Společnost Huawei neustále trpí důsledky obchodní války mezi USA a Čínou. Nejnovější informace však hodnotí vytvořené rezervy klíčových čipů vyrobených v USA. Podle dostupných úniků by zásoby vytvořené tímto čínským výrobcem mohli vystačit až na dva roky.
Huawei: Zásoby klíčových čipů
Zdroj, které přinesly informaci o připravených rezervách zdůvodňují, že čínský gigant Huawei tak učinil z důvodu, aby chránil své působení a své operace před sankcemi ze strany USA.
Tyto zdroje také odhalily, že dostatečné rezervy byly primárně určeny na procesory od společnosti Intel a programovatelné čipové sady od společnosti Xilinx. Tyto procesory a čipové sady jsou evidentně těmi nejdůležitějšími součástkami, které společnost Huawei používá také pro své základní stanice a cloudové služby.
Čínský gigant je totiž hlavním hráčem v síťové infrastruktuře nastupujících 5G sítí a vyvíjí rovněž různé cloudové služby podobné společnosti Amazon.
Sankce USA zavážili
Nedávné sankce vlády USA přerušily dodávku čipů právě pro Huawei. Zdá se však, že společnost se již předem připravila. V současnosti má rezervy, které postačí na období v rozmezí 1,5 až 2 roky. Analytici však tvrdí, že spoléhání se na nahromaděné čipy by mohlo způsobit překážku v rámci konkurenceschopnosti.
Finanční výsledky společnosti nedávno odhalily, že loni investovala 167,7 miliard čínských juanů (23,45 miliard dolarů) do skladových zásob čipů, komponentů a dalších součástí v roce 2019. To je výrazný skok až o 73 procent oproti roku 2018.
Jak již bylo zmíněno, velký čínský výrobce se primárně zaměřil na vytváření rezerv pro programovatelné čipy společnosti Xilinx, a to ne náhodou. V současnosti vzniká problém i při produkci vlastních procesorů pod značkou HiSilicon, co se firma snaží vyřešit přesídlením jakékoliv součásti výroby mimo USA.
Ve stejném období společnost také zvýšila zásoby paměťových komponentů jako NAND a DRAM od společností Samsung, SK Hynix, Micron a Kioxia. Vypadá to tak, že se čínský výrobce chystá na bitvu s opatřeními vlády USA. Jen čas ukáže, zda nová opatření ze strany USA neovlivní i činnost čínských OEM výrobců.