčeni, že umístění tohoto procesoru 765g je zde správná věc pro produkt v této cenové kategorii. Nyní můžeme přinést uživatelský zážitek, který jsme chtěli poskytnout. "
Procesor řady 700 je aktuálně levnější než vlajkový model 865, ale nabízí velmi zajímavou výbavu. Je vyroben 7 nm technologií, má integrovaný 5G model, nechybí podpora až 120 Hz displeje, Wi-Fi 6, rychlého nabíjení Quick Charge 4+, ale také natáčení až 4K videa (30 fps). Cílem je přinést vlajkový zážitek v nižší ceně.
OnePlus North
Představení smartphonu střední resp. vyšší střední třídy připravuje pro tento rok i společnost OnePlus. Jde o poměrně logický krok vzhledem k vzniklou situaci v segmentu prémiových zařízení. Nešlo by však o první dostupnější smartphone značky. V minulosti jsme byli svědky například modelu OnePlus "X" za částku pod 300 USD.
Novinka, která by měla přijít pod názvem OnePlus North by měla obsahovat právě zmíněný procesor Snapdragon 765g. Z dostupných informací víme, že nebude chybět duální přední kamera v průstřelu v displeji. K dispozici bude také čtveřice zadních kamer, hlavní senzor nabídne 48 MPx a optickou stabilizaci.
Jsme zvědaví s jakou výbavou a zejména s jakou prodejní cenou dorazí připravovaný model. Budeme si však muset počkat na oficiální představení z dílny čínského výrobce OnePlus. Zvažoval / a bys zakoupení tohoto dostupného OnePlus smartphonu? Své postřehy a názory nám můžeš klidně napsat do diskuse pod článkem.