Už sis určitě všiml tapetu na smartphony kolující po internetu, kterou když použiješ, tak dokáže shodit kompletně celý Android systém a dovést ho do stavu nekonečně se reštartujúceho smartphonu.
🔥 Sleduj novinky z China Planet na Facebook aj Instagram.
Potom danému zařízení pomůže už jen resetování do továrních nastavení, což znamená kompletní ztrátu dat. Tuto na první pohled obyčejnou tapetu však šikovní uživatelé odhalili a my víme, jak funguje.
O co se vlastně jedná?
Pro ty, co o této nenápadně vyhlížející tapetě ještě neslyšeli, v krátkosti vysvětlíme její efekt. Pokud si ji zvolíš na svou domovskou obrazovku, s tvým Android systémem může nadělat pořádnou Sarapis.
Díky svému speciálnímu barevnému profilu, Který používá, dokáže uvést systém do režimu nekonečného boot zacyklení, kterému pomůže už jen reset do továrních nastavení. nefunguje však na úplně všechny značky. Tímto problémem trpí například Samsung smartphony, ale Nubia zda Xiaomi jsou v pořádku.
Může za to její barevný profil
Důvod, proč tato nebezpečná tapeta dokáže shodit Android už známe. Je to kvůli barevnému profilu google skia, Který má rozdílné rozsahy barev než běžné sRGB. Android systém ho nezná a nedokáže ho správně zkonvertovat. Pro jednotlivé barevné kanály pak dostává hodnoty, které sRGB profil prostě nemá.
To následně způsobí zacyklení do bootovací smyčky. Systém chce tuto informaci z barevného profilu Google skia správně přeložit, no prostě neví jak. Operační systém pak zůstane doslovně „zmagořený“.
Laicky řečeno, z Google skia profilu dostane například pro červený kanál hodnotu 280, kterou sRGB nemá. To způsobí již zmíněný problém.
Následně je možné tuto smyčku zrušit jen přístupem do recovery režimu a následným továrním restartováním systému.
Jak se bránit?
Je to jednoduché. Pokud vidíš na internetu podobnou informaci o odhalení problému či nějakém viru, vyhýbej se mu. Druhou možností je zálohování dat. Protože tato tapeta nakonec nutí uživatele vrátit smartphone zpět do původního nastavení, znamená to ztrátu dat.
Nebezpečná tapeta však nepůsobí na všechny smartphony stejně, jak jsme již zmínili. Trpí jí jen některé značky smartphonů, takže se nemusí jednat o problém přímo v Android jádru. Pokud máš tedy Samsung nebo Google Pixel zařízení, buď na pozoru.
Také se zjistilo, že tapeta má efekt pouze na Android 10 verzi a nižší. Na Android 11 beta verzi se už problém nevztahuje.
Když jsme o tomto faktu informovali, několik fanoušků nám už psalo do komentářů, že tapeta nefunguje a jedná se o hoax. No pokud si měl právě Xiaomi, Nubia či jiné zařízení, které problémem netrpí, prostě se nic nestalo.
Skvělé video od českého YouTuber WhiteRabbit, kde vysvětluje stejný problém.
Zkusil si tapetu nainstalovat i ty s pozitivním výsledkem? Pokud ano, napiš nám to do komentářů!